Google Play Services چیست و در اندروید چه اهمیتی دارد؟

به گزارش طفره، اگر مدت زیادی با سیستم عامل اندروید سر و کار داشته باشید، احتمالاً با مواقعی روبرو شده اید که به نظر می رسد برخی مسائل در اندروید، از چیزی به نام Google Play Services ناشی می شوند. اما خدمات Google Play چیست، به چه کار می آید و چرا وجود آن روی اندروید لازم است؟ در این مقاله به شرح کامل در خصوص Google Play Services می پردازیم.

Google Play Services چیست و در اندروید چه اهمیتی دارد؟

Google Play Services چیست؟

Google Play Services را نمی توان به آن معنایی که بیشتر مردم اپلیکیشن ها را می شناسن، یک اپلیکیشن معمولی نامید. وقتی کوشش کنید این برنامه را باز کنید، هیچ اتفاق قابل رؤیتی رخ نمی دهد. این برنامه به صورت پیش فرض روی دستگاه های اندرویدی نصب شده است که در پس زمینه اجرا شده و به صورت منظم به روزرسانی هایی را دریافت می نماید و بیشتر مجوزهایی که درخواست می نماید، مؤثر و ضروری هستند.

احتیاج به دسترسی هایی مثل دسترسی و کنترل پیغام های کوتاه، دسترسی به وقایع ثبت شده توسط سیستم عامل، دسترسی به تمام اطلاعات دریافتی از اپلیکیشن های گوگل و مواردی بیشتر از این ها، در Google Play Services وجود دارند. دلیل احتیاج به این همه مجوز هم این است که Google Play Services مثل یک هاب برای اتصال اپلیکیشن های مختلف به سرویس های امن ارائه شده توسط گوگل عمل می نماید.

به طور مختصر می گردد گفت Google Play Services برنامه ای است که ارتباط تنگاتنگی به خودِ سیستم عامل اندروید دارد. این برنامه مجموعه ای از APIها (عناصری که به برنامه نویسان یاری نموده و ارتباط ساده بین اپلیکیشن های مختلف را ممکن می نمایند) است که یاری می نمایند برنامه های کمتری برای اجرا به به روزرسانی های خاص اندروید وابستگی داشته باشند.

این APIها شامل Google Maps API برای دسترسی برنامه های مختلف به Google Maps بدون احتیاج به ترک اپلیکیشن، Location API برای اجرای عملنمودهای اتوماتیک در مواقع ورود یا خروج از یک محدوده جغرافیایی خاص، Google Drive API به منظور اشتراک و ذخیره فایل های برنامه های مختلف در Google Drive و چند API کاربردی دیگر می گردد. سرویس هایی مثل Google Wallet و Google Play Protect و Google Play Game Services هم به عنوان زیرمجموعه های دیگر Google Play Services جنبه های مختلف تجربه کاربر در استفاده از اندروید را بهبود می بخشند.

Google Play Services هنوز برای بسیاری از کاربران اندروید، رمزآلود است

Google Play Services در اندروید چه می نماید؟در واقع، Google Play Services انقلابی کوچک در گوشی های هوشمند به پا نموده است. می توانیم از Google Maps به عنوان مثال استفاده کنیم: پیش از وجود Google Play Services، این برنامه به همراه به روزرسانی های اندروید، به روز می شد. همه ما می دانیم که ارائه به روزرسانی های سیستم عامل توسط تولیدنمایندگان مختلف چقدر کند و با وقفه انجام می گردد. امروزه، دیگر احتیاج نیست برای به روز شدن Google Maps اینقدر صبر کنیم: این کار حالا به وسیله Google Play Services انجام می گردد.

برنامه های گوگل مثل کروم، به وسیله Google Play Services به روز می شوند

بنابراین Google Play Services به گوشی هوشمند اجازه می دهد بدون احتیاج به ارتقاء به آخرین نسخه از اندروید، از به روز شدن اپلیکیشن های مختلف بهره ببرد. البته این مسأله مربوط به تمامی اپلیکیشن ها نمی گردد و بیشتر در خصوص برنامه های اصلی گوگل مثل Gmail و Google+ و Google Play صدق می نماید. علاوه بر این ها، سایر اپلیکیشن هایی هم که از خدمات گوگل استفاده می نمایند و تعدادشان هم کم نیست، از این قابلیت سود می برند.

در نهایت، معنی این قابلیت این است که هر نسخه ای از اندروید، که بالاتر از اندروید 2.2 باشد، می تواند از اپلیکیشن های جدید و ویژگی های آن ها، مستقل از به روزرسانی سیستم عامل استفاده کند. با این کار حدبیشتر تعداد کاربرات می توانند از نسخه های مختلف اندروید لذت ببرند.

این تغییر در سیستم عامل، از زمان عرضه اندروید 4.3 رخ داد و از همان زمان تا کنون با هر به روزرسانی، به رشد خود ادامه داده است، به خصوص در زمان معرفی نسخه های Lollipop و Marshmallow. امروز که اندروید 9.0 یا Pie به طور گسترده عرضه شده است، Google Play Services یکی از اجزاء جدانشدنی و ضروری اکوسیستم اندروید به حساب می آید.

آیا می توانیم آن را غیبرطرفال کنیم؟درحالی که غیبرطرفال کردن Google Play Services در گذشته ممکن بود، حالا دیگر غیبرطرفال کردن آن کار مناسبی به نظر نمی رسد زیرا تمام اپلیکیشن های گوگل برای اجرای بدون نقص، به آن احتیاج خواهند داشت. به هر حال، می توانید آن را مثل بسیاری از برنامه های دیگر روی گوشی های اندرویدی، غیبرطرفال (و نه حذف کامل) کنید، یا با روت کردن دستگاه، آن را به طور کامل حذف کنید و حتی در نهایت، امکان استفاده از گوشی هوشمند کاملاً خالی از برنامه ها و سرویس های گوگل با استفاده از رام های سفارشی مثل LineageOS نیز وجود دارد.

چرا Google Play Services اینقدر باتری مصرف می نماید؟Google Play Services معمولاً مقدار کمی از باتری در حد چند درصد را مصرف می نماید، اما در برخی مواقع، کاربران با بلعیدن بخش زیادی از باتری توسط گوگل به خصوص پس از به روزرسانی های سیستم عامل اندروید روبرو می شوند. یکی از دلایل شایع این اتفاق، ناسازگاری بین نسخه اندروید و نسخه Google Play Services است.

Google Play Services گاهی اوقات می تواند قاتل باتری باشد

سریع ترین راهکار ها در این مواقع گزینه های زیر هستند:

- حذف به روزرسانی های برنامه (از قسمت Setting > Applications > All > Google Play Services > Uninstall updates). شاید ابتدا احتیاج به رفتن به Settings و غیبرطرفال کردن Android Device Manager هم داشته باشید.

- غیبرطرفال کردن هم گام سازی داده های گوگل از قسمت Settings > Accounts. از این قسمت دکمه منو را انتخاب نموده و گزینه Auto-sync را غیبرطرفال کنید.

برای راهکار های بیشتر به منظور برطرف مشکل مصرف زیاد باتری می توانید مقاله ده راه چاره عملی برای ارتقای میزان شارژدهی باتری گوشی های هوشمند را مطالعه کنید.

نتیجه گیری: آیا ما به Google Play Services احتیاج داریم؟بله، زیرا برنامه یا API - هرچه که آن را صدا کنید - برای عملکرد درست و سریع یک دستگاه اندرویدی بسیار مفید است. اگرچه این برنامه هیچ رابط کاربری ندارد، کاملاً واضح است که Google Play Services می تواند تجربه کاربری استفاده از اندروید را بهبود بخشد.

در ضمنً، این برنامه به عملنمودهایی مثل جستجوی آفلاین سرعت بخشیده و می تواند دسترسی به نقشه و موقعیت را برای برنامه های مختلف فراهم کند. حتی تجربه بازی کردن نیز به خاطر توانایی نگه داشتن میزان پیشرفت و دستاوردهای یک بازی در صورتی که با یک حساب کاربری، روی چند دستگاه مختلف به بازی می پردازید، لذت بخش تر خواهد شد.

امیدواریم با توضیحات این مقاله، به پاسخ سؤالات تان در خصوص Google Play Services رسیده باشید. اگر ابهام یا مورد خاص دیگری در این زمینه دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

منبع : شهر سخت افزار

منبع: آی تابناک
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 9234

به "Google Play Services چیست و در اندروید چه اهمیتی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "Google Play Services چیست و در اندروید چه اهمیتی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید