آثاری کهن که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می کنند

به گزارش طفره، ایسنا/ این خبر پیرامون آثاری کهن که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می کنند، نگارش شده است.

آثاری کهن که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می کنند

داستان چیست؟

کریم لطفی اظهار کرد: سایت موزه شهریری در 400 هکتار به عنوان یکی از پایگاه های ملی شاخص میراث فرهنگی است که با تایید در سال 98 کارگاهی برای ساماندهی آن تعریف شده و در حال حاضر نیز عملیات ساماندهی در این محوطه در حال انجام است.

بیشتر بخوانیدشهریری، به ایستادگی تاریخ + تصاویر

وی با اشاره به اینکه سالانه 7 محوطه شاخص در کشور با پیگیری معاونت میراث فرهنگی مطالعه شده و برای ساماندهی مورد تائید قرار می گیرد، گفت: محوطه باستانی شهریری نیز از سال 98 در ردیف این محوطه ها قرار گرفته با اختصاص اعتبار مناسب مراحل تکمیل و ساماندهی را سپری می کند.

معاون میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: تیم جامع طراحی این پایگاه با نیروی انسانی و تشکیلات اداری اعم از دفتر فنی طراح معمار سازه در حال کار بر روی این مجموعه است.

لطفی اعلام کرد: به همت این تیم پوشش شهریری که در نوع خود جزو سازه های جدید، مدرن و بی نظیر است ساخته شده بطوریکه برای جهت دسترسی و سنگفرش ورودی مجموعه به طول سه کیلومتر و عرض 7 متر 700 میلیون تومان، تجهیز سرویس بهداشتی بخش اداری و نمازخانه 500 میلیون، سازه پوششی 1.5 میلیارد، پوشش لایت پنل یک میلیارد و 750 میلیون تومان با پوشش 70 درصدی هزینه شده است.

معاون میراث فرهنگی استان اردبیل با یادآوری اینکه طرح ساماندهی محوطه باستانی شهریری در سه مرحله تصویب شده، افزود: در حال حاضر شرایط آثار باستانی موجود در این محوطه مناسب است و با تدابیر اندیشیده شده اقلیم سخت منطقه و شرایط آب و هوایی تغییر چندانی در این آثار ایجاد نکرده است.

وی با بیان اینکه سازه ای که پیش از این برای این محوطه طراحی شده بود در شان این منطقه نبود، گفت: به محض تایید این منطقه از سوی معاونت میراث فرهنگی و قرار دریافت در ردیف محوطه های دارای پایگاه پوشش مدرن از لحاظ سازه ای با فرم شکل مناسب طراحی و تهیه شد و در حال حاضر این محوطه تاریخی و باستانی تحت حفاظت و پوشش کامل است.

وی ادامه داد: برای ساماندهی این محوطه تا به امروز 5 میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه شده که با اختصاص ردیف بودجه ای مستقل اقدامات مناسب در این محوطه انجام خواهد شد.

لطفی با استقبال از حضور سرمایه گذاران بخش خصوصی در این منطقه اعلام کرد: اگر سرمایه گذاری در این زمینه اعلام آمادگی کند سازمان میراث فرهنگی آماده پذیرش این افراد است و ما با حمایت از این سرمایه گذاری ها بهره برداری از این مجموعه را نیز با قوانین میراث فرهنگی واگذار می کنیم.

معاون میراث فرهنگی به ثبت جهانی محوطه باستانی شهریری نیز اشاره و شرح داد: در صورتی که این محوطه تاریخی ویژگی های خاص جهانی شدن را داشته باشد، پژوهشگران و باستان شناسان ما آمادگی آن را دارند در این خصوص نیز وارد عمل شوند.

وی به سابقه تاریخی 7 هزار ساله این محوطه اشاره و اظهار کرد: تا به امروز شواهد منحصربفرد جهانی شدن در این مجموعه به دست نیامده است. از سویی، باید دولت در این خصوص اعتبارات ویژه ای را در نظر بگیرد که با شرایط اقتصادی فعلی این امر ممکن نیست.

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ویژگی سازه های این محوطه باستانی را بسیار سفت و محکم اعلام کرد و گفت: سنگ های موجود در شهریری سفت و محکم است و در این مکان از تعداد سنگ های موجود کمتر نشده است.

لطفی ادامه داد: بدلیل اینکه این آثار باستانی به حالت ایستاده موجود هستند، در اثر تغییرات اقلیمی و جوی و تکیه گاه های ضعیف اندکی جابجایی در این مکان دیده می شود.

وی گفت: با همکاری محققان دانشگاه تبریز تفاهمنامه همکاری برای بازسازی و تثبیت سنگ ها و آثار باستانی محوطه شهریری منعقد شده تا در صورتیکه قارچ و یا جلبکی بر روی این سنگ نوشته ها وجود داشته باشد، با مطالعات علمی و به صورت دقیق زدوده شود.

وی اظهار امیدواری کرد؛ در آینده سایت موزه زیبایی در این محوطه طراحی شود تا با حضور گردشگران فرهنگ منطقه را بیش از پیش به کشور و حتی جهان معرفی کنیم.

معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: پیش بینی می کنیم در صورت اختصاص اعتبار مناسب تا سال 1400 سایت موزه شهریری به صورت شایسته و درخور تاریخ اردبیل ساخته شده و در اختیار گردشگران و مشتاقان میراث فرهنگی قرار گیرد.

وی از تلاش و پیگیری های مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در راستای تحقق برنامه ها و تکمیل این سایت موزه در اردبیل قدردانی کرد و گفت: برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و سرمایه گذاران در سطح کلان و ملی برنامه ریزی ها اجرا شده و در صورت استقبال بخش خصوصی آماده همکاری با سرمایه گذاران هستیم.

منبع: همگردی
انتشار: 21 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 10007

به "آثاری کهن که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آثاری کهن که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید