کودکی که بیشتر از سنش میفهمد خوب است؟

به گزارش طفره، یک روانشناس درباره بچه هایی که بیشتر از سنشان می فهمند، توضیحاتی داد.

کودکی که بیشتر از سنش میفهمد خوب است؟

سید شهرام علیزاده روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره بچه هایی که بیشتر از سنشان می فهمند، اظهار کرد: کم نیستند بچه هایی که حرف های بزرگتر از سن خود را به کار می برند و به عقیده برخی، بیشتر از سن خود می فهمند.

وی خاطرنشان کرد: گاهی شاهد آن هستیم که برخی از والدین رفتار های بزرگتر از سن بچه ها را نشانه تیزهوشی، پختگی و آینده درخشان تلقی می کنند و چنین رفتار هایی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم تشویق می کنند؛ غافل از اینکه در حال وارد آوردن صدمات جبران ناپذیری به شخصیت کودک هستند.

علیزاده شرح داد: شاید شما نیز این توصیه قدیمی را شنیده باشید که می گوید بچه باید بچگی کند این توصیه به این دیدگاه اشاره دارد که کودک باید در محیطی متناسب با سن خود رشد کند و از مسائل دوران بزرگسالی به دور باشد. شروع و ادامه بحث های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در حضور بچه ها موجب می شود تا آنان با دغدغه هایی روبرو شوند که بسیار فراتر از قوه درک آن هاست.

این روانشناس ادامه داد: کودکی که متوجه بدهی های پدر خود می شود و در نگرانی های خانواده در این مورد دخیل می شود به سرعت نگران و مضطرب شده و حتی ممکن است به افسردگی مبتلا شود. بیشتر بچه هایی که مسائل بزرگتر از سن خود را مطرح می کنند در بطن بحث های بزرگسالان بوده اند و یا تحت تاثیر رسانه های صوتی و تصویری نامناسب قرار گرفته اند.

وی افزود: این مشکل زمانی بغرنج می شود که کودک با تشویق مستقیم بزرگسالان روبرو شده و به انجام مجدد این کار ترغیب می شود. اظهار نظر کودکی سه ساله در مورد ازدواج و انتخاب همسر آینده به ظاهر جالب به نظر می رسد، اما به همان میزان خطرناک است و ممکن است مجوزی پنهان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روابط بین پسر و دختر محسوب شده و حتی روابط زودهنگام با جنس مخالف را در پی داشته باشد.

علیزاده تاکید کرد: به خاطر داشته باشید که شاید بچه ها متوجه محتوای صحبت های شما در مورد مسائل مرتبط با بزرگسالان نشوند، اما قدرت ثبت و تقلید آن ها بسیار شگفت انگیز است و همین مساله می تواند بسیار درد سرساز شود.

این روانشناس اظهار داشت: توصیه می شود که کودک را از حضور در چنین فضا هایی دور نگه دارید و در صورت حضور آن ها، بحث های این چنینی را به زمان دیگری موکول کنید. همچنین حضور بچه ها در فضای مجازی را به شدت کنترل کنید و فیلم و سریال های متناسب با سن آن ها را پیش از پخش بررسی کرده و از محتوای آن کاملا آگاه شوید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 9269

به "کودکی که بیشتر از سنش میفهمد خوب است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کودکی که بیشتر از سنش میفهمد خوب است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید