بیشترین نخبگان کشور در آمریکا، انگلستان و کانادا حضور دارند

به گزارش طفره، دکتر حسین سالارآملی صبح امروز در نشست تخصصی دانشگاه بین المللی در ایران و سیاست های پیش رو که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در حال برگزاری است، درباره چالش ها و فرصت های پیش روی بین المللی شدن آموزش عالی در پسابرجام گفت: نظام آموزش عالی ما یک نظام بسته است. عملاً پذیرش فرهنگ و شرایط مختلف در این نظام کم است و این باعث می گردد تعاملات کاهش یابد. باید در این زمینه تمرین کنیم.

بیشترین نخبگان کشور در آمریکا، انگلستان و کانادا حضور دارند

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

وی ادامه داد: علم و فناوری ما به شدت سیاسی است. البته نه سیاسی در کلان نظام؛ سیاسی از نظر جناح ها و گروه های مختلف است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل به پایه های دیپلماسی علم و فناوری اشاره نمود و گفت: یکی از پایه های این دیپلماسی، توسعه کرسی های زبان فارسی، ایران شناسی و اسلام شناسی در دنیا است.

وی ادامه داد: حدود سه هزار نفر دانشجوی زبان فارسی در کشورهای خارجی داریم و در 30 کشور، 50 کرسی دانشگاهی داریم که بستر توسعه دیپلماسی علمی کشور را فراهم می نماید.

سالارآملی از پایه های دیگر دیپلماسی علم و فناوری به بهره مندی از توانمندی ایرانیان نخبه خارج از کشور اشاره نمود و گفت: بیشترین نخبگان کشور ما در سه کشور آمریکا، انگلستان و کانادا هستند که یکی از چالش های ما چگونگی استفاده از این نخبگان در توسعه علم و فناوری است.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل ادامه داد: ما نمی توانیم با همه کشورها ارتباط داشته باشیم ولی کشورهای راهبردی را برای همکاری معین نموده ایم که می توان به آلمان، اتریش، چین، روسیه و ایتالیا اشاره نمود که همکاری های علمی با این کشورها توسعه خواهد یافت.

وی در ادامه به کشورهای حوزه نفوذ اشاره نمود و گفت: کشورهای عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، تاجیکستان، کشورهای همسایه و مسلمان از کشورهای حوزه نفوذ هستند که بر مبنای توجه به امنیت علمی و امکان انتقال دانش و توسعه دیپلماسی علم و فناوری انتخاب و ما با این کشورها نیز باید ارتباطات علمی داشته باشیم.

سالارآملی در ادامه به سیاست های اجرایی بین المللی سازی آموزش عالی اشاره نمود و گفت: تاسیس دانشگاه مشترک با کشورهای راهبردی، تبادل استاد و دانشجو، جذب دانشجو از کشورهای حوزه نفوذ، اعطای بورس به کشورهای حوزه نفوذ، بهره گیری از توان ایرانیان متخصص، انجام پروژه های تحقیقاتی، صادرات کالا و خدمات دانش فنی توسط پارک ها، تهیه پیوست آموزش علم و فناوری برای ابر پروژه های بین المللی و انتقال R&D شرکت های بزرگ خارجی به دانشگاه و مراکز تحقیقاتی از جمله سیاست های اجرایی بین المللی آموزش عالی به شمار می روند.

قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل در ادامه به سیاست های اجرایی اقتصاد دانشگاهی اشاره نمود و گفت: همکاری در جذب دانشجویان منطقه، فروش لیسانس (دانش فنی)، دریافت رویالتی از انتقال دانش فنی، فروش کالا و خدمات دانشی با برند همکاری کشورهای صاحب نام، حضور مراکز تحقیقی و توسعه شرکت های بزرگ در ایران و حضور شرکت های دانشی در پارک ها و مراکز رشد از جمله سیاست های اجرایی اقتصاد دانشگاهی است که می توان به آن اشاره نمود.

وی در ادامه به بحث برند دانشگاهی اشاره نمود و گفت: تامسون رویترز در سال 2016 دانشگاه های خوب را در عرصه بین المللی معین نموده است. در سال 2012، هشت دانشگاه کشور ما در رتبه بندی تامسون رویترز، جزو دانشگاه های خوب قرار گرفته اند ولی در آنالیز شاخص ها معین می گردد فعالیت های بین المللی دانشگاه های کشور کمترین امتیازات را کسب نموده که ضروری است در این خصوص برنامه ریزی صورت گیرد.

سالارآملی ادامه داد: در رتبه بندی ها معمولا آمریکا و انگلستان برترین صندلی را به خود اختصاص می دهند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 4160

به "بیشترین نخبگان کشور در آمریکا، انگلستان و کانادا حضور دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشترین نخبگان کشور در آمریکا، انگلستان و کانادا حضور دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید