سفیر انگلیس: قانون درباره گریس یک روشن است

به گزارش طفره، ایرنا نوشت: سفیر انگلیس در ایران گفت: قانون درباره گریس یک روشن است؛ اروپا تجارت نفت ایران را تحریم نکرده است.

سفیر انگلیس: قانون درباره گریس یک روشن است

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

یک روز پس از آزادی نفتکش ایرانی گریس یک که طی پنج هفته گذشته به صورت غیر قانونی توسط دولت دست نشانده لندن در جبل الطارق توقیف شده بود، راب مکر در توییتر خود ادعا کرد هرگونه انتقال نقدی و غیر نقدی به نهادهای تحریم شده به وسیله اروپا غیر قانونی می باشد. کشتی گریس 1 در قلمرو اروپا بوده و این امری غیر قابل انکار می باشد.

نفتکش گریس 1 حامل 2.1 میلیون بشکه نفت ایران که از چهارم ژوئیه سال جاری توسط پلیس جبل الطارق و نیروهای ویژه انگلیس توقیف شد، باعث ایجاد بحران دیپلماتیک بین تهران و لندن شد.

در حالی که انگلیس مدعی است توقیف این کشتی با هدف ممانعت از نقض تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه اجرا شده، اما دولت اسپانیا که بر سر حاکمیت بر آب های اطراف جبل الطارق با لندن اختلاف دارد، تأکید کرد که اقدام انگلیس به درخواست آمریکا اجرا شده است.

همچنین آنالیز سند تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه نشان می دهد که ادعای دولت انگلیس برای توقیف نفتکش گریس 1 حامل محموله نفت خام ایران، حتی به اتهام حرکت به مقصد سوریه مبنای حقوقی ندارد.

بر اساس سند ضمیمه تدابیر محدود نماینده اتحادیه اروپا علیه سوریه، کشورهای اروپایی فقط موظف به بازرسی محموله هایی به مقصد سوریه هستند که ظن حمل تسلیحات نظامی به این کشور وجود داشته باشد.

در واقع 28 کشور عضو اتحادیه اروپا فقط در شرایطی که دلایل قانع نماینده وجود داشته باشد، می توانند کشتی ها و هواپیماهای در حال گذر از قلمرو اتحادیه اروپا را که حامل تسلیحات و تجهیزات مرتبط با سرکوب داخلی است، توقیف نمایند.

طبق سندی تحریمی اتحادیه اروپا واردات نفت خام و محصولات پتروشیمی از سوریه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا ممنوع و اشاره ای به محدودیت در صادرات نفت خام به این کشور نشده است. بنابراین اقدام انگلیس از هر جهت مغایر با اصول حقوقی ناظر بر روابط بین الملل است.

این در حالی است که سفیر انگلیس در ادامه پیغام توییتری خود نوشته است: شواهد روشن است، قصد، فرستادن نفت به نهاد های تحریم شده سوریه بوده است. شایان ذکر است که کشتی گریس 1 بدون مجوز بوده است و جبل الطارق حق داشته آن را توقیف نماید.

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن دیروز پنجشنبه در پیغامی توییتری نوشت: با تصمیم مقامات جبل الطارق و تایید دادگاه، نفتکش حامل نفت ایران از توقیف غیرقانونی آزاد شد. کشورمان در تمامی40 روز گذشته با مشارکت نهادهای ذیربط داخلی تحت مدیریت وزارت خارجه، گفت وگوهای مستمری در سطح سیاسی، حقوقی و فنی با طرف انگلیسی برای برطرف این اقدام غیرقانونی انجام داد.

به نوشته بعید نژاد، آمریکا با کوشش های مذبوحانه قصد داشت مانع برطرف توقیف نفتکش گردد که با شکست تحقیرآمیزی روبرو شد.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه هم گفت: ایران برای آزادی نفتکش گریس یک هیچ تعهدی مبنی براینکه به سوریه نرود نداده است، زیرا از ساعات اولیه توقیف نفتکش اعلام کردیم که مقصد نفتکش سوریه نبوده و تا سرانجام هم بر سر همین حرف باقی مانده و تاکید کردیم که اگر هم مقصد نفتکش سوریه بود بازهم هم به کسی ربطی نداشت.

وی اضافه کرد: درحقیقت آنها بخاطر خروج آبرومندانه از این اقدام غیر قانونی و دزدی دریایی، بحث تعهد را مطرح کردند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 3599

به "سفیر انگلیس: قانون درباره گریس یک روشن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر انگلیس: قانون درباره گریس یک روشن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید