سرنوشت تلخ پلنگ قائم شهر؛ عملیات زنده گیری خنده دار بود

به گزارش طفره، صبح امروز تصاویری از یک پلنگ که بالای تابلوی بانک صادارات شهر قائم شهر پناه گرفته بود، تیتر بسیاری از رسانه ها شد.

سرنوشت تلخ پلنگ قائم شهر؛ عملیات زنده گیری خنده دار بود

به گزارش خبرآنلاین، خبر در نگاه اول هیجان انگیز و جالب به نظر می رسید، اهالی شهری از خانه بیرون می آیند تا بروند دنبال زندگی شان، اما چشم شان صاف می افتد به چشم پلنگی که احتمالا ترسیده و نمی داند با این همه موجود دوپا که دورش جمع شده اند چه باید کرد.

خبر بعدی حکایت از زنده گیری پلنگ داشت و دست کم برای دوست داران محیط زیست کشور خبر شاد کننده ای به نظر می رسید، اما خوشی این خبر چندان دوامی نداشت و تیتر ها عوض شد: پلنگ سرگردان قائم شهر تلف شد.

مرور این اتفاق در گفتگو با پیام محبی، رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران، به یک کلمه کلیدی رسید: کوه یخ. او معتقد است این اتفاق تنها بخشی از یک کوه یخی است که حکایت از مسائل فراوان در ساختار سازمان محیط زیست و حیات وحش کشور دارد.

پلنگ قائمشهر تلف شد، ارزیابی شما از این اتفاق چیست؟

اتفاقی که صبح امروز رخ داد، از حضور پلنگ در شهر تا حالا که متوجه شدیم، پلنگ تلف شده، همان ماجرای کوه یخ است. اتفاق امروز فقط نوک این کوه یخ را نشانم می دهد در حالی که مشکل اساسی تر از این است.

چطور؟

از نتایج بلایی که ما بر سر محیط زیست کشورمان آوردیم، همین اتفاق امروز است. تخریب زیستگاه ها و بحث تغییر اقلیم نتیجه اش می شود همین اتفاق، یعنی ورود حیوانات به شهر ها برای تهیه غذا.

یعنی این پلنگ برای غذا به شهر آمده؟

ببینید احتمالات را اگر بررسی کنیم باید بگوییم که این پلنگ حتما پیر بوده که مجبور شده برای تهیه غذا به شهر بیاید وگرنه پلنگ های جوان دارای قلمرو هستند و توانای شکار کردن دارند. اما پلنگ های پیر برای تهیه غذا معمولا دچار مشکل می شوند و حجم زیاد حیوانات بدون صاحب در شهرها، از جمله سگ ها و گربه ها، لقمه خوبی برای چنین پلنگی محسوب می شوند و نتیجه می شود همین اتفاق. متاسفانه معضل سگ ها و گربه های رها شده در شهر ها جدی گرفته نمی شود در حالی موضوع جدی و خطرناکی است که نیاز به کار دارد.

نحوه برخورد و زنده گیری این پلنگ را چطور می بینید؟

متاسفانه صحنه های که دیدم کاملا خنده دار و غیرحرفه ای بود. خودرو هایی بدون تجیهزات و افرادی غیرحرفه ای و با جمعیت زیادی از مردم گوشی به دست جمع شده اند، در حالی که زنده گیری حیوانات یک کار کاملا علمی و حرفه ای محسوب می شود، دامپزشک باید حضور داشته باشد و محیط بان آموزش دیده باید وارد عمل شود.

دامپزشک برای چنین کاری در سازمان محیط حضور دارد؟

ببیند تعداد دامپزشکانی که در ادارات محیط زیست کشور مشغول به کار هستند از تعداد استان های کشور کمتر است، چطور می توانیم توقع داشته باشیم که در چنین مواردی افراد متخصص حضور داشته باشند. البته هنوز دلیل تلف شدن پلنگ اعلام نشده است و نمی دانیم دقیقا چه اتفاقی افتاده، اما اگر نیرو های امنیتی به پلنگ شلیک کرده باشند، حق داشته اند، پلنگ ها از خانواده گربه سانان هستند و وقتی دچار ترس می شوند ممکن است به انسان ها حمله کنند، با وضعیتی که امروز در آن شهر دیدیم، وقتی عملیات زنده گیری حرفه ای انجام نمی شود، چاره ای جز این نمی ماند.

جمعیت پلنگ های کشور چقدر است و آیا خطر انقراض وجود دارد؟

درباره جمعیت یوزپلنگ به نظر من قطعا به انقراض رسیده ایم، اما جمعیت پلنگ ها هنوز وارد خطر انقراض نشده اند، اما با همین روندی که می بینید تا چند سال آینده احتمال انقراض پلنگ ها هم زیاد می شود. ببیند من دنبال مقصر نیستم، اما وقتی شکار کله بز که غذای پلنگ ها محسوب می شود، دست کم به دلیل مسائل اقتصادی، افزایش پیدا می کند، پلنگ هم مجبور است برای تهیه غذا به شهر بیاید و نتیجه به همین اتفاقی که امروز افتاد ختم می شود. متاسفانه ما به راحتی ذخایر ژنتیکی این موجودات را از دست می دهیم.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1401 بروزرسانی: 28 خرداد 1401 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 20338

به "سرنوشت تلخ پلنگ قائم شهر؛ عملیات زنده گیری خنده دار بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت تلخ پلنگ قائم شهر؛ عملیات زنده گیری خنده دار بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید