همه چیز درباره فینگر فود و انواع آن

به گزارش طفره، فینگرفود ها نوعی از غذا ها هستند که به تازگی به منو های ایرانی اضافه شده اند، همه چیز را در این باره می توانید در اینجا بخوانید.

همه چیز درباره فینگر فود و انواع آن

به گزارش، فینگر فود (Finger food) در معنای لغوی یعنی غذای انگشتی و در واقع به غذا هایی گفته می گردد که در ابعاد کوچک برای پیش غذا، میان وعده و .. استفاده می شوند. به دلیل سبک و روش آماده کردن و پخت فینگر فود، میتوان به راحتی آن را با دست خورد!

فینگر فود به عنوان یکی از شاخه های هنر آشپزی و با توجه به جذابیت هایی که برای نسل جدید دارد، برای بسیاری از علاقمندان به دنیای آشپزی تازگی داشته و تمایل به آموزش فینگر فود دارند.

خوراک انگشتی یا همان فینگر فود در مقابل غذا های مفصل قرار می گیرد که معمولاً برای خوردن آن ها احتیاج به استفاده از چاقو، چنگال، قاشق و … می باشد.

فینگر (Finger) = انگشت

فود (Food) = غذا

finger food = غذای انگشتی

در بعضی از فرهنگ ها، خوراک ها تقریباً همواره با دست خورده می شوند. برای مثال غذا های اتیوپی در نان اینجرا پیچیده و خورده می شوند. در جنوب آسیا نیز خوردن غذا بیشتر با دست صورت می گیرد. بسیاری از غذا های خیابانی از نوع غذای دستی محسوب می شوند. در دنیای غرب، فینگر فود اغلب پیش غذا یا غذای اصلی است. قطعات کوچک گوشت، رول سوسیست، سوسیس سیخی، سیخ پنیر و زیتون، پای کیش، سمبوسه، ساندویچ و دیگر مواد غذایی مانند نان پیتا از فینگر فود ها هستند و علاوه بر این ها برگر، پیتزا، سوسیس، میوه و نان نیز از انواع خوراک های انگشتی محبوب هستند.

دسر ها مانند کلوچه، شیرینی و بستنی قیفی یا چوبی هم عمدتاً با دست خورده می شوند، ولی اغلب به عنوان فینگر فود محسوب نمی شوند. در بسیاری از کشور های غربی کسب و کار های غذایی وجود دارد که فینگر فود را برای رویداد هایی مانند عروسی، نامزدی، تولد و دیگر ن جشن ها فراهم می نمایند. استفاده از فینگر فود در عروسی ها فرایند رو به رشدی داشته است چرا که ارزان تر هستند و منوی انعطاف پذیرتری دارند.

بسیاری افراد این نظر را دارند که فینگرفود ها از ابتدای آفرینش بشر وجود داشته اند. زیرا در آن موقع ابزاری برای خوردن غذا وجود نداشت و انسان ها مجبور بودند از دستان خود برای خوردن غذا استفاده نمایند. اما ما در این مقاله می خواهیم ببینیم که فینگرفود به معنای امروزی چگونه شکل گرفته است؟

در سال 1319 که کافه ها در آمریکا رونق گرفتند، صاحبان کافه ها تصمیم گرفتند تا برای میان وعده غذا های ساده ای تهیه نمایند که دشواری تهیه غذا های معمولی را نیز نداشته باشند. به همین دلیل اقدام به تهیه خوراکی هایی کردند که به راحتی با دست خورده می شد؛ و همینجا بود که فینگرفود ها به وجود آمدند. با گذشت زمان این غذا های خوشمزه در کشور های اروپایی نیز رواج پیدا نموده و حتی به عنوان غذای اصلی سرو می شدند.

در فرانسه مردم به فینگرفود کاناپه می گویند. کاناپه به معنای یک جای راحت برای استراحت است. به طور معمول کاناپه از یک تکه نان نازک سرخ شده یا تست شده تشکیل شده که روی آن را با مواد مختلفی می توان پر کرد. به همین دلیل به این نوع غذا کاناپه می گویند. پس از گذشت زمان غذا های کوچکی که در مجالس سرو می شدند نام کاناپه را به خود گرفتند.

فینگر فود را می توان به عنوان پیش غذا یا حتی غذای اصلی در مهمانی ها سرو کرد؛ هرچند که بهتر است برای غذای اصلی از فینگر فود گرم و برای پیش غذا از فینگر فود سرد استفاده کنیم. از سینی فینگر فود برای پذیرایی در مراسمی مثل عروسی و نامزدی، تولدها، و سایر جشن ها می توان استفاده کرد. به عنوان مزیت دیگر پذیرایی با فینگر فود می توان به این اشاره نمود که اندازه کوچک این نوع غذا باعث می گردد بتوانید در مهمانی ها با انتخاب ترکیب های مختلف طعم های زیادی را مزه کنید.

همان طور که گفتیم، یک نوع از فینگر فود به صورت سرد سرو می گردد. معمولا برای تهیه سینی فینگر فود سرد احتیاجی به پخت و پز روی اجاق گاز نیست و بخش عمده ای از مواد این فینگر فود ها وابسته به سبزیجات و لبنیات است. همچنین، خوبی فینگر فود سرد این است که احتیاجی نیست حتما آن ها را قبل از آمدن مهمان ها آماده کنید، بلکه می توانید از شب قبل تهیه آن ها را تدارک ببینید و روز مهمانی از کار زیاد و آشپزی خسته و بدون انرژی نباشید. همچنین، نوع سرد فینگرفود به دلیل ماندگاری بیش تر و خوردن آسان تر، پر طرفدارتر و دارای کاربرد بیشتری در مهمانی ها، مجالس، و جشن تولد ها نسبت به نوع گرم فینگرفود است.

از انواع فینگرفود ها می توان به مینی ساندویچ ها، انواع غذا های تهیه شده با نان تست، مینی سوسیس ها، و غذا های لقمه ای تهیه شده از خمیر یوفکا و پنیر اشاره نمود که ازجمله جذاب ترین انواع فینگرفود هستند و می توان گفت از جمله قدیمی ترین انواع آن نیز به شمار می آیند. امروزه انواع اسنک پیتزایی، اسنک مرغ، اسنک کالباس، اسنک گوشت، فینگرفود الویه، فینگر فود با تارت، فینگرفود با سوسیس و انواع ساندویج خوشمزه و کوچک در سینی های متنوع با تزئینات کنجد و جذاب در دسته فینگرفود ها جا گرفته اند.

-انواع کوکو ها (کوکو سیب زمینی، کوکو مرغ، کوکو سبزی و …)

-انواع غذا ها با بادمجان (بادمجان کبابی، کشک بادمجان، حلیم بادمجان، میرزا قاسمی)

-ته چین مرغ

-انواع و اقسام سوشی

-انواع و اقسام پاستا

-لقمه های الویه که جان میدهد برای کاناپه

-مرغ سوخاری

-همبرگر های کوچک با نان های ریز

-کوفته های ریز با نان

-انواع سالاد میوه در سیخ های چوبی

-انواع ساندویچ با نان تس یا معمولی (مثل ساندویچ سوسیس، کالباس، فلافل و …)

-انواع رول ها و کاناپه با نون و پنیر و سبزی یا انواع ماست چکیده و سبزیجات

-انواع پیتزا های انگشتی

-انواع غذا ها درون تخم مرغ آب پز یا دون قاچ خالی شده

میهمانی جشن تولد، میهمانی محبت آمیز، میهمانی های سلف سرویسی، پیش غذای یک میهمانی مجلل مانند عروسی، میهمانی یک مراسم عصرانه نامزدی، میهمانی های دانشجویی شلوغ، جشن فارق التحصیلی، مهمانی عقد کنان سبک، مهمانی جشن تکلیف، مولوی ها و جشن ها به مناسبت اعیاد، مهمانی حنابندان و پاتختی و مهمانی سالگرد ازدواج، منوی غذای یک مهد کودک، مهمانی ها و دورهمی های عصرانه، پذیرایی در سفر (مثل قطار و هواپیما و کشتی)

قابل توجه این است که فینگرفود اولین بار در کافه های آمریکا به چشم خورد و به مرور زمان با استقبال عظیمی از مردم روبرو شد از فینگرفود برای مهمانی های سلف سرویس و جشن های بزرگشان استفاده می نمایند. در آمریکای شمالی و جنوبی به علت مصرف غذا های پرکالری از فینگرفود معمولاً به عنوان پیش غذا استفاده می نمایند، همین طور معمولاً در کشور های اروپایی از فینگرفود به عنوان وعده غذایی استفاده می گردد. از فینگرفود برای مهمانی های سلف سرویس و جشن های بزرگشان استفاده می نمایند و همین طور در کشور های آسیایی هم به علت راحتی تهیه آن بسیار رواج پیدانموده.

غذا های فینگرفودی می توان در صرفه جویی زمان به ما یاری کند به خصوص برای افرادیکه شاغل هستند و زمان کافی برای پخت غذا برای مهمان را ندارند فینگرفود های گرم معمولاً در 22 زمان پخت می گردد بهترین روش این است که در زمان اول مواد اولیه فینگرفود را آماده کنید مثل رولت مرغ و بعد از ورود مهمانان سینی های نیمه آماده فینگرفود را در فر بگذارید و فینگرفود ها را داغ سرو کنید، مدل دیگر فینگرفود ها سرد است مثل سالاد الویه که می توانید آن ها را در قالب یا بین نان های تست تزیین کنید و در یخچال نگه داری کنید دیگر احتیاج به وقت گذاشتن گرم کردن را ندارد و به راحتی از یخچال در می آورید و سرو می کنید.

منبع: ویرگول

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 7273

به "همه چیز درباره فینگر فود و انواع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره فینگر فود و انواع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید