9 چیز که درباره دوربین نیکون Z9 می دانیم

به گزارش طفره، در هفته ها گذشته نیکون با منتشر کردن خبری گفت که این شرکت در حال توسعه دوربین بدون آینه و فول فریم نیکون Z9 است و میخواهد تا با رونمایی از این دوربین تجربه عکاسی و فیلم برداری را دگرگون کند. نیکون در واقع با منتشر کردن این خبر بعضی از مشخصات فنی و قابلیت های این دوربین را هم افشا کرد.

9 چیز که درباره دوربین نیکون Z9 می دانیم

البته باید بگوییم که با وجود مطرح شدن خبر توسعه این دوربین توسط نیکون و اطمینان کاربران از این موضوع که در آینده شاهد رونمایی و عرضه این دوربین خواهند بود، نیکون اطلاعات بسیار کمی را درباره این دوربین افشا نموده است.

با وجود مطرح شدن اطلاعات بسیار کمی توسط نیکون درباره دوربین نیکون Z9، اما با توجه به اطلاعات افشا شده می توان حدس و گمان هایی را درباره مشخصات فنی احتمالی این دوربین بیان کرد. با توجه به این موضوع، در این مقاله قصد داریم به 9 ویژگی بپردازیم که به احتمال زیاد در این دوربین وجود خواهند داشت.

1. فیلم برداری با رزولوشن 8K

یکی از ویژگی های این دوربین که نیکون به صورت رسمی آن را اعلام نموده این است که دوربین بدون آینه نیکون Z9 می تواند در زمان فیلم برداری این کار را با حداکثر رزولوشن 8K انجام دهد. وجود این قابلیت در دوربین نیکون Z9 باعث می گردد که این دوربین در کلاس دوربین هایی مانند کانن EOS R5 و سونی A1 قرار بگیرد.

نیکون در اطلاعیه منتشر شده اعلام نمود: برای پاسخ به احتیاج کاربران حرفه ای، افراد علاقه مند و افراد فعال در زمینه فیلم برداری سینمایی، دوربین پرچم دار نیکون Z9 می تواند در زمان فیلم برداری این کار را با رزولوشن 8K انجام دهد.

نیکون همچنین اعلام نمود که علاوه بر فیلم برداری با رزلوشن 8K، این دوربین می تواند که در زمان انجام فیلم برداری این کار را به صورت های مختلفی انجام دهد تا این دوربین بتواند به احتیاج های متنوع کاربران پاسخ دهد.

2. سنسور فول فریم جدید

بعد از افشا شدن قابلیت فیلم برداری با رزولوشن 8K توسط نیکون، این شرکت همچنین اعلام نمود که این دوربین دارای یک سنسور CMOS با فرمت FX است. بخش شگفت انگیز درباره این سنسور این است که نیکون اعلام نموده که این سنسور را به تازگی توسعه داده و این سنسور را با استفاده از فناوری انباشته سازی (Stacked) ساخته است.

اگر این سؤال برای شما مطرح شده است که ساخت سنسور با فناوری انباشته سازی چگونه صورت می گیرد؟ باید بگوییم که از این فناوری در هنگام ساخت سنسور استفاده می گردد. در واقع در این روش ساخت سنسور، قسمت های تشکیل دهنده سنسور مانند خود سنسور و مدار های الکترونیکی بر روی یکدیگر قرار می گیرند.

استفاده از این فناوری باعث می گردد که فراورینمایندگان سنسور بتوانند در زمان ساخت سنسور اجزایی مانند حافظه رم را به صورت یکپاچه با آن دربیاورند. انجام این کار و توسعه سنسوری به این شکل باعث می گردد که سرعت خواندن اطلاعات توسط سنسور افزایش پیدا کند.

افزایش سرعت خواندن اطلاعات باعث می گردد که با دوربین های مجهز به این نوع سنسور ها، مانند دوربین سونی A1، بتوان با سرعت های بسیار بالا مانند 30 فریم در ثانیه عکاسی کرد. برای اطلاع باید بگوییم دوربین سونی A1 دارای سنسوری ساخته شده با این فناوری و رزولوشن 50 مگاپیکسل است.

3. سنسوری با رزولوشن بیشتر از 39 مگاپیکسل

همان گونه که پیش تر گفتیم، دوربین نیکون Z9 در زمان فیلم برداری می تواند این کار را با حداکثر رزولوشن 8K انجام دهد. انجام این کار توسط این سنسور باعث می گردد که بگوییم سنسور به کار رفته در این دوربین حداقل دارای رزولوشن خاصی است تا از پس انجام این کار بربیاید.

با توجه به استفاده کانن از سنسوری با رزولوشن 45 مگاپیکسل در دوربین کانن EOS R5 و مجهز بودن دوربین سونی A1 به سنسوری با رزولوشن 50.1 مگاپیکسل، می توانیم بگوییم که دوربین پرچم دار نیکون Z9 هم دارای سنسوری با رزولوشنی مشابه این دوربین ها خواهد بود.

گزارش های قبلی منتشر شده نشان می دهند که نیکون میخواهد در این دوربین از سنسوری با رزولوشنی مشابه دوربین نیکون Z7 II استفاده کند. برای اطلاع باید بگوییم که دوربین جدید نیکون Z7 II دارای سنسوری با رزولوشن 45.7 مگاپیکسل است.

البته باید گفت که ما می توانیم با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط نیکون به صورت حدودی رزولوشن سنسور به کار رفته در این دوربین را حدس بزنیم. اطلاعات منتشر شده توسط نیکون نشان می دهند که دوربین پرچم دار نیکون Z9 توانایی ضبط فیلم با رزولوشن 8K را دارد.

برای ضبط فیلم هایی با رزولوشن 8K بر روی یک سنسور استاندارد و با نسبت تصویر 3:2، فیلم ضبط شده با این رزولوشن و نسبت تصویر 16:9 باید که دارای رزولوشن 7680 در 5120 پیکسل باشد. با توجه به این موضوع، می توان گفت که برای انجام این کار توسط این دوربین، رزولوشن سنسور به کار رفته در این دوربین باید حداقل 39 مگاپیکسل باشد.

البته باید بگوییم که با توجه به اینکه فیلم ضبط شده DCi است، برای انجام این کار باید طول تصویر ضبط شده دارای 8192 پیکسل باشد که باعث می گردد حداقل رزولوشن لازم سنسور برای انجام این کار 44 مگاپیکسل باشد.

در نتیجه می توانیم به صورتی مطمئن بگوییم که دوربین پرچم دار و بدون آینه نیکون Z9 حداقل دارای سنسوری با رزولوشن 39 مگاپیکسل خواهد بود. البته باید بگوییم که به احتمال زیاد سنسور این دوربین دارای رزولوشن بالاتری است.

  • چرا کانن برنده رقابت دوربین های بدون آینه فول فریم است؟

4. پردازنده جدید تصویر Expeed 7

نیکون در اطلاعات منتشر شده عنوان نموده است که دورین نیکون Z9 دارای پردازنده تصویر جدیدی است. برای اطلاع باید بگوییم که این شرکت ژاپنی هم اکنون از پردازنده تصویر Expeed 6 در دوربین های تازه معرفی شده نیکون Z6 II، نیکون Z7 II و دوربین DSLR نیکون D6 استفاده می نماید.

با توجه به این موضوع، می توانیم بگوییم که پردازنده تصویر جدید نیکون، Expeed 7 نام خواهد داشت. همان گونه که می دانید پردازنده تصویر همانند مغز دوربین عمل می نماید. در واقع وظیفه انجام کلیه محاسبات لازم در زمان انجام فوکوس و تشخیص سوژه بر عهده پردازنده است.

همچنین باید بگوییم که پردازنده به کار رفته در دوربین وظیفه دارد تا اطلاعات سنسور را در زمان ثبت عکس و فیلم برداری تجزیه و تحلیل کند، محاسبات لازم برای حذف لرزش در زمان فیلم برداری و ثبت عکس را انجام دهد، مسائل اعوجاج تصویر ایجاد شده توسط لنز را رفع کند و نویز تصویر را در تصاویر ثبت شده با ایزوی بالا حذف کند.

با توجه به کاربرد های این پردازنده تصویر، می توانیم بگوییم این بخش از دوربین با وجود اینکه قسمت هیجان انگیزی نیست ولی در واقع یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده هر دوربینی است.

5. دوربین برای جایگزینی با دوربین نیکون D6

نیکون میخواهد تا دوربین پرچم دار نیکون Z9 را به گونه ای عرضه کند که این دوربین جایگزین دوربین پرچم دار و DSLR این شرکت یعنی نیکون D6 گردد. مطرح شدن این ادعا توسط مدیر بخش توسعه تجارت مربوط به واحد تصویربرداری نیکون، Keiji Oishi، هم تأیید شده است. این شخص در صحبت هایش گفته است که هدف نیکون از توسعه دوربین نیکون Z9 عرضه دوربینی بسیار بهتر از دوربین نیکون D6 است.

واضح است که وجود قابلیت هایی مانند سنسوری با حداقل رزولوشن 39 مگاپیکسل و توانایی فیلم برداری با رزولوشن 8K همین الان هم باعث می گردد که این دوربین بتواند دوربین نیکون D6 را که دارای سنسوری با رزولوشن 20.8 مگاپیکسل است و می تواند فیلم هایی را با حداکثر رزولوشن 4K ثبت کند، شکست دهد.

همان گونه که می دانید شرکت های فعال در زمینه فراوری دوربین، دوربین های پرچم دار خود را به گونه ای توسعه می دهند که این دوربین های بتوانند به احتیاج های عکاسان حرفه ای ورزشی که احتیاج به عکاسی پیاپی با سرعت بالا دارند هم پاسخ دهند. برای اطلاع باید بگوییم که دوربین DSLR نیکون D6 در زمان انجام عکاسی پپاپی می تواند که این کار را با حداکثر سرعت 14 فریم در ثانیه انجام دهد.

مقایسه دوربین پرچم دار نیکون D6 با دوربین هایی مانند کانن EOS R5، کانن EOS R6 و کانن EOS 1D X Mark III که می توانند در زمان عکاسی پیاپی این کار را حداکثر با سرعت 20 فریم در ثانیه انجام دهند و دوربین جدید سونی A1 که می تواند با سرعت 30 فریم در ثانیه عکاسی کند، به خوبی نشان می دهد که دوربین نیکون D6 در این زمینه عقب تر از رقبای موجود است.

با توجه به برخوردار بودن دوربین نیکون Z9 از سنسوری توسعه داده شده با فناوری انباشته سازی، می توانیم بگوییم که منطقی است که این دوربین در زمان عکاسی پیاپی بتواند حداقل با سرعت 20 فریم در ثانیه عکاسی کند و به دوربین های کنونی کانن برسد.

6. بدنه ای همانند دوربین های DSLR حرفه ای

نگاهی به دوربین های پرچم دار شرکت های مختلف نشان می دهد که به طور معمول این دوربین ها داری بدنه ای مجهز به گریپ عمودی همراه با دکمه های برای کنترل دوربین در این گریپ هستند. وجود این گریپ در این دوربین ها باعث می گردد که عکاسان در زمان عکاسی با این دوربین ها، بتوانند به راحتی به هر دو صورت عمودی و افقی عکاسی نمایند.

در حال حاضر تنها دوربین پرچم داری که برای جلوگیری از افزایش اندازه بدنه دارای گریپ عمودی نیست، دوربین سونی A9 II است. با این وجود به نظر می رسد که دوربین نیکون Z9 با پیروی از دوربین های پرچم دار DSLR نیکون D6 و کانن EOS 1D X Mark III دارای بدنه ای عظیمتر در مقایسه با بدنه استاندارد دوربین های بدون آینه است.

با توجه به این موضوع، انتظار داریم که این دوربین دارای گریپ عمودی و دکمه های متقارن برای تنظیم دوربین و ثبت عکس در هنگام عکاسی به صورت عمودی باشد. هیچ شکی نیست که اضافه شدن این قابلیت باعث افزایش قیمت نهایی و ضخیم شدن بدنه دوربین خواهد شد.

با این وجود باید گفت که وجود گریپ عمودی باعث افزایش ارگونومی این دوربین در زمان در دست دریافت می گردد که یک امر حیاتی برای بسیاری از دوربین های پرچم دار است.

  • نیکون از لنز های جدید و دو دوربین DSLR در سال 2021 رونمایی خواهد نمود

7. باتری با ظرفیت بیشتر

باید بگوییم که مهم ترین بخش یک دوربین پرچم دار که حتی از بخش هایی مانند رزولوشن سنسور و سرعت عکاسی پیاپی هم مهم تر است، عمر باتری این دوربین است. به عنوان نمونه عکاسان حرفه ای حیات وحش برای انجام عکاسی چند روز را در طبیعت می گذرانند و در بیشتر این مدت در حال عکاسی هستند.

همچنین باید بگوییم که عکاسان حرفه ای ورزشی در زمان انجام عکاسی پیاپی و با سرعت بالا، انرژی زیادی را از باتری مصرف می نمایند. در نتیجه عمر باتری یکی از پارامتر های بسیار مهم در این نوع دوربین هاست. با توجه به اینکه مصرف باتری دوربین های بدون آینه از دوربین های DSLR بیشتر است، پس بالا بودن عمر باتری در هنگام عکاسی با دوربین های بدون آینه از اهمیت بیشتری هم برخوردار است.

با توجه به این موضوع که دوربین نیکون Z9 دارای بدنه ای مشابه با دوربین های حرفه ای DSLR است، پس این دوربین به احتمال زیاد دارای یک باتری عظیم و حرفه ای خواهد بود. رخ دادن این اتفاق در این دوربین می تواند رضایت کاربران را به دنبال داشته باشد، زیرا عمر باتری دوربین های بدون آینه کنونی آن گونه که باید زیاد نیست.

8. تغییرات ظاهری مشاهده شده

با توجه به این موضوع که نیکون عکس رسمی را از دوربین نیکون Z9 منتشر نموده است، البته باید بگوییم که ممکن است ظاهر نهایی دوربین نیکون Z9 با عکس منتشر شده توسط نیکون متفاوت باشد، ما می توانیم با توجه به این عکس منتشر شده حدس و گمان هایی را درباره این دوربین مطرح کنیم.

با توجه به تصویر این دوربین می توانیم بگوییم که نیکون در این دوربین دکمه دایره شکل برای تغییر حالت های دوربین را با تعداد زیادی دکمه جایگزین نموده است. البته هنوز هم شاهد وجود دکمه براکتینگ در این دوربین هستیم تا کاربران بتوانند که بین حالت های PASM دوربین، نحوه تنظیم نور دهی و تراز سفیدی حالت دلخواه خود را انتخاب نمایند.

به نظر می رسد که در کنار دکمه براکتینگ، دکمه دیگری برای قفل این دکمه وجود دارد که نشان می دهد این دکمه می تواند بچرخد. به احتمال زیاد انجام این کار توسط نیکون به این علت است که عکاسان حرفه ای در زمان عکاسی به سرعت بتوانند میان حالت های مختلف مانند عکاسی تکی، پیاپی، عکاسی با تایمر و حالت های دیگر حالت دلخواه خود را انتخاب نمایند. در نهایت قسمت بالایی این دوربین محلی را برای قرار دادن فلاش و به احتمال زیاد رابط 10 پین نیکون دارد.

9. عرضه در سال 2021

نیکون اعلام نمود که این شرکت میخواهد تا این دوربین را سال جاری عرضه کند. شایعه های منتشر شده قبلی نشان می دهند که عکاسان حرفه ای در زمان برگزاری رویداد ورزشی المپیک در ماه جولای (تیر) می توانند با این دوربین عکاسی نمایند.

با توجه به این موضوع، می توان گفت که حتی اگر نیکون این دوربین را به بازار هم عرضه نکند، اما زمان رونمایی از این دوربین نزدیک است. در نهایت می توانیم بگوییم که به احتمال زیاد شاهد رونمایی از این دوربین در سال کنونی خواهیم بود، مگر اینکه همه گیری بیماری کووید 19 باعث ایجاد مسائلی در زنجیره تأمین نماینده قطعات گردد و کمبود قطعات را به دنبال داشته باشد.

  • بهترین دوربین های سال 2020 (DSLR، بدون آینه، کامپکت و ورزشی)

منبع: Digital Camera World

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 13745

به "9 چیز که درباره دوربین نیکون Z9 می دانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 چیز که درباره دوربین نیکون Z9 می دانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید