طرح جامع مدیریت پسماند پایتخت تصویب شد

به گزارش طفره، تهران (پانا) - اعضای شورای اسلامی شهر تهران با 18 رای موافق طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران را به تصویب رساندند.

طرح جامع مدیریت پسماند پایتخت تصویب شد

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

در جریان دویست و هشتاد و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران بررسی لایحه طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار داشت که به همین دلیل زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در ارائه گزارش این کمیسیون، گفت: اقدامات شورای پنجم زیرساختی و به دور از جنجال و هیاهو بوده است و اقدامات اساسی در شورای شهر تهران انجام شده است که یکی از آن ها طرح جامع مدیریت پسماند است. در بند 10-1 برنامه ها و مطالعات موضعی توسعه شهر تهران در پیوست جامع چهارم شهر تهران به موضوع طرح جامع پسماند توجه و پرداخته شده است.

وی اضافه نمود: شورای شهر دربرنامه پنجم توسعه شهرداری را مکلف نموده است که نسبت به تهیه طرح جامع پسماند شهر تهران اقدام کند. این طرح از آبان 97 شروع و مقرر شد طی 18 ماه به پایان برسد. این طرح با پشتوانه کارشناسی و مطالعاتی عمیقی ارائه و پیوست آن در 20 جلد ارائه شده است.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با بیان اینکه در یک افق 20ساله یک برنامه جامع در زمینه مدیریت پسماند ارائه شده است، افزود: این طرح از 1400 شروع و تا سال 1420 ادامه خواهد داشت. در سال 98 روزانه در حدود 6000 تُن پسماند خانگی و غیرخانگی در تهران فراوری می شد و 30 هزار تُن در روز پسماند ناشی از ساخت و ساز و تخریب ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه این حجم از زباله چالش های جدی را به وجود می آورد، گفت: شناسایی پسماند مسکونی و غیرمسکونی، تفکیک از مبدا، ذخیره سازی و جمع آوری، بهسازی سایت آرادکوه، بهینه سازی ایستگاه انتقال، مدیریت پسماند هنگام ساخت، بهسازی سایت آبعلی، مدیریت پسماندهای پزشکی بی خطر شده، مدیریت پسماند حجیم، پسماندهای ویژه، مدیریت پسماند فضاهای باز و کاهش از مبدا از جمله اهداف و موضوعات اصلی این طرح هستند.

وی با تاکید بر اینکه عوامل غیر رسمی در مساله پسماند باید ساماندهی شوند، ادامه داد: آموزش، اطلاع رسانی، جلب مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، اصلاح ساختار سازمانی، هوشمندسازی و وضع و اخذ بهای خدمات مدیریت پسماند از دیگر اقدامات دیده شده در این طرح است. بهای مدیریت پسماند واقعی نیست و نظام ناعادلانه ای در تعرفه های پسماند برقرار است. شهرداری تهران نیز توان اخذ تعرفه ها را ندارد و براساس گزارش ها حدود 1600 میلیارد تومان طلب انباشه از فیش های صادره وجود دارد و هنوز قادر نیست آن ها را وصول کند.

وی تاکید نمود: 22 منطقه شهرداری در غالب 123 ناحیه مورد بررسی قرار گرفتند و حدود 3 هزار و 437 خانوار بررسی و پسماندهای آن ها اخذ و بررسی شده است و 11 رده کاری غیر مسکونی نیز مورد بررسی قرار داده شده است و کل شهر تهران در غالب یک تئوری بررسی شده است. براساس این مطالعات فراوری پسماند شهر تهران بالاتر از استانداردهای جهانی نیست. حدود 764 گرم در روز پسماند فراوری شده برای هر فرد است که از استاندارد جهانی که 900 گرم است پایین تر است.

در نهایت پس از بحث و بررسی، اعضای شورای شهر تهران با 18 رای موافق لایحه طرح جامع مدیریت پسماند شهر تهران را به تصویب رساندند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 13870

به "طرح جامع مدیریت پسماند پایتخت تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح جامع مدیریت پسماند پایتخت تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید