سلادون های تاریخی از چین به موزه مادر برگشتند

به گزارش طفره، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، سلادون های تاریخی از چین به موزه مادر برگشتند.

سلادون های تاریخی از چین به موزه مادر برگشتند

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

قضیه چیست؟

جبرئیل نوکنده، رئیس کل موزه ملی ایران در تشریح فرآیند بازگشت آثار گفت: مجموعه ای از آثار موزه ملی ایران شامل 14 قلم ظرف مشهور به سلادون که در نمایشگاهی با عنوان سلادون های لونگ چوان و دنیای شدن در کشور چین به نمایش درآمده بود، به فرودگاه بین المللی امام خمینی وارد و بعد از انجام تشریفات گمرکی با همراهی یگان حفاظت به موزه ملی ایران منتقل شد.

وی درباره مدنظر قراردریافت محدودیتهای حاصل از همه گیری کرونا گفت: آنچه این نمایشگاه را با دیگر رویدادهای مشابه متفاوت کرد، قرار دریافت در شرایط و محدودیت های ناشی از شیوع ویروس کرونا بود که خوشبختانه همه مراحل نقل و انتقال و بازگشایی جعبه ها با رعایت تمامی دستورالعمل های مرتبط و لحاظ کردن تدابیر اختصاصی برای آثار انجام شد.

او با تاکید بر اینکه آثار نمایشگاه پس از گذراندن دوره استراحت و قرنطینه توسط هیئت کارشناسان عالی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مورد بازبینی قرار گرفته و اصالت و سلامت آثار تایید شده، درباره دستاوردهای این رخداد فرهنگی گفت: این نمایشگاه کوشش کرد همپای بسیاری از موزه های بزرگ دنیا، بخشی از ظرفیت غنی میراث فرهنگی ایران را به نمایش بگذارد. پس از این نمایشگاه بسیاری از موزه های چین مشتاق برگزاری نمایشگاه های متقابل بین ایران و چین شدند.

گنجینه بزرگ این نمایشگاه با موضوع مشترک سلادون و حضور موزه های بزرگ در کنار یکدیگر نشان مشترک بودن مواریث فرهنگی و فرامرزی بودن آنها برای همه دنیایان است که نتیجه آن دوستی پایدار ملتها به روش دیپلماسی فرهنگی محسوب می گردد.

نمایشگاه دنیای لونگ چوان: سلادون لونگ چوآن و دنیای شدن، 24 تیر سال گذشته در کاخ جایی گونگ با حضور محمدرضا کارگر، رئیس اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی، گوآن چیانگ، رئیس میراث فرهنگی چین، وانگ شی دونگ، مدیر کاخ موزه چین، جن شیا دونگ، شهردار شهر لی شوئ استان چو جیانگ، چن شو اوا، رئیس موزه استان چو جیانگ، باقری، رئیس دیپلماسی عمومی و رسانه، وفایی، رایزن فرهنگی سفارت ایران در پکن و دیگر مقامات عالی رتبه فرهنگی گشایش یافت. این نمایشگاه پس از سه ماه فعالیت در کاخ موزه شهر ممنوعه بیش از یک میلیون بازدید را به خود اختصاص داد. پس از آن به موزه استانی جه جیانگ انتقال یافت که تعداد 48110 نفر بازدیدکننده داشت.

منبع: همگردی
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 11508

به "سلادون های تاریخی از چین به موزه مادر برگشتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلادون های تاریخی از چین به موزه مادر برگشتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید