نخستین دیکتاتور زن در تاریخ مدرن

به گزارش طفره، ستاره بخت خواهر کوچکتر رهبر کره شمالی به قدری سریع در رده های حاکمیت این کشور در امسال میلادی طلوع و رشد کرد که به نظر می رسد او نماینده برادر عظیم است، اگر که رقیبی برای قدرت او نباشد.

نخستین دیکتاتور زن در تاریخ مدرن

به گزارش ایسنا به نقل از مجله دیلی بیست، کیم یو جونگ 32 ساله که چهار سال از کیم جونگ اون کوچک تر است، با اظهاراتی تند و صریح حضورش را خاطرنشان کرد که باید از سوی برادرش مورد تایید قرار می گرفت، اما این زن جوان فقط نوشت و توصیه کرد.

بی شک معروف ترین و البته اثرگذارترین انتقادش مربوط به ژوئن و سرزنش فراری های کره شمالی است که بالن هایی را از کره جنوبی به سمت کره شمالی می فرستادند که حاوی بروشور هایی در انتقاد از رژیم پیونگ یانگ بود.

این زن جوان با خشم فراوان به این فراری ها پاسخ داد و گفته بود: آن ها فضولات انسانی هستند که به سختی ارزش انسانی دارند. این ها حیوانات پستی هستند که به کشور خودشان خیانت کردند. وقت آن رسیده که صاحبان آن ها مورد بازخواست قرار گیرند و از مقامات کره جنوبی سوال کنیم که آیا آن ها آمادگی رسیدگی به عواقب رفتار شیطانی سگ های ولگرد آشغال خود را دارند که هیچ گونه تردیدی برای تهمت زدن به ما ندارند، در حالی که با پست ترین روش و در بی موقع ترین زمان مساله اتمی را مقصر می دانند.

لفاظی های رنگارنگ کیم یو جونگ که بسیار شدیدتر از حرف های برادرش از زمان کسب قدرت پس از مرگ پدرشان در 9 سال قبل است، واکنش هایی را در پی داشته است. مجمع ملی کره جنوبی که تحت نفوذ حزب حاکم مون جائه این، رئیس جمهوری است، در ماه جاری میلادی خاطرنشان کرد که پرتاب بالن، شکلات و اسکناس دلار و وسایل یو. اس. بی به وسیله مرز غیرنظامی شده به سمت کره شمالی غیرقانونی است.

مون جائه این نیز یک سیاست اجتناب از تلافی را در پیش گرفت پس از آنکه سربازان کره شمالی 16 ژوئن و از جانب خواهر کیم جونگ اون و ارتش این کشور دفتر رابط مشترک را در مجموعه صنعتی کائه سونگ درست در شمال منطقه غیرنظامی شده منفجر کردند. صدای این انفجار چندین مایل دورتر هم شنیده شد و نشان داد که این زن جوان وقتی به کره جنوبی ها هشدار می دهد که خودشان را برای تعطیلی این دفتر آماده نمایند، منظورش دقیقا چیست.

انتقاد شدید کیم یو جونگ برای مون ناامیدنماینده تر بود با توجه به اینکه فقط یک روز قبل از انفجار در بیستمین سالگرد امضای توافق مشترک بین دو کشور در پیونگ یانگ بین کیم جونک ایل و کیم دائه جونگ، رئیس جمهوری فقید کره جنوبی، مون جائه این از دو طرف خواسته بود تا به سمت جلو حرکت و برای سازش ملی، صلح و اتحاد مجدد کوشش نمایند.

پس از آنکه کیم یو جونگ صحبت های رئیس جمهوری کره جنوبی را یکسری واژه های شرم آور و گستاخانه مملو از عدم انسجام و پوچی بی شرمانه توصیف کرد، رئیس جمهوری کره جنوبی رسیدگی به این مساله را به یکی از سخنگوهایش واگذار کرد تا به خواهر رهبر کره شمالی بگوید که انتقادهایش اقدامی عاری از احساسات است که به صورت بنیادین اعتماد ایجاد شده در جریان چهار نشست با کیم جونگ اون را از بین می برد.

حقیقت این امر که کیم یو جونگ به راحتی این اعتماد را نقض می نماید، به این معناست که او بیش از آنچه تصورش می رود، قدرت دارد. او را به عنوان رئیس سازمان و اداره خط مشی، آژانسی سری و محرمانه ناظر بر تمامی اوضاع پیش آمده در دولت، حزب حاکم و سطوح عالی ارتش می شناسند، اما او در اصل اختیار اجرای مجازات های مختلف از تبعید تا پایین آوردن درجه های دولتی و حبس و مجازات مرگ را در دست دارد.

لی سونگ یون، استاد دانشگاه و نویسنده کتابی درباره خواهر کیم جونگ اون می گوید: لقب اصلی او معاون اول مدیر سازمان و اداره خط مشی است. اما تولد او در خانواده رهبر کره شمالی جای این عناوین و القاب رسمی را می گیرد. او به صورت دو فاکتو فرد شماره دو در سلسله مراتب کره شمالی و تنها فرد مورد اعتماد پس از کیم جونگ اون است.

به نظر می رسد که معاون اول مدیر سازمان و اداره خط مشی برای او کافی نبوده و گمان می رود که این زن جوان معاون اول مدیر اداره جبهه متحد نیز است. به گفته لی، این عنوان شاید به ظاهر قدرتمند نباشد، اما معنای آن این است: با اختیاری که از سوی برادرش، حزب و دولت به او داده شده، این زن از حالا به بعد کره جنوبی را که از نظرش یک دشمن است، مجازات می نماید.

کیم یو جونگ تنها به این خاطر که خواهر رهبر کره شمالی است، به این چنین درجات عظیمی نایل نیامده بلکه او از جذابیت، ذکاوت و قدرت چشمگیری نسبت به دیگر اعضای خانواده برخوردار است.

کیم یونگ چول، دیگر برادر آن ها که سه یا چهار سال از کیم جونگ اون عظیمتر است گفته می گردد که از سوی پدرشان به خاطر اینکه به شدت زن صفت بوده کنار گذاشته شده و به همین خاطر، مناسب به ارث بردن هیچ موقعیتی در دولت نیست. تصویر او را چند سال پیش حین شرکت در کنسرت های اریک کلپتون در سنگاپور و لندن گرفته بودند و او برای خودش یک نوازنده گیتار است. این برادر عظیمتر که کم کم دارد از خانواده دور می گردد، هیچ خطر و تهدیدی برای کیم ها ندارد.

یک برادر عظیمتر دیگر هم وجود داشت به نام کیم جونگ نام از معشوقه نخست کیم جونگ ایل که از سوی پدر به خاطر آنکه بسیار عیاش بود، طرد شده بود و در تبعید و در ماکائو زندگی می کرد. با همه اینها، کیم جونگ اون در 2017 او را خطرناک می دید و در نهایت با استفاده از دو زن جوان حین بازگشتش از مالزی به ماکائو در فرودگاه کوآلالامپور او را به قتل رساند. مزدورانی از کره شمالی به این دو زن جوان فقیر که یکی از اندونزی و دیگر از ویتنام بود، پول دادند تا مایعی را بر روی صورت برادر عظیمتر کیم جونگ اون بپاشند که بعدا معین شد عامل شیمیایی VX بوده و در عرض چند دقیقه باعث کشته شدن او شد.

ممکن است کیم یو جونگ هم با چنین سرنوشتی از سوی برادرش کیم جونگ اون روبرو گردد؟ با وجود بهترین کوشش ها از سوی کیم یو جونگ، او نگران است که برادرش دیر یا زود تصمیم بگیرد که از دستش خلاص گردد یا او را منزوی کند؛ کاری که با دیگر اعضای خانواده نموده است.

بروس بنت، کارشناس امور کره در Rand می گوید: کیم جونگ اون دوست ندارد در رسانه های خارجی او را به صورت بالقوه مرده یا در حال مرگ توصیف نمایند و خواهرش را جایگزین بالقوه. این مساله می تواند صندلیش را در کره شمالی تضعیف کند. خواهر کیم جونگ اون ممکن است با قدرت تمام به مسائل کره شمالی و امور داخلی بپردازد در حالی که برادرش در بازگرداندن تمرکز رسانه های خارجی برای خود کار می نماید.

خوب چطور است که کیم یو جونگ راهش را به سمت تبدیل شدن به ستاره قدرت در کهکشان رهبری کره شمالی آن هم بدون برخوردن به مسئله ای عظیم با برادرش باز نموده است؟

کیم جونگ اون از دیدن اینکه خواهرش با قدرت تمام صحبت می نماید راضی نیست، اما هنوز هم به او احتیاج دارد؛ یک مرد 136 کیلویی با 170 سانت قد با بیماری هایی که محرمانه مانده و شاید از دیابت یا بیماری قلبی رنج می برد و شاید هم کووید- 19 گرفته باشد، چون برای مدتی طولانی از انظار عمومی دور بوده است.

خواهر کوچولو هم برای چند هفته از نظر ها ناپدید بود. او می داند که با افزایش اهمیتش چطور سرش به کار خودش باشد. یکی از مطمئن ترین راه ها برای ناپدید شدن این است که یک شخصیت پارانویایی را تحمل کنید که نمی تواند رقابت واقعی را تحمل کند و در عین حال، از نظر جسمی همواره مطابق آن شغل نیست.

مون چونگ این، مشاور ویژه رئیس جمهوری کره جنوبی فرصتی بی سابقه داشت تا به صورت حضوری در دو نشست با کیم جونگ اون، کیم یو جونگ را در پیونگ یانگ ببیند. او در این باره می گوید: او از نظر ظاهری فروتن بود. رفتار خوبی داشت و خیلی صحبت نمی کرد.

مهم نیست که موقعیت او در کنار برادرش اثبات فرایند صعودی او در سلسله مراتب است. مشاور ارشد رئیس جمهوری کره جنوبی می گوید، موافق نیست که حضور این زن در چنین جلسات حیاتی شاهدی از ترقی چشمگیر او در دولت کره شمالی باشد.

مشاور ارشد رئیس جمهوری کره جنوبی که استاد بازنشسته است، در ادامه می گوید: در کره شمالی تنها یک رهبر وجود دارد. خواهر رهبر کره شمالی همانند یک راننده است که به بهبود روابط بین دو کره عمل می نماید و اصطلاح نفر دوم در قدرت یک تحریف است.

ایوانز رور، دیپلمات ارشد سابق در سفارت آمریکا در کره جنوبی نیز از بازی خواهر رهبر کره شمالی آگاه است؛ او می گوید: کیم جونگ اون از قرار معلوم می داند که خواهرش یک تهدید نیست. این زن مراقب است که برادرش را تحت الشعاع قرار ندهد.

کیم یو جونگ پیش از اولین حضور بین المللی خود در بازی های المپیک زمستانی پیونگ چانگ در کره در فوریه 2018 مدتی باید نقش پس زمینه ای قوی می داشت؛ او در صندلی ویژه پشت سر مایک پنس، معاون ترامپ شاهد مراسم گشایش بازی ها بود و دعوت برادرش را به مون جائه این رساند تا آن ها با هم باشند.

این تصویر در خلال گشایش بازی های المپیک، یک زن مودب و جدی را نشان داد، اما اوایل امسال میلادی، پس از آنکه او یکی از اعضای جایگزین در دفتر سیاسی حزب حاکم کارگران شد که برادرش هم رئیس آن است، حضور فعالش در انظار عمومی شروع شد.

او تمامی آن مودب بودن را کنار گذاشت و دولت سئول را برای انتقاد از پرتاب های موشکی کره شمالی مورد انتقاد قرار داد و گفت: چنین ادعا های تبهکار مانندی را نمی توان از کسانی که روش عادی فکر کردن دارند، انتظار داشت. البته که این زن آنقدر مراقب بود که بجای نام بردن از مون جائه این به کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی اشاره کند و در این انتقاد گفت که رفتار کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی کاملا احمقانه بوده است. او حتی به حلقه اطرافیان مون جائه این نیز اشاره نمود و گفت: واکنش آن ها مانند کودکی است که از آتش وحشت دارد.

اخیرا نیز او بار دیگر در انظار عمومی حاضر شد و گفت هیچ وقت فراموش نمی نماید که کانگ کیونگ وا، وزیر خارجه کره جنوبی گفته که ادعا های کره شمالی درباره نبود بیمار کووید-19 قابل باور نیست و به وزیر خارجه کره جنوبی هشدار داد که ممکن است بابت به کار بردن این واژه ها هزینه پرداخت کند.

عظیمترین موفقیت کیم یو جونگ این است که مون جائه این و مجمع ملی کره جنوبی را مجبور کرد تا جلوی پرتاب و فرستادن بالن ها را با وجود انتقاد های شدید از سوی اپوزیسیون کره جنوبی و فعالان حقوق بشر ناظر بگیرند و این مساله باعث شد تا میزان رضایتمندی از مون جائه این، به زیر 40 درصد برسد.

وزیر خارجه کره جنوبی در گفتگویی با شبکه خبری سی. ان. ان از قانون مقابله با ارسال این بالن ها دفاع کرد و آن را با این گفتن این جمله توجیه کرد که در منطقه ای که به شدت از نظر نظامی پر تنش است، هر چیزی می تواند به وضعیتی نادرست و حتی درگیری هایی عظیمتر منجر گردد..

اما جان سیفتون، مدیر آسیایی دیده بان حقوق بشر در نیویورک آن را یک صدمه عظیم برای مردم دو کره دانست و گفت: کره جنوبی بیشتر دوست دارد تا کیم جونگ اون را راضی نگه دارد تا اینکه به شهفرایندانش اجازه دهد تا از جانب همسایگان شمالی حقوق اولیه خود را اجرا نمایند.

حالا آزمون واقعی نفوذ کیم یو جونگ شاید در مواجهه با روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری جدید آمریکا باشد.

بروس کیلینگنر، کارشناس مسائل آسیا در بنیاد هریتج می گوید: این زن جوان زمانی ضرورت گفتگوی کره شمالی و آمریکا را نادیده گرفت. اما راه برای این مساله باز است اگر واشنگتن تسلیم خواسته های پیونگ یانگ گردد.

این کارشناس می گوید: با کنار گذاشتن عناوین رسمی، این زن جوان دومین فرد قدرتمند در کره شمالی است، کسی که برادرش به او بیشترین اعتماد را دارد. اینکه اگر برادرش به ناگاه بمیرد، او جایش را می گیرد، هنوز معین نیست، اما آنچه قطعیت دارد این است که این احتمال نسبت به چند سال قبل، قوی تر و بیشتر است.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 12400

به "نخستین دیکتاتور زن در تاریخ مدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین دیکتاتور زن در تاریخ مدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید