هراتیان: از سال 94 هیچ بازیکن داخلی و خارجی مبتلا به ایدز نداشتیم

به گزارش طفره، به گزارش خبرنگاران، زهره هراتیان رئیس ایفمارک در مصاحبه با پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان وظیفه اصلی ایفمارک را دوری از حاشیه و جنجال معاینات بیش از فصل بازیکنان در لیگ برتر فوتبال ایران دانست و توضیح داد: معاینات ما بر اساس الگو برداری از فیفا صورت می گیرد؛ به طوری که اضافه تر از فیفا و بر اساس آنچه در دستورالعمل وزارت ورزش و جوانان تاکید شده است معاینات خونی برای آنالیز بیماریهای عفونی همچون ایدز و هپاتیت هم صورت خواهد گرفت.

هراتیان: از سال 94 هیچ بازیکن داخلی و خارجی مبتلا به ایدز نداشتیم

رئیس ایفمارک ادامه داد: از سال 1394 و قبل از شروع فصل از کلیه بازیکنان داخلی و خارجی تست های بیماریهای عفونی گرفته می گردد و اگر بازیکنی دارای ویروس فعال هپاتیت باشد اجازه حضور او را صادر نمی کنیم و در شرایطی که ویروس هپاتیت غیر فعال باشد بلزیمت تحت آموزش و مراقبت می توانند در رقابت های لیگ حضور یابد.

هراتیان با اشاره به این که معاینات پیش از فصل بر اساس معیارهای جهانی و همچنین قوانین داخلی بصورت کامل اجرا شده است، گفت: تاکید می کنم از سال 94 هیچ بازیکنی چه ایرانی و چه خارجی مبتلا به ویروس ناقل ایدز وجود نداشته است و بازیکن خارجی مبتلا به هپاتیت ناقل هم اجازه حضور پیدا ننموده است و در لیگ برتر فصل جاری هم هیچ بازیکن هپاتیتی هم نداریم.

رئیس ایفمارک اهمیت نحوه قراردادهای بازیکنان خارجی در لیگ برتر فوتبال ایران را مهم برشمرد و شرح داد: اگر باشگاهی با بازیکنی قرارداد منعقد کند و در متن هم آمده باشد که عقد قرارداد با تست پزشکی اعتبار دارد و بعد از امضا بازیکن در تست پزشکی شرکت کند و در معاینات معین گردد که دارای ویروس هپاتیت است، این حق از بازیکن سلب نمی گردد و می تواند نسبت به قراردادی که امضا نموده مطالبه داشته باشد. بنابراین بهتر است قبل از امضای هر گونه قراردادی حتی اگر منوط به تست پزشکی باشد، ابتدامعاینات انجام و سپس قرارداد منعقد گردد.

هراتیان اهمیت حقوق اجتماعی بازیکنان هپاتیتی و لزوم اطلاع باشگاه و هم تیمی های یک بازیکنان هپاتیتی را دو مقوله قابل بحث و مجزا بیان کرد و شرح داد: به هرحال نمی توانیم یک بازیکن هپاتیتی را از حقوق اجتماعی اش محروم کنیم. فردی با ویروس هپاتیت به هر حال در یک شرایط خاص می تواند ناقل باشد یا اگر هم ویروسش غیرفعال باشد در عین حال باید باشگاه و هم تیمی هایش از این بیماری آگاه باشند چرا که حق آنهاست بدانند. به طور مثال پزشکی که می خواهد به بازیکنی که دارای بیماری هپاتیت آمپول تزریق کند حق طبیعی دارد از بیماری طرف مقابل آگاه باشد. در هرصورت باید در این مورد همه موارد را در نظر بگیریم از حق اجتماعی بازیکن تا باشگاه و همبازی هایش.

رئیس ایفمارک تاکید نمود: برای حل موضوعاتی که در مورد بیماری های هپاتیتی وجود دارد باید قانون جامع تری وجود داشته باشد به طوری که قبل از آنکه در عرصه ورزش این معاینات صورت بگیرد که هر بازیکن خارجی آیا از سلامتی کامل برای قرارداد برخوردار است یا خیر؛ باید به یک قانون در کشور تبدیل گردد تا اصلا ورود هر خارجی دارای بیماری هپاتیت یا ایدز به کشور با فیلترهای خاص انجام گردد.

هراتیان درباره فعالیت کنونی ایفمارک در مقایسه با دورانی که کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود، گفت: تحلیل گذشته تا آنجا خوب است که بتوان از آن در جهت ساخت یک آینده خوب بهره گرفت. بنابراین قصد ندارم دیگر به آن دوران که اتفاقات تلخی افتاد فکر کنم و گذشته هرچند تلخ بود اما باید رو به جلو با هدف پیشرفت کشور حرکت کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 28 بهمن 1398 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 7003

به "هراتیان: از سال 94 هیچ بازیکن داخلی و خارجی مبتلا به ایدز نداشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هراتیان: از سال 94 هیچ بازیکن داخلی و خارجی مبتلا به ایدز نداشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید