میرابیان: نقشه شوم آمریکا و سعودی علیه ایران گریبان خودشان را گرفت ، کاهش قیمت نفت عدویی که سبب خیر شد

به گزارش طفره، یک کارشناس مسائل غرب آسیا گفت: بلایی که آمریکا و سعودی می خواستند سر ایران بیاورند بر سر خودشان آمد و جالب این است که کم آسیب ترین کشور به ادعای منابع خود غربی ها در میان تمام کشور های نفت خیز دنیا جمهوری اسلامی بوده است.

میرابیان: نقشه شوم آمریکا و سعودی علیه ایران گریبان خودشان را گرفت ، کاهش قیمت نفت عدویی که سبب خیر شد

رضا میرآبیان، کارشناس مسائل غرب آسیا در مصاحبه با خبرنگار سیاسی طفره، در مورد اعلام آمادگی عربستان برای همکاری با اوپک در مورد ثبات قیمت نفت در بازار های دنیای گفت: چند ماه گذشته شرایطی وجود داشت که عربستان به آمریکا اطمینان داد که کمبود نفت ایران در بازار ها را جبران خواهد نمود و این اطمینان در راستای تاثیر هر چه سریع تر تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران بود، اما گذشت زمان شرایط را به نوع دیگر رقم زد و در شرایط فعلی نه تنها سعودی ها از اوضاع بهره نبردند بلکه آمریکایی ها نیز متضرر شدند.

وی با بیان اینکه آمریکایی ها مجدانه به دنبال به صفر رساندن صادرات نفت ایران بودند، اضافه نمود:اما در شرایط فعلی قیمت نفت آمریکا به زیر صفر یعنی بشکه ای منفی 37 دلار رسیده است این به معنی آن است که فراوری نفت در سطح دنیا اشباع شده و تمام مخازن، کشتی ها و شناور ها از نفت پر شده در مرحله بعدی به خاطر شیوع ویروس کرونا مصرف نفت در کارخانجات عظیم خودروسازی و... متوقف شده و از طرف دیگر نمی توان شیر چاه های نفت را بست و آن ها را به حالت تعطیل درآورد، چون در این صورت استفاده مجدد از یک چاه نفتی ماه ها زمان خواهد برد به همین دلایل فروشندگان نفت به دنبال ذخیره حداکثری نفت خود هستند یعنی تمایل دارند هر کس به هر شکلی که می تواند نفت آن ها را بخرد و حتی می گویند در قبال خرید نفت حاضریم به شما پول بدهیم (منفی 37 دلار) که فراوری چاه ها متوقف نشود .

میرآبیان در ادامه درباره چرایی اشباع بازار های دنیای در حوزه نفت گفت: پاسخ به این سوال را باید در اجلاس اوپک پلاس یعنی اجلاس کشور های عضو اوپک به اضافه کشور های نفت خیزی که عضو اوپک نیستند (مثل روسیه و مکزیک) جستجو کرد.

این کارشناس مسائل غرب آسیا ادامه داد: در این اجلاس توافق روی سهمیه بندی نفت نشد و یک مشاجره کلامی بین بن سلمان و پوتین صورت گرفت و پادشاه سعودی پوتین را تهدید کرد که اگر شما پایبند به فراوری نباشید و فراوری را محدود نکنید عربستان این قدر نفت در بازار می ریزد که روسیه و سایر کشور های نفت خیز ورشکست شوند. بن سلمان دقیقا از واژه جنگ قیمت ها یاد کرد و تهدید کاهش قیمت نفت را بر زبان آورد و با این کار چندین میلیون تن به فراوریات نفت خود در بازار اضافه نمود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در خاتمه گفت: بلایی که آمریکا و سعودی می خواستند سر ایران بیاورند بر سر خودشان آمد و جالب این است که کم آسیب ترین کشور به ادعای منابع خود غربی ها در میان تمام کشور های نفت خیز دنیا جمهوری اسلامی بوده است به دلیل اینکه ایران خود را آماده نموده بود و اقتصاد را به سمت بودجه بدون نفت پیش برده بود، چون امیدی به صادرات چندان نفت خود با وجود تحریم های آمریکا نداشت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 8784

به "میرابیان: نقشه شوم آمریکا و سعودی علیه ایران گریبان خودشان را گرفت ، کاهش قیمت نفت عدویی که سبب خیر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میرابیان: نقشه شوم آمریکا و سعودی علیه ایران گریبان خودشان را گرفت ، کاهش قیمت نفت عدویی که سبب خیر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید