تزریق واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400؟

به گزارش طفره، اگر خیلی خوشبین باشیم شاید اواخر آذرماه مجوز کارآزمایی بالینی فاز اول برای یکی از این واکسن ها صادر شود.

تزریق واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400؟

دبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله کرونا ضمن تشریح جزییات فرایند صدور مجوز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی کرونا، گفت: ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال 1400 است.

دکتر مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه تا به امروز هیچ واکسن ایرانی مجوز ورود به فاز انسانی را نگرفته است، گفت: اگر کد اخلاق هم بگیرند تا مجوزی از سازمان غذا و دارو اخذ نکنند به عنوان پیشرفت تلقی نمی شود؛ پیشرفت زمانی حاصل می شود که سازمان غذا و دارو مجوز کار بالینی واکسن را صادر کند.

کد اخلاق نیز یکی از ضرورت های صدور مجوز است و اگر کمیته اخلاق کشوری کد و مجوزی ندهد، سازمان غذا و دارو هم مجوزی برای کارآزمایی بالینی صادر نمی کند. وی افزود: تمام واکسن ها در مرحله پره کلینیکال یا قبل از بالینی قرار دارند و امید می رود حداقل 4 واکسن بتوانند در اردیبهشت ماه 1400 فاز 3 انسانی را آغاز کنند.

قانعی درباره نحوه فراخوان و جذب داوطلب برای کارآزمایی بالینی انسانی واکسن، اظهار کرد: هنوز مجوزی برای مطالعه انسانی صادر نشده است؛ بنابراین برای فراخوان داوطلبان نیز حرکتی انجام نشده است.

هر شرکتی پروژه خود را به سازمان غذا و دارو تحویل می دهد، استانداردی وجود دارد که در فاز اول تعدادی انسان، در فاز دوم تعداد بیشتر و در فاز سوم تعداد انسان خیلی بیشتری مورد مطالعه قرار می گیرند. هر مرحله نیازمند اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو است که هنوز مجوز مرحله اول انسانی هم برای هیچ یک از واکسن ها صادر نشده است.

وی درباره زمان تقریبی ایمنی زایی واکسن پس از آغاز مرحله کارآزمایی بالینی، شرح داد: از انجام اولین تزریق حداقل یک ماه زمان لازم است تا کارایی واکسن تعیین شود.

اگر واکسنی بتواند مجوز فاز اول انسانی را در یک ماه آینده دریافت کند، یک ماه بعد از آن نتیجه فاز اول تعیین می شود و پس از آن اجازه دارد فاز دوم را آغاز کند که آنهم یک ماه زمان دارد تا نتایجش تعیین شود، بنابراین یک ماه بعد، فاز سوم اجرا می شود مگر اینکه تصمیم گرفته شود برخی فاز ها طی نشود که در آن صورت سرعت افزایش می یابد.

وی درباره زمان احتمالی اجرای فاز اول کارآزمایی بالینی واکسن، گفت: اگر خیلی خوشبین باشیم شاید اواخر آذرماه مجوز کارآزمایی بالینی فاز اول برای یکی از این واکسن ها صادر شود.

قانعی درباره عوارض احتمالی تزریق واکسن ایرانی کرونا، بیان نمود: اکنون، چون در دنیا واکسن های کرونا تولید شده و فاز سوم کارآزمایی بالینی هم طی شده است تقریبا عوارض احتمالی تعیین است. واکسن هایی هم که در ایران تولید می شود همان هایی است که در چین، هند، آمریکا و... تولید می شود و متفاوت از آن ها نیست.

زمانی که واکسن تولیدی ما بخواهد وارد بازار شود از تمام عوارض و کارآزمایی آن ها می توانیم استفاده کنیم برای انتخاب نوع واکسن، تعداد تزریق و... که در اختیارمان است.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه واکسن ایرانی کرونا چه زمان به مرحله تولید انبوه می رسد و در اختیار همگان قرار می گیرد، افزود: اگر فاز سوم انسانی در اردیبهشت 1400 در ایران آغاز شود، تا سه ماه درگیر این فاز خواهیم بود؛ بنابراین ما اگر بخواهیم قول واکسیناسیون جمعی را به مردم کشورمان بدهیم احتمالا مهر ماه سال 1400 است.

منبع: فرادید
انتشار: 29 آذر 1399 بروزرسانی: 29 آذر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 11680

به "تزریق واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن ایرانی کرونا از مهر 1400؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید