باید املاک خود را در سامانه ثبت کنید

به گزارش طفره، بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی، تمامی سرپرستان خانوار از تاریخ 19 فروردین ماه به مدت دو ماه فرصت دارند املاک تحت تملک خود را در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir ثبت نمایند.

باید املاک خود را در سامانه ثبت کنید

به گزارش خبرنگاران، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از الزام ثبت املاک تحت تملک سرپرستان خانوار در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir خبر داده و گفته است: در راستای اجرای ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب 5 آذر 1399 مجلس شورای اسلامی ضرورت دارد تمامی مالکان و سرپرستان خانوار، املاک تحت تملک و محل اقامت خانوار خود را از تاریخ 19 فروردین 1400 با مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نمایند.

محمود محمودزاده اضافه کرد: مهلت قانونی تعین شده برای انجام خوداظهاری از زمان آغاز به مدت 2 ماه است.

بر اساس این گزارش، در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم آمده است: واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره7 ماده169مکرر این قانون) به عنوان واحد خالی شناسایی می شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات معادل مالیات بر اجاره به توضیح زیر خواهند شد:

سال دوم- معادل یک دوم مالیات متعلقه

سال سوم- معادل مالیات متعلقه

سال چهارم و به بعد- معادل یک و نیم (5/1) برابر مالیات متعلقه

به موجب بند 12 ماده واحده قانون اصلاح قانون مالیات­های مستقیم، مصوب 31 تیرماه 1394 ماده (54 مکرر) به قانون الحاق شد.

وزارت راه و شهرسازی، سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کشور در آن درج می گردد را از بهمن ماه 1398 رونمایی و مردادماه 1399 اجرایی کرد. پس از آن اعلام شد که 1.5 میلیون واحد مسکونی خالی شناسایی شده و برای مالکان آنها پیامک ارسال شده است. دی ماه سال جاری هم محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی ـ به خبرنگاران گفت که اگر مالکان این 1.5 میلیون واحد نسبت به اصلاح شرایط سکونتی خود اقدام ننمایند مشمول مالیات بر خانه های خالی می شوند. طبق آخرین آمار تا کنون 109 هزار واحد مسکونی برای اخذ مالیات خانه های خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده اند.

اما یکی از سوالات اصلی این است که این طرح چه تاثیراتی بر کنترل بازار مسکن خواهد داشت. محمودزاده اخیرا در این خصوص گفته است: پس از مصوبه مجلس و بر اساس تعداد فایل ارائه شده در دفاتر مشاور املاک، عرضه مسکن استیجاری حدود 30 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته بوده و این آمار، یک آمار بر اساس مستندات و گزارشات میدانی است. به گفته وی، فرایند عرضه مسکن خالی در کنار اجرای طرح های اقدام ملی و تکمیل مسکن مهر به افزایش عرضه مسکن یاری خواهد نمود که مجموع این سیاست ها به تعادل در بازار یاری می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 13399

به "باید املاک خود را در سامانه ثبت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید املاک خود را در سامانه ثبت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید