دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است

به گزارش طفره، ایسنا/ براساس سخنان مدیرعامل سازمان باغستان قزوین، دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است.

دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است

جهت دریافت خدمات طراحی داخل ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

قضیه چیست؟

باغستان قزوین بعنوان یک میراث ملی است که تخریب آن پیامدهای زیست محیطی، مالی و اجتماعی فرا استانی دارد، مرکز آنالیز های استراتژیک ریاست جمهوری بنا به اهمیت باغستان قزوین، گزارشی را در این باره تهیه کرد. این گزارش به استحضار رئیس جمهور رسید و وی به وزیر جهاد کشاورزی و وزیران کشور، نیرو، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار قزوین دستور داد تا از باغات قزوین حراست گردد.

محمدکریم کاظم پور با اشاره به دستور رئیس جمهور برای حراست از باغات قزوین توضیح داد: دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است، باغستان بیش از اینکه یک مرتع کشاورزی، زمین کشاورزی یا باغ باشد یک عرصه هویتی و میراثی است.

وی اضافه کرد: اجداد ما در شهر بی آب قزوین برای ساختن این مجموعه عظیم هویتی زحمات جدی کشیدند، پرورش سطح انبوهی از فضای سبز دارای محصول و مؤثر در اکوسیستم منطقه و فرهنگ منطقه، کار سختی است، سازمان باغستان سنتی نیز اساسا بدلیل ضرورت پرداختن به باغستان سنتی تشکیل شده است.

مدیرعامل سازمان باغستان قزوین اظهار کرد: اهمیت پرداختن به باغستان درگذشته برای طراحان، دلسوزان نظام و شهر مسجل بوده و به همین دلیل، مجموعه ای طراحی شده که بتواند بین دستگاه های مختلفی که در حوزه باغستان متولی هستند هماهنگی ایجاد کند.

وی تأکید کرد: استاندار قزوین به نمایندگی از دولت، رئیس شورای باغستان سنتی است، شهردار قزوین نیز رئیس هیئت مدیره بوده و سیستم اداری و سازمانی باغستان برعهده شهرداری است، دستگاه های موازی که در این شورا حضور دارند نیز شامل آب منطقه ای، میراث فرهنگی، محیط زیست، منابع طبیعی و امور اراضی، راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی است، سازمان باغستان سنتی دبیر این تشکیلات است.

کاظم پور اعلام کرد: باغستان ثبت ملی شده و جنبه میراثی آن اهمیت بالایی دارد، بنابراین بخش مهمی از کار ما با حوزه میراث فرهنگی است، از طرفی بخش مهمی از کار ما با وزارت نیرو به ویژه حوزه آب است و آب منطقه ای استان باید مسائل حوزه آب باغستان را حل نماید.

وی مطرح نمود: دستور رئیس جمهور در مورد باغستان دارای نقطه عطفی است، تا به امروز برای باغستان چنین دستوری در این سطح اتخاذ نشده بود؛ ما با دستگاه های موازی مسائل عدیده ای داشتیم و گاهی آنها از انجام وظایف محوله خود شانه خالی می کردند.

چالش برای تأمین آب در فصل تابستان

مدیرعامل سازمان باغستان قزوین تأکید کرد: سازمان باغستان عمده امور را برعهده دارد و بیشترین هزینه را نیز صرف می نماید، همیشه انتظار داریم سایر دستگاه ها بیشتر مشارکت نمایند و فراموش ننمایند که وظیفه ما صرفاً هماهنگی است، اگرچه ما سازمان تخصصی در حوزه باغستان هستیم اما این مسئله به این معنا نیست که دیگر سازمانها وظایف خود را اجرایی ننمایند، این به معنای عدم کار کردن دستگاه ها نیست بلکه، انتظار داریم که دستگاه های متولی عضو شورای سازمان، نقش جدی تری داشته باشند.

وی مطرح نمود: موضوعاتی که در سطح شهر اتفاق می افتد مانند تغییر کاربری بدلیل قوانین دست و پاگیر موجود از عهده دستگاه ما خارج است و دستگاه های دیگر می توانند قدرتمندتر و با سرعت بالاتر با این مسئله برخورد نمایند، در حوزه آب نیز هشت میلیون مترمکعب آب مصوبه داریم همچنین مقرر شده که برای 2 ماه اول سال از آب کانال برای باغستان استفاده کنیم، این موضوع در خشک سالی خیلی به درد ما می خورد با این حال، گرفتاری های مختلفی در این حوزه وجود داشته است.

کاظم پور توضیح داد: برای اینکه باغستان سنتی به رشد برسد و بازآفرینی گردد، احتیاج داریم که درختان جدیدی کاشته گردد، در حال حاضر در آبیاری نهالهای جدید درختانی مثل پسته و بادام مشکل داریم، برای تأمین آب در فصل تابستان نیز هرسال دچار چالش می شویم، اگرچه یاریهایی اجرا شده است.

وی یادآور شد: در حوزه قوانین میراثی نیز مسائلی وجود دارد، در کنار دیدن مسائل میراثی و هویتی، باغداران نیز در حوزه های مختلف از جمله تأمین امنیت انتظاراتی دارند که در دستور رئیس جمهور نیز به آن اشاره شده است.

راه اندازی گشت آتش در باغستان

مدیرعامل سازمان باغستان قزوین اعلام کرد: در حال حاضر فصل محصول باغستان است و سازمان باغستان با گشت هایی که با یاری نیروی انتظامی انجام می گردد از باغستان حفاظت می نماید، تنها سازمانی که به صورت واقعی از باغستان سنتی حفاظت می نماید سازمان باغستان سنتی است و در این راستا، گشت یگان حفاظت و گشت آتش راه اندازی کردیم.

وی توضیح داد: یکی دیگر از اقدامات اجرا شده توسط سازمان باغستان علف زنی برای جلوگیری از آتش سوزی است، همچنین برای اولین بار در استان گشت آتش راه اندازی کردیم؛ همکاران ما به سم پاش های موتوری کولی مجهز هستند به خاطر اینکه امکان ورود دستگاه های آتش نشانی به داخل باغستان وجود ندارد، عوامل ما در 6 تیم تخصصی در دو ماه اخیر کوشش کردند که آتش سوزی ها را مهار نمایند و این کار خیلی مؤثر بوده و شاهد کاهش آتش سوزی ها نسبت به گذشته بودیم.

این مسئول اعلام کرد: دستور رئیس جمهور نقطه عطفی است که می توانند سرفصل جدیدی برای تغییر نگاه به باغستان سنتی باشد، ما باغستان سنتی را یک مرتع طبیعی و یک باغ فاخر نمی بینیم بلکه، باغستان یک مجموعه هویتی بسیار مقدس و جدی می بینیم که مرتبط با مسائل فرهنگی جامعه است، باغستان هویت شهری ما است که با خلق و خوی مردم تنیده شده است.

وی اظهار کرد: باغستان برای ما یک امتیاز بوده و باغ شهری نوستالژی است که منافع خوبی برای استان دارد، بخش قابل توجهی از دمای شهر را کم نموده و اکسیژن ساز است، همچنین حضور باغستان از وقوع سیلهای مخرب جلوگیری شده است.

مدیرعامل سازمان باغستان قزوین اعلام کرد: در حال حاضر، باغستان آبهای زیرزمینی را ذخیره می نماید در حالیکه خودش تشنه است و برای دریافت حق آب برای باغداران دچار مشکل هستیم، علی رغم اینکه قبلاً پیگیری هایی اجرا شده است اما، برای رسیدن به نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم.

وی تأکید کرد: علاوه بر اینکه باغستان ثبت ملی شده است ما بودجه مصوب و ردیف ملی نداریم، باغستان پهنه ای بی نظیر در کشور و ظرفیت فرا استانی و فراملی است، اساساً 2700 هکتار باغ شهری در هیچ جای کشور وجود ندارد، اگر این ظرفیت در استانهای دیگر بود به صورت جدی تبلیغ می شد.

بدنبال ثبت قزوین بعنوان باغ شهر هستیم

کاظم پور مطرح نمود: ما بدنبال این هستیم که قزوین را به عنوان باغ شهر ثبت و تبلیغ کنیم تا شناخته شویم و ردیف بودجه ملی برای حفاظت از مجموعه در نظر گرفته گردد، سازمان باغستان بعنوان یک سازمان هماهنگ نماینده و متولی اصلی این کار در نظر گرفته شده است، موضوع دستور رئیس جمهور را پیگیری می کردیم و این دستور تأییدی بر کوششهای ما بود.

وی تأکید کرد: امیدواریم با این دستور سازمان هایی که وظیفه دارند پای کار بیایند، ردیف بودجه در نظر گرفته شده و حمایت مناسب از باغداران صورت بگیرد؛ باغداران مسائل زیادی دارند باید موردحمایت قرار بگیرند، امنیت باغداران باید موردآنالیز قرار بگیرد ما هر روز شاهد درگیری باغداران با معتادان متجاهر هستیم به همین دلیل، گشت ویژه گذاشتیم اما این درگیری و تعرض ها هر روز اتفاق می افتد. اگر کوشش کنیم این میراث کهن حفظ گردد افتخار هویتی ما حفظ خواهد شد.

وی ضمن بیان این امر که ما دستگاه مرجع در این حوزه هستیم، تأکید کرد: اداره کردن 2700 هکتار باغ با تعداد محدود نیرویی که داریم کار سختی است و احتیاج به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری جدیدی داریم که با دستور رئیس جمهور امیدوارم اتفاق بیفتد.

منبع: همگردی
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 9538

به "دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور رئیس جمهور نقطه عطفی در حوزه مدیریت باغستان سنتی قزوین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید