صنعت کشاورزی اردبیل به انبارهای سرد و صنایع تبدیلی احتیاج دارد

به گزارش طفره، رئیس اتاق اردبیل گفت: اگر مسئله ای برای صادرات محصولات کشاورزی در اثر تحریم ها به وجود آید تضمینی برای نگهداری محصولات فراوری شده در استان اردبیل وجود ندارد و ما با مشکل روبرو خواهیم شد.

صنعت کشاورزی اردبیل به انبارهای سرد و صنایع تبدیلی احتیاج دارد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

حسین پیرموذن در هشتاد و ششمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل اضافه کرد: انبارهای سرد و صنایع تبدیلی از احتیاج های اساسی برای تکمیل چرخه فراوری محصولات کشاورزی در استان هستند و باید تأمین آنها در دستور کار قرار بگیرد.

او تأکید کرد: در استان مجوز تأسیس سردخانه در زمین های کشاورزی برای نگهداری محصولات همان زمین ها داده نمی گردد و بر اثر همین سیب زمینی های استان در انبارهای غیرتخصصی در حال فاسد شدن هستند .

پیرموذن گفت: استان همدان سه برابر استان اردبیل انبار نگهداری محصولات کشاورزی دارد، درصورتی که مقدار زیادی از سیب زمینی های فراوری شده در استان ما در انبارهای معمولی نگهداری می گردد.

رئیس اتاق اردبیل توضیح داد: از طرفی ما برای مدیریت محصولات کشاورزی فراوریی در استان احتیاجمند صنایع تبدیلی هستیم.

او اضافه کرد: صنایع تبدیلی صنایع فصلی هستند، یعنی فقط در فصل برداشت محصول کار می نمایند، بنابراین کسی نمی آید در صنایع تبدیلی سرمایه گذاری کند، مگر اینکه حمایت های ویژه ای وجود داشته باشد.

حسین پیرموذن در مورد لزوم حمایت از تأسیس صنایع تبدیلی، گفت: صنایع تبدیلی احتیاج به تسهیلات ویژه با بهره پایین دارد، اگر یاری خاصی توسط قانون گذاران برای صنایع تبدیلی نگردد، نمی توانیم در زمینه صنایع تبدیلی کاری انجام بدهیم.

رئیس اتاق اردبیل تأکید کرد: بنابراین برای بخش کشاورزی دو درخواست داریم، اول از استاندار محترم درخواست داریم که در مورد مجوز تأسیس انبارهای سرد بازنگری داشته باشند، و دوم از نهاد قانون گذاری درخواست داریم در زمینه تسهیلات کم بهره برای تأسیس و اداره صنایع تبدیلی اقدام نمایند.

او درنهایت گفت: ارز 4200 تومانی به کشاورزی، صنعت و سایر بخش ها لطمه می زند، ما از دستگاه قانون گذاری می خواهیم که با حذف ارز دولتی و به جای آن اختصاص یارانه به بخش های احتیاجمند از وقوع فساد در این زمینه ها جلوگیری نمایند .

به صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی احتیاجمندیم

اکبر بهنام جو، استاندار اردبیل نیز در هشتاد و ششمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان اردبیل، گفت: با توجه به فراوری خوب محصولات کشاورزی در سال های اخیر شتاب خوبی در احداث صنایع تبدیلی داشته ایم و باید با همین شتاب جلو برویم تا ارزش اضافه کرده بالایی را برای استان کسب کنیم.

استاندار اردبیل اضافه کرد: صنایع تبدیلی بحث بسیار مهمی برای استان ما است، با توجه به اینکه در سال های اخیر جهش خوبی در استان در زمینه کشاورزی اجرا شده است باید توجه ویژه ای هم به صنایع تبدیلی داشته باشیم.

او تأکید کرد: در سال های اخیر مغان جدیدی در شمال استان شکل گرفته است، پایاب سد خداآفرین در حال اتمام است، سد احمد بیگلو و پایاب آن تمام شده است، سد عمارت سال آینده به اتمام می رسد، پایاب سد سبلان هم تأمین اعتبار شده است و در جنوب استان هم پایاب سد گیوی که مطالبه درازمدت مردم بود در حال احداث است.

بهنام جو گفت: از سال 92 تا به امروز ظرفیت 550 هزار تنی صنایع تبدیلی به یک میلیون و 900 هزار تن رسیده است اما هنوز هم جا برای افزایش و رشد در این زمینه داریم.

استاندار اردبیل توضیح داد: انبارهای سرد هم یکی از احتیاجهای بخش کشاورزی ما است، درحالی که 175 هزار تن انبار سرد در استان داریم به نظر کارشناسان این مقدار باید به 400 هزار تن برسد که مجوز احداث 200 هزار تن را داده ایم و در حال احداث است و باید یاری کنیم که سال بعد به بهره برداری برسد.

او در ادامه گفت: فرآورده های سیب زمینی هم یکی از مواردی است که بخش کشاورزی ما در استان احتیاجمند است و با مجوزهایی که صادر شده در این بخش هم رشد خواهیم داشت.

بهنام جو اضافه کرد: در سایر زمینه های کشاورزی مثل شیر و عسل هم فراوری بالایی به همراه صنایع بسته بندی اولیه را داریم ولی روی بسته بندی این محصولات باید بیشتر کار کنیم و با انواع بسته بندی های مختلف عرضه کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 13061

به "صنعت کشاورزی اردبیل به انبارهای سرد و صنایع تبدیلی احتیاج دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنعت کشاورزی اردبیل به انبارهای سرد و صنایع تبدیلی احتیاج دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید