سازمان بهداشت جهانی درباره سرانه پزشک در ایران چه می گوید؟

به گزارش طفره، آمارهای سازمان بهداشت جهانی در سال 2018 نشان می دهد که سرانه پزشک در ایران 1.5 نفر به ازای هر هزار نفر است. این آمار شاید به خوبی دلیل صف های طولانی در مطب های پزشکان ایرانی را نشان دهد.

سازمان بهداشت جهانی درباره سرانه پزشک در ایران چه می گوید؟

به گزارش گروه رسانه های طفره، بنابر گزارش سازمان دنیای بهداشت ( WHO ) در سال 2018 شاخص پزشک به ازای هر 1000 نفر جمعیت برای کشور ایران عدد 1.5 بوده است. کافی بودن سرانه پزشک در کشور از جمله موضوعاتی است که همیشه در کشور درباره آن بحث می گردد.

رشته پزشکی این روزها هواداران زیادی پیدا نموده است. تب تند ورود به این رشته ها در بین دانش آموزان سالهاست که کف ترازوی متقاضیان کنکور را به سمت رشته پزشکی سنگین تر نموده است. با این وجود علی رغم داشتن زیرساخت های لازم و کافی و همچنین با وجود رشد جمعیت کشور، هرسال تعداد محدودی از این متقاضیان امکان ورود به این رشته را پیدا می نمایند.

یکی از مسائلی که کارشناسان در این زمینه مطرح می نمایند بحث انحصار در این رشته است. چرا که رشته های علوم پزشکی، برخلاف سایر رشته های دیگر توسط وزارت علوم اداره و تصمیم گیری نمی گردد و صفر تا صد آن را وزارت بهداشت و درمان عهده دار است.

سالهاست که کارشناسان از مشکلاتی که کمبود پزشک در کشور به وجود آورده صحبت می نمایند اما هیچ کدام از آنها باعث نشده که تعداد دانشجویان آن افزایش یابد.

طبق آمار سازمان بهداشت دنیای در کشور ما ایران به ازای هر 1000 نفر فقط یک و نیم پزشک وجود دارد و رتبه شاخص سرانه پزشک در ایران در صندلی 87 دنیا است. در واقع 86 کشور دنیا نسبت به ایران در صندلی بهتری قرار دارند.

البته آمارهای موجود این سازمان نشان می دهد که بیش از 45٪ از کشورهای عضو WHO کمتر از 1 پزشک به ازای هر 1000 نفر داشته باشند

این شاخص به خوبی چرایی تشکیل صفوف طولانی در مطب پزشکان ایرانی را توجیه می نماید. چرایی تب تند کنکور را توجیه می نماید. چرا کمبود پزشک در مناطق محروم نیز با همین آمار قابل درک است.

در کنار کمبود پزشک نسبت به جمعیت، توزیع ناعادلانه پزشکان نیز مزید بر علت شده تا شاهد تراکم حضور پزشک در بعضی نقاط شهرهای بزرگ باشیم و در عوض نقاط کمتر برخوردار و محروم با مضیقه شدید پزشک روبرو باشند. بسیاری از شهرهای مختلف در استانهای حاشیه ای کشور از داشتن انواع پزشکان متخصص بی بهره اند. شهرهای زیادی هستند که علی رغم داشتن جمعیت 100 هزار نفری باید برای ویزیت شدن توسط یک پزشک غدد یا ارولوژیست به شهرهای مجاور خود سفر نمایند.

با برداشتن این انحصار و افزایش تعداد پزشکان متخصص، دیگر نه تنها از تعرفه های بالا و صف های طولانی مطب ها خبری نیست بلکه در بین پزشکان نیز رقابتی سالم برای ارائه بهتر کیفیت خدمات ایجاد می گردد.

سازمان بهداشت دنیای می گوید: کارمندان بهداشت و درمان به طور ناموزونی در سراسر دنیا توزیع شده اند. کشورهایی که کمترین احتیاج نسبی را دارند بیشترین تعداد کارمندان بهداشت را دارند ، در حالی که کسانی که بیشترین فشار بیماری را دارند باید با نیروی کار بهداشتی بسیار کمتری انجام دهند. به طور مثال منطقه آفریقا بیش از 24٪ از بار دنیای بیماری را تحمل می نماید ، اما فقط به 3٪ از کارکنان بهداشت و درمان و کمتر از 1٪ از منابع اقتصادی دنیا دسترسی دارد.

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 5405

به "سازمان بهداشت جهانی درباره سرانه پزشک در ایران چه می گوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان بهداشت جهانی درباره سرانه پزشک در ایران چه می گوید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید