هیات های سیاسی، فرهنگی و مالی ایتالیا در راه تهران، رم برای حضور ایران در ژنو 2 کوشش می نماید

به گزارش طفره، اما بونینو وزیر امور خارجه ایتالیا که به تهران سفر نموده است، در نشست خبری مشترک با وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه به شما قول داده بودم که پاسخ سفرتان به رم را خواهم داد، گفت: زمان دیدار رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ایتالیا به دو وزیر امور خارجه مسئولیت داده شد تا در جهت گسترش روابط کوشش نمایند.

هیات های سیاسی، فرهنگی و مالی ایتالیا در راه تهران، رم برای حضور ایران در ژنو 2 کوشش می نماید

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی لوگو از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی لوگو و آرم تجاری تا برندینگ حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

وی با بیان اینکه از سفر خود به همراه هیات بزرگ ارباب رسانه به ایران مسرور است، ضمن لبخند بیان نمود: مسرورم که بسیاری از همکاران رسانه ای شما خانم ها هستند که نشان از حرفه ای گری دارد و امیدوارم همکاری ما تاثیرات مثبت بر روابط داشته باشد.

بونینو با بیان اینکه این هفته، هفته ایتالیا در ایران است، گفت: بعد از من طی روزهای آینده وزیر فرهنگ ایتالیا و رئیس کمیسیون سیاست خارجه سنای ایتالیا و نمایندگان صنعت ایتالیا به ایران سفر می نمایند.

وزیر امور خارجه ایتالیا با اشاره به ملاقات مشترک با محمدجواد ظریف خاطر نشان کرد: در این نشست از سوی دولت ایتالیا برای همکاری دوجانبه در همه حوزه ها از جمله پفراینده هسته ای و فرایند موفقیت آمیز آن ابراز امیدواری کردیم البته راه طولانی است باید خویشتنداری صورت گیرد و ضروری است گفتمان را ادامه دهیم.

وی ادامه داد: ایران باید نقش اساسی در راستای جستجوی راهکار بحران های منطقه ای ایفا نماید، هفته گذشته نیز در بروکسل به این موضوع تاکید داشتم و معتقدم ایران باید در بحران سوریه نقش اساسی داشته باشد و در راستای جستجوی راهکار اساسی بحران سوریه ایفای نقش کند.

بونینو با اشاره به مصاحبهها درباره موضوعات منطقه به یادداشت تفاهم ایران و ایتالیا در خصوص افغانستان در 16 سپتامبر اشاره نمود و گفت: توافق کردیم که آن یادداشت به اجرا برسد و برنامه ریزی در خصوص منطقه هرات داشته باشیم.

بونینو گفت: آقای ظریف آمادگی دارد موضوعات ناظر حقوق بشر را بدون پیش داوری مورد آنالیز قرار دهد و ما به صورت دو جانبه مسائل را آنالیز نموده ایم. در خصوص موضوعات زنان با خانم ملاوردی مصاحبهی سازنده داشتیم و در مصاحبه با خانم ابتکار موضوعات اجرایی را مورد آنالیز قرار دادیم و قرار است در نمایشگاه ماه فوریه در ایران شرکت های ایتالیایی با همکاران خود در ایران مشارکت سازنده داشته باشند.

وی گفت: مسائل را نباید محدود و دوجانبه کنیم، باید همه مسائل را لحاظ و مصاحبهها را توسعه بخشیم. تقویت حضور دانشجویان ایرانی را افزایش خواهیم داد؛ چراکه اکنون دو هزار و 600 دانشجوی ایرانی در ایتالیا مشغول به تحصیلند و علاقه مندی این حضور را افزایش دهیم، کوشش می کنیم همکاری با ایران را از نقطه نظر بین المللی افزایش دهیم و همکاری های فرهنگی را نیز تقویت کنیم، در راستای تقویت همکاری در تقویت راه آهن و هوانوردی نیز مصاحبه کردیم و به زودی یک هیات از بانک مرکزی ایران به ایتالیا سفر می نمایند.

بونینو در پاسخ به سوال خبرنگاری در این باره که وی در مصاحبه با یک روزنامه اعلام نموده بعد از توافق ایران و 1+5 در ژنو یک مسابقه در بین کشورها برای حضور در ایران شکل گرفته که هر کدام روابط بهتری با ایران داشته باشند و آیا حضور وی به همین دلیل است، گفت: باعث خوشبختی است که از این مسابقه برنده خارج گردد، اگر کار بهتری شکل بگیرد تعداد مسابقه دهندگان بیشتر خواهد بود، رقابت وجود دارد و ایتالیا نیز مقام خوبی را دارد.

وزیر امور خارجه ایتالیا در پاسخ به سوال دیگری درباره حضور ایران در اجلاس ژنو 2 و اینکه نظر ایتالیا درباره حضور ایران چیست؟، گفت: چند روز پیش در این باره که چه کشورهایی در اجلاس ژنو 2 حضور داشته باشند تصمیم گرفته شد ما قائل به این هستیم که تمام کشورهای حاضر در منطقه برای فائق آمدن بر درام سوریه باید در صحنه حضور داشته باشند و کوشش می کنیم این موضع خود برای حضور ایران در اجلاس ژنو 2 به نتیجه برسانیم.

بونینو در پاسخ به سوال دیگری دربااره دورنمای روابط ایران و اتحادیه اروپا گفت: باب مذاکرات در رابطه با پفراینده هسته ای ایران باز شده است، امیدواریم شاهد گشایش در روابط با اتحادیه اروپا باشیم و اینکه روابط ایران با این اتحادیه همچون دیگر کشورها باشد و بر موانع فائق بیاییم کاری که یکی از تکالیف ما است البته پروسه سختی است و احتیاج به توجه و اعصاب قوی دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 7332

به "هیات های سیاسی، فرهنگی و مالی ایتالیا در راه تهران، رم برای حضور ایران در ژنو 2 کوشش می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیات های سیاسی، فرهنگی و مالی ایتالیا در راه تهران، رم برای حضور ایران در ژنو 2 کوشش می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید