زلزله یک مار غول پیکر را از زمین بیرون کشید!، عکس

به گزارش طفره، مجسمه باستانی ماری که بیش از یک تن وزن دارد در پی زلزله مکزیکوسیتی از دل زمین بیرون آمد و بخشی از تاریخ آزتک ها را پیش روی پژوهشگران قرار داد.

زلزله یک مار غول پیکر را از زمین بیرون کشید!، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، مار حجاری شده 1.8 متر طول، 0.85 متر عرض و 1 متر ارتفاع دارد و وزن آن حدود 1.3 تن است. بعلاوه چندین رنگ از جمله قرمز، آبی، سیاه و سفید بر روی حدود 80 درصد از سطح مجسمه حفظ شده است. برای حفظ آن، یک تیم سر مار را با جرثقیل از زمین بلند کردند و یک محفظه در اطراف مجسمه ساختند. گفته می گردد این اتاق به مجسمه اجازه می دهد تا رطوبت خود را به تدریج از دست بدهد و رنگ آن حفظ گردد.

به گفته کارشناسان، در حالی که مجسمه های دیگری از سر مار در تنوچتیتلان پیدا شده است، این مجسمه به علت رنگ های حفظ شده آن بسیار مهم است. به لطف زمینه ای که این قطعه در آن کشف شد و بعلاوه به یاری مداخله خیره کننده مرمتگران و نگهبانان، امکان تثبیت رنگ ها و حفظ آن تقریباً در تمام مجسمه ها فراهم شده است.بعلاوه گفته می گردد این یافته بسیار مهم است، زیرا رنگ ها یاری نموده اند تا هنر پیش از استعمار اسپانیایی از منظر دیگری نمایان گردد.

استاد بازنشسته انسان شناسی در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، سن برناردینو که در این حفاری دخالتی نداشت، گفت:مقدار این مجسمه و بعلاوه هنر به کار گرفته شده در آن چشمگیر است و بقای رنگ ها قابل توجه است. او گفت:بقای رنگ های سیاه، سفید، قرمز، زرد و آبی به طور ویژه ای جالب است، از تأثیر بصری چنین مجسمه هایی که در مرکز شهر چیده شده اند، تصویر خوبی به دست می آید.

ماجرای این اتفاق را اینجا بخوانید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 آبان 1402 بروزرسانی: 29 آبان 1402 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 26689

به "زلزله یک مار غول پیکر را از زمین بیرون کشید!، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله یک مار غول پیکر را از زمین بیرون کشید!، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید