لیگ برتر در کیش!

به گزارش طفره، بررسی ها برای انتخاب یک سناریوی ایده آل در مورد لیگ نوزدهم همچنان ادامه دارد. بیشتر تیم ها خواهان پایان فصل بدون معرفی قهرمان و سقوط کننده هستند. تصمیمی که در لیگ برتر هلند گرفته شده است. شنیده می شود که فدراسیون فوتبال به سبک لیگ های فرانسه و بلژیک، قصد دارد تیم صدرنشین را به عنوان قهرمان اعلام کند و دو تیم پایین جدول را نیز به دسته پایین تر بفرستد.

لیگ برتر در کیش!

یکی دیگر از سناریو ها اما، برگزاری بازی ها به صورت متمرکز در یک شهر از ایران است. طرحی که شاید اجرای آن با توجه به امکانات موجود در ایران، کمی چالش برانگیز باشد. اگر قرار به عملی شدن چنین نقشه ای باشد، همه تیم ها باید 9 هفته پایانی لیگ را در یک شهر بگذرانند. در این صورت، احتمال ابتلا جامعه به کرونا توسط فوتبالیست ها در شهر های مختلف به حداقل می رسد. اگر قرار باشد در هر هفته دو مسابقه برگزار گردد، انجام این دیدار های متمرکز 4.5 هفته زمان خواهد برد. در واقع اگر از همین حالا تیم ها تمرین های شان را به صورت جدی آغاز کنند، می گردد در تیر و اوایل مردادماه لیگ برتر را به پایان رساند تا تیم های آسیایی برای برگزاری دیدار های لیگ قهرمانان در نیمه مرداد آماده شوند. به لحاظ تقویمی، این کار شدنی به نظر می رسد، اما در خصوص امکانات، تردید های زیادی وجود دارد. کیش به عنوان یک منطقه توریستی، هتل های بسیار زیادی دارد.

از آن جایی که در دوران کرونا هم اتاق شدن بازیکنان فوتبال با هم ممنوع است، هر تیم به اتاق های بسیار زیادتری نسبت به گذشته نیاز خواهد داشت. با این وجود باز هم با توجه به مراکز اقامتی متعدد در کیش، این مساله مشکل ساز نخواهد شد. مشکل اصلی به زمین های تمرین و محل بازی برمی گردد. حتی اگر در ورزشگاه آزادی نیز هر هفته این تعداد بازی انجام گردد، کیفیت آن به طور کلی از دست خواهد رفت. کیش نهایتا صاحب یک ورزشگاه با استاندارد های برگزاری بازی های لیگ برتر است و زمین های تمرینی این شهر نیز آنقدر زیاد نیستند که جوابگوی همه باشگاه ها باشند. در واقع نمی گردد در یک ورزشگاه در طول یک هفته 16 مسابقه برگزار کرد و انتظار داشت که آن ورزشگاه از چمن به زمین خاکی تبدیل نگردد!

بعضی ها باور دارند که تصمیم نهایی در خصوص فوتبال، باید در ستاد ملی مقابله با کرونا گرفته گردد، اما مساله مهم اینجاست که شاید اعضای این ستاد، اطلاعات دقیقی در حوزه فوتبال نداشته باشند. شاید آن ها تصمیم بگیرند که رقابت های فوتبال را در کیش برگزار کنند، اما ممکن است امکانات موجود در این شهر، کفاف برگزاری این حجم از بازی را ندهد. طبیعتا اینکه فوتبالیست ها دائما در یک شهر اقامت داشته باشند، دائما با هواپیما پرواز نکنند و جابه جایی شان نیز به حداقل برسد، برای سلامتی خود آن ها مفید خواهد بود، اما قبل از اتخاد چنین تصمیم هایی، باید همه جوانب به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، برای رفع مسئولیت همه چیز را به ستاد ملی مقابله با کرونا موکول کرده اند، اما بدون تردید آخرین تصمیم در این مورد باید از فیلتر خود فدراسیون عبور کند. طبیعتا فدراسیونی ها شناخت بیشتری از امکانات برگزاری فوتبال در نقاط مختلف ایران دارند و باید با اطلاع دقیق از این موضوع، بهترین تصمیم را برای ادامه این فصل بگیرند. این طرح تنها در صورتی عملی می گردد که به جای یک شهر یا یک نقطه از ایران، چند نقطه برای برگزاری بازی ها در نظر گرفته گردد.

اگر کمی واقع بینانه تر به جامعه نگاه کنیم، متوجه یک حقیقت بزرگ خواهیم شد. این روز ها خطوط مترو دوباره شلوغ شده اند. اتوبوس های بی آر تی از همان ابتدای بحران نیز پر از جمعیت بوده اند. بسیاری از کارکنان اداره ها هر روز صبح سر کار می فرایند و صاحبان خیلی از مشاغل، شبانه روز در حال کار کردن هستند. در حقیقت، روال عادی زندگی در همه شهر های ایران جریان دارد و معلوم نیست که در چنین شرایطی، چرا فوتبالیست ها باید از یک مصونیت آهنین برخوردار باشند.

باشگاه های صنعتی که امروز دائما بر طبل تعطیلی رقابت های فوتبال می کوبند، برخورد کاملا متفاوتی با کارگران خودشان دارند. طبیعتا آن کارگر ها بیشتر از همیشه تضاد را احساس می کنند وقتی متوجه می شوند که ظاهرا زندگی یک فوتبالیست، از زندگی آن ها مهم تر است. اصلا مگر فوتبالیست ها خون رنگین تری دارند که در چنین روزهایی، همچنان باید به تعطیلی و استراحت ادامه بدهند. در روز هایی که اهالی فوتبال حتی از مرگ یک پسربچه برای پاک کردن نتایج این فصل لیگ استفاده می کنند، فوتبال باید برگردد و هر طور که شده، نیروی محرک جامعه برای امیدوار ماندن و مبارزه کردن باشد.

منبع: توسعه ایرانی

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 9230

به "لیگ برتر در کیش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیگ برتر در کیش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید