زیرسایه نخلستان 200 ساله در بیابان لوت

به گزارش طفره، روستای دهسلـم واقـع در شهرستـان نهبنـدان و در 85 کیلومتری جنوب غربی این شهرستان واقع شده است. این روستا مساحتی در حدود دو هزار هکتار دارد و دارای دو نمکزار کوچک و عظیم است.

زیرسایه نخلستان 200 ساله در بیابان لوت

به گزارش ایسنا، روستـای دهسلـم روستایی سر سبـز در دل کویـر بوده کـه به داشتن نخلستان های سرسبز، معروف است. دهسلم مردمانی خونگرم و مقاوم دارد که در زیر گرمای شدید، کویر بهشتی این چنین برای خود ساخته اند و با هنرهایی چون حصیربافی روزگار می گذرانند.

امری که از این روستا در دل کویر بهشت ساخته، وجود نخل های سر به آسمان است. قدمت این نخلستان حدود 200 سال برآورد شده است.

نخلستان های دهسلم 400 هکتار وسعت دارد که 150 هکتار آن با 450 هزار نفر نخل در فهرست آثار ملی ثبت شد.

برداشت چندین نوع خرما

زهرا رضایی ملکوتی، مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی در گفت وگو با ایسنا گفت: سالانه 307 تن خرما در 12 نوع از این نخلستان قدیمی برداشت می گردد.

وی از شروع برداشت خرمای کبکاب (kabkaab) در روستای دهسلم اطلاع داد و اعلام کرد: نخلستان دهسلم با وسعت تقریبی 400 هکتار در کنار دیگر جاذبه ها، این روستا را به یکی از مناطق ویژه گردشگری تبدیل نموده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی توضیح داد: 150 هکتار از این نخلستان قدیمی بوده و به نخلستان قدیم معروف است و 250 هکتار نیز مربوط به نخلستان جدید است.

رضایی ملکوتی اضافه نمود: تنوع خرما در این روستا باعث رونق کشاورزی و در پی آن رونق مالی منطقه شده است.

وی با بیان اینکه خرمای مضافتی و کبکاب نسبت به دیگر انواع خرما، مرغوب تر بوده و بهترین نوع خرما محسوب می گردد، اظهار کرد: خرمای کبکاب نسبت به دیگر انواع خرما زودتر می رسد.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی اعلام کرد: برداشت این نوع خرما از اوایل مرداد ماه و حداکثر تا اواسط شهریور ماه بوده و پس از آن خرماهای پُرکو و خارخوش چیده و عرضه می گردد.

زندگی به اقتضای نخل

رضایی ملکوتی اضافه نمود: خرمای برداشت شده توسط شرکت تعاونی نخل کاران بسته بندی شده و به دیگر نقاط استان صادر می گردد.

وی با بیان اینکه زندگی دهسلمی ها مستقیماً به خرما و درخت آن مربوط می گردد، اظهار کرد: شاخه های آن تیرانداز سقف خانه ها و یا سوخت زمستانیشان، برگ های بافته شده آن سبد و جارو و حصیر و زیرانداز، الیاف تابید شده آن طناب و میوه آن قوت روزانه شان است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی توضیح داد: در پرونده معرفی این اثر طبیعی کم نظیر انواع مختلف خرما، چگونگی کاشت نخل و برداشت خرما، نظام آبیاری نخلستان، تولیدات دستی مرتبط با درخت نخل و... معرفی شدند.

رضایی ملکوتی ادامه داد: این نخلستان با قدمت حدود 200 سال است که چون نگینی سبز در دل بیابان می درخشد.

وی با بیان اینکه نخلستان به جهت تنوع زیستی، گردشگری و جهانی حایز اهمیت است، اظهار کرد: روستای دهسلم به عنوان مقر پایگاه بیابان لوت و مهم ترین گذرگاه به بیابان قرار داشته و همواره گردشگران بسیاری را به خود جلب نموده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی بیابان لوت خراسان جنوبی گفت: طبق قانون، پس از ثبت یک اثر طبیعی، تمام نهادها، ارگان ها و مردم باید در راستای حفظ و نگهداری آن کوشا باشند؛ در این میان مانند همواره نقش مردم در این امر مهم، اساسی و قابل توجه است به گونه ای که حافظان اصلی آثار طبیعی، دوستداران میراث کهن و میراث طبیعی کشور خواهند بود.

این درخت ها میراث طبیعی هستند که طبیعت به مردم این سرزمین کویری هدیه نموده، درخت هایی که باید برای حفظ آن کوشش کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 10022

به "زیرسایه نخلستان 200 ساله در بیابان لوت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیرسایه نخلستان 200 ساله در بیابان لوت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید