نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!

به گزارش طفره، رئیس جمهور آمریکا در نامه ای که ادبیاتی به شدت خلاف عرف دیپلماتیک دارد، به اردوغان نوشته است که نباید احمق باشد و در سوریه دست به کشتار بزند، چراکه در غیراینصورت آمریکا اقتصاد ترکیه را نابود می نماید.

نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!

به گزارش گروه سیاسی طفره، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نامه ای با ادبیاتی به شدت غیرمحترمانه و دور از آداب دیپلماتیک، به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه توصیه نموده است که از کشتار در سوریه خودداری کند.

این نامه را تریش ریگان خبرنگار شبکه فاکس نیوز منتشر نموده است. تاریخ این نامه به 9 اکتبر (17 مهر) یعنی همزمان با شروع عملیات ارتش ترکیه در مناطق تحت کنترل شبه نظامیان کرد در شمال سوریه بازمی شود.

ترامپ در این نامه نوشته است:

آقای رئیس جمهور گرامی:

بیا با هم یک معامله خوب کنیم! تو نمی خواهی مسئول کشتار هزاران نفر باشی و من هم نمی خواهم مسئول نابود کردن اقتصاد ترکیه باشم - [لازم باشد] این کار را می کنم. قبلا قدری از طعمش را در ارتباط با کشیش [اندرو] برانسون چشیده ای.

من سخت کار نموده ام تا برخی از مسائل شما را حل کنم. جهان را ناامید نکن. می توانی معامله فوق العاده ای کنی. ژنرال مظلوم [کوبانی، فرمانده شبه نظامیان کرد] آماده مذاکره با توست و آماده است تا امتیازاتی بدهد که تابحال نداده است. نسخه ای از نامه اش را که همین به تازگی دریافت نموده ام، به صورت محرمانه [برایت] ارسال می کنم.

اگر این کار را به طرز درست و انسانی انجام دهی، تاریخ نگاه خوبی به تو خواهد داشت. اما اگر چیزهای خوبی اتفاق نیافتد، تا همواره به تو به چشم یک شیطان نگاه می نماید. سرسخت نباش. احمق نباش.

بعدا با تو تماس می گیرم.

ارادت

مقام های ترکیه ای هنوز به انتشار متن این نامه واکنشی نشان نداده اند، اما به نظر می رسد این نامه از سوی کاخ سفید با هدف کاستن از نقدها از ترامپ منتشر شده است. منتقدان می گویند تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای نظامی آمریکا از شمال سوریه چراغ سبزی به عملیات ترکیه در این منطقه بوده است.

ترامپ چهارشنبه شب در یک نشست خبری این اتهام را رد کرد و گفت اخیرا نامه ای تند به اردوغان نوشته و میخواهد به زودی متن آن را منتشر کند.

ادبیات نامه ترامپ به حدی غیرمعمول و دور از آداب است که بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی ابتدا در اصالت آن شک کردند. با این وجود ساعتی بعد یک سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به رسانه ها، صحت این نامه را تأیید نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 5023

به "نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه خلاف عرف ترامپ به اردوغان: احمق نباش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید