افتتاح فرهنگسرایی به نام پدر آموزش عشایر ایران

به گزارش طفره، فرهنگسرای استاد محمد بهمن بیگی، معلم ایل و بنیان گذار تعلیمات عشایر در شیراز افتتاح شد.

افتتاح فرهنگسرایی به نام پدر آموزش عشایر ایران

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تمکن مالی برای ویزای دانشجویی انگلیس هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی انگلیس، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی انگلستان، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های انگلیس انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگاران، عنایت الله رحیمی، استاندار فارس در این رویداد که با حضور شهردار شیراز، مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس و مدیران شهری برگزار گردید با بیان این که به آشنایی نزدیک خود با ایلات و عشایر مفتخر است، صفا و صمیمیت و شجاعت و بلند نظری را از صفات برجسته این قشر ارزشمند برشمرد.

استاندار فارس با اشاره به اهداف ساخت فرهنگسرای استاد بهمن بیگی، ترویج فرهنگ شهروندی را از برجسته ترین اهداف مذکور دانست و اضافه نمود: بی تردید ترویج فرهنگ شهروندی گامی موثر در جهت بهتر زیستن خواهد بود.

رحیمی با بیان این که ارتقای سرمایه های اجتماعی و اعتماد عمومی از نیازهای امروز کشور است، بیان نمود: فرهنگسرای بهمن بیگی می تواند مکانی برای تقویت یا تربیت سرمایه های اجتماعی باشد.

او اعلام کرد: استاد بهمن بیگی خود سرمایه فرهنگی، اجتماعی و علمی کشور بود و امروز دانش آموختگان مکتبش سرمایه های علمی، فرهنگی و اجتماعی هستند.

رحیمی حمایت از گروه های جوان و هدایت آن ها برای آموختن پیشه ها و هنرها و فعالیت های اجتماعی را از دیگر اهداف راه اندازی چنین فرهنگسراهایی بیان نمود.

بهمن بیگی می خواست بخشی از هویت این سرزمین بماند

کوروش کمالی سروستانی، مدیرسازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس هم در این مراسم با مروری بر زندگی بنیان گذار تعلیمات عشایر گفت: استاد محمد بهمن بیگی در 27 بهمن 1299 در یکی از مناطق قشلاقی ایل قشقایی در منطقه ای به نام چاه کاظم زاده شد. پدرش محمودخان کلانتر در سال 1309 به همراه 20 نفر از سران معترض ایل به تهران تبعید شدند و به صولت الدوله قشقایی، سردار ایل که تحت نظر قرار داشت پیوستند.

او اضافه نمود: در سال 1310 محمد 11 ساله به همراه مادرش همنشین پدر در تهران می شود. در سال 1321 لیسانس خود را در رشته حقوق از دانشگاه تهران می گیرد. قضاوت و وکالت دعاوی را برنمی تابد. به ایل بازمی شود. دستیار ایلخان جدید می شود. و وکیل ایل، دانش و آمالش را به هم می پیوندد و لایحه دفاع از موکلینش را در سال 1324 در قالب کتاب عرف و عادت در عشایر فارس تدوین و منتشر می نماید و در نقد شیوه برخورد حکومت با عشایر می نویسد: قدرت مرکزی نباید در قبال عشایر به پرخاش و خشم و ستیزه متوسل شود و باعث ویرانی، خونریزی و برادرکشی شود. این افراد ساده، بدبخت و گرسنه شایسته تربیت و ترحم اند، نه ستیزه و جنگ.

کمالی تاکید نمود: بی تردید برای تبیین نقش تاثیرگذار محمد بهمن بیگی در تحول فرهنگی عشایر ایران زمین باید هم ایل را شناخت و هم شرایط زمانی و مکانی تکوین چنین اندیشه بزرگی.

مدیر دانشنامه فارس ادامه داد: در آن روزگار به باور بهمن بیگی عشایر در فقر و فلاکت، در آورگی و بی پناهی، در جهل و بی سوادی و در جنگ و ستیز گرفتار آمده بودند و حکومت مرکزی نیز شیرازه ای گسسته داشت و شیوه برخوردی جاهلانه. در سال 1330 نخستین مدرسه عشایری را بنیاد گذاشت. در سال 1331 برنامه آموزش و پرورش عشایر با پیگیری و پایمردی او به تصویب شورای فرهنگ کشور رسید. از سال 1318 که در دانشگاه تهران به تحصیل مشغول شد و تا سال 1389 که سرای فانی را به شوق ملاقات رحمان باقی وانهاد دل مشغولی هفتاد ساله او تعلیم و تربیت عشایر ایران بود. آفاقی و انفسی. هم او بود که پرچم و لوای دانش عشایری، نخست بار به همت بلندش بر فراز چادرهای سفید مدارس ایلی، سایه گسترد؛ ییلاق و قشلاق نشناخت و بی وقفه کف پوش نمدین چادر ایل را سرای آموختن و آموزاندن گردانید. در این راه صلابتی بی حد و راسخی بی عد نشان می داد که دانسته بود قدر مرد به علم است و دانش. مکتب داران را فرا می خواند و به جد می خواست که ایلیاتی را علم بیاموزاند، که می دانست این امر نه خردکاری است او را. همت عشایری را می شناخت که نستوهند و راسخ. کسوت علم را و دانش را زیبنده آنان باز شناخت، کانون خانواده را با چادرهای سیاه، درون آلاچیقی از نی با دیرک های سفید و طناب های پشمین، بی چراغ دانش برنمی تافت.

اهمیت زبان فارسی برای بهمن بیگی

کمالی بیان نمود: او جای خالی ایل را نمی خواست. او می خواست ایل بماند، تا بخشی از هویت این سرزمین با قدمت و غنای خود در هماره تاریخ بماند. پس حماسه ای آفرید ماندگار، از آن دست که او را همتش را می سزید؛ با حریفی هم کاسه، سترگ نارونی که قامت خم نمی کرد در پملاقاتی حوادث؛ بزرگ زنی از تبیره مدارا؛ سکینه بانوی توانا که بهمن بیگی در قدر او گفته بود: پاداش من از باسوادکردن ایل، سکینه بود. گویی قاب قوسین همت را بر ناصیه این دو نام نامیرا حک نموده بودند. سران ایل، ریش سفیدان، بزرگان ایلات و دانش آموختگان همت شان را می ستودند و دم گرم خویش را بدرقه راه شان می نمودند. این گونه بود که خوش درخشیدند بر تارک مانای ایل.

وی درباره خصوصیات رفتاری بهمن بیگی اضافه نمود: بهمن بیگی شیر زنان ایل را چون شیر مردان باور داشت. طنزش شاهکار بود، نگاهش گیرا و دود پیپش دلربا! عقلش دوراندیش بود. ذوق نویسندگی اش در دوران پختگی با تجربه آموختگی شکوفا شد. ما نیز با شادروان استاد ایرج افشار هم داستانیم که: نوشته های بهمن بیگی شاهنامه منثور ایل قشقایی و بویراحمدی و ممسنی و کهکیلویه است. هر کسی بخواند، می خواهد ایلی شود.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس ادامه داد: چادرهای سفید، معلمان عاشق، دانش آموزان پرشور، مدرسه های بی در و دیوار، صدای بلند خوانش شعر فارسی، فردوسی، حافظ، سعدی، حمیدی، ایرج میرزا و...کوه ها و دشت ها هم شاعر شده بودند در همنوایی با بچه ها ایل؛ بهمن بیگی عاشق زبان فارسی، این زبان را زبان مشترک طایفه ها و قبیله های ترک و لر و عرب و بلوچ و ترکمن نموده بود.

راه نجات عشایر به باور بهمن بیگی

کمالی ادامه داد: این دانشی مرد فرهیخته، سرد و گرم روزگار چشیده، به تجربه دریافته بود که تنها راه نجات عشایر ایران، دانش است و سواد. دیگر دوران قدرت تفنگ گذشته بود. دانش، بنیان تحول بود. دانش ثروت راستین بود چنان که پیر را برنا می کرد. اندیشمندان معاصر او در سرتاسر دنیا به این باور رسیده بودند که در روزگار ما قدرت در دانش است و او می دانست که کلید مسائل عشایر در لابه لای الفباست.

از ایل برخاست و ملی شد

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس گفت: بهمن بیگی از ایل برخاست، اما در آن ماندگار نشد، برآمد، ملی شد و در سال 1352 با دریافت جایزه پیکار با بی سوادی کروپسکایا از یونسکو دنیای شد. تالیف، تدوین، چاپ و انتشار 30 کتاب، 300 مقاله و 30 انتها نامه پیرامون زندگی و آثار او در ایران و دنیا گواه این مدعی است. بهمن بیگی می دانست: که انسان به میزانی که برخوردار است انسان نیست، بلکه انسان به میزانی که خود را نیازمندتر احساس می نماید، انسان است و به همین دلیل کوشید که نیازهای تازه ای را در ایل نهادینه کند و مهم ترینش سودا و دانش و بینش بود برای رهایش از بند تعصب و فقر. به همین دلیل به تعالی عشایر می اندیشید و درسال 1349 در بازگشت از فرودگاه شیراز خطاب به معلمان عشایری می گوید: فرزندانم، عزیزانم، امروز در فرودگاه شیراز بدجوری تحقیر شدم؛ می خواهم با شما دعوا و درد دل کنم. در فرودگاه به استقبال یکی از بزرگان مملکت رفته بودم. در حدود یک هزار افسر به استقبال آمده بودند، حتی یک نفر آن ها عشایری نبود. دکتر، قاضی، تاجر، استاندار، شهردار و فرماندار هم که نداریم. دانشگاه می رویم، همه دکترها غیر عشایری هستند. من به همت شما، پزشک حاذق تربیت خواهم کرد. مگر شما استعداد ندارید. مگر غیرت و تعصب ندارید. چرا تصمیم نمی گیرید با من همگام شوید تا فقر و بیسوادی را ریشه کن نماییم. بچه های مان مهندس شوند و سد بسازند تا دیگر برای نباریدن باران نگران نباشیم. بچه های مان دکتر بشوند تا مادرانمان از ترس آل و فرزندان مان از بیماری های گوناگون نمی رند.

کمالی ادامه داد: و اینک کجاست استاد بهمن بیگی تا ببیند پس از 53 سال از آن روز غم انگیز چگونه آرزوهایش محقق شده است. و ایلاتی های برآمده از طبیعت، با ذهن باز و دل پاک به دانشگاه ها راه جستند، برآمدند و امروز بذری را که او کاشت، به حاصل نشاندند. چنین است که امروز در پناه دوراندیشی او و همراهی زمانه، در جمع ما، در دولت ما، در استانداری، مجلس، شورای شهر، شهرداری، دادگستری و دانشگاه ها و در بیمارستان های ما، ایلیاتی های سرافراز چنین می درخشند و نامی می شوند. امروز از پس گذر سال ها، نو نهالان ایل بالیده اند، شهسواران دانش و علم شده اند و پاسداشت نام او را روییده اند و او با تبسمی بر لب، حاصل بافه های رنج خویش را مفتخرانه می نگرد و شاد از آن که تاریخ او را بر جریده خود ثبت نموده است و امروز فرهنگسرایش گشایش می یابد.

برنامه هایی برای 100 سالگی تولد بهمن بیگی

کمالی در ادامه پیشنهادهایی برای صدمین سالگرد تولد بهمن بیگی ارائه داد.

او گفت: اینک بر ماست که سال 1399 را به مناسبت صدمین سال میلاد پربرکتش به یمن نیک اندیشی ها و نیک منشی هایش به همراه تمام دوستدارانش گردآییم و شاهد چاپ آثاری تحلیلی از زندگی و اندیشه گرانقدرش باشیم، هنرش را بشناسیم و تاثیر و تاثرش را تبیین کنیم. تکرار را ملال آور می دانست و ابتکار را راه چاره. راه او، نام او و آرزوهای او وقتی ماندگارتر می شوند که به کمک دانش آموختگان، کارآفرینان و سخاوتمندان ایل کتابخانه های زنجیره ای بهمن بیگی چون چادرهایش در گستره ایران زمین برآیند.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس پیشنهاد تدوین کتاب سالانه بهمن بیگی حاوی مقالات تحلیلی پیرامون آثار او و اسناد و خاطرات او را بیان نمود.

او اضافه نمود: در فرهنگسرای او نشست های تخصصی عصری با بهمن بیگی به صورت ماهانه برگزار شود و موزه و مرکز اسناد بهمن بیگی در همین محل سامان یابد تا دختران و پسران هنرمند تیره ها و طایفه ها و ایل های مختلف در کلاس های و غرفه های فرهنگسرایش گرد هم آیند.

گام بلند برای توجه به فرهیختگان

حیدر اسکندرپور شهردار شیراز هم در این رویداد گفت: افتتاح فرهنگسرای استاد بهمن بیگی برداشتن گامی بلند برای توجه به فرهیختگان، فرزانگان و هنرمندان شهر است.

اسکندرپور اضافه نمود: احداث این فرهنگسرا افتخاری برای شهرداری و شورای شهر است که با اتخاذ رویکرد فرهنگی اقدام به ساخت مرکزی برای توسعه متوازن خدمات فرهنگی و اجتماعی سطح شهر نموده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 7508

به "افتتاح فرهنگسرایی به نام پدر آموزش عشایر ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح فرهنگسرایی به نام پدر آموزش عشایر ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید