احتمال انتقال کرونا در محیط های مختلف چقدر است؟

به گزارش طفره، فرهاد عباسی متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان نمود: خطر انتقال کرونا در فعالیت در فضای باز بسیار کم است، اما خطر انتقال آن در تجمع ها و فضا های محصور و سربسته مانند دفاتر، اماکن مذهبی، سالن های سینما یا تئاتر بسیار زیاد است.

احتمال انتقال کرونا در محیط های مختلف چقدر است؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، این متخصص اضافه نمود: در جدیدترین تحقیقاتی که درخصوص ویروس کرونا در سطح بین المللی صورت گرفته ثابت شده خطر انتقال کرونا از سطوح بسیار کم است. برای آلوده شدن به دوز کافی از ویروس نیاز است و این در حالی است که در تنفس 20 vp در دقیقه و در صحبت کردن 200 vp در دقیقه بوده و با 5 دقیقه صحبت کردن در محیط بسته و بدون ماسک، هزار ذره ویروس به راحتی منتشر می شود.

خطر معلق ماندن ذرات ویروس در نبود تهویه مناسب

عباسی اضافه نمود: در سرفه و عطسه 200 میلیون vp وجود دارد و مقدار زیادی از ذرات ویروسی منتشر شده با سرفه و عطسه ممکن است ساعت ها در یک محیط با تهویه نامناسب در فضا به صورت معلق باقی بماند. وی تاکید کرد: میزان احتمال آلودگی قطعی به مدت زمان قرار دریافت در معرض ویروس و تعداد ذرات ویروس بستگی دارد. احتمال خطر سرایت در مجاورت شخصی با رعایت فاصله 180 سانتی متر به بالا اگر زیر 45 دقیقه و بدون صحبت، عطسه و سرفه باشد، کم است. عباسی ادامه داد: در صورتی که دو نفر ماسک بزنند و به صورت رودررو در مکان دربسته و محصور و در زمان کمتر از 4 دقیقه با یکدیگر صحبت کنند، خطر انتقال کم است. اگرچه با ماسک هم، در مکان محصور و بدون تهویه مناسب با بیش از 4 دقیقه صحبت کردن احتمال سرایت وجود دارد.

احتمال سرایت ویروس هنگام پیاده روی و دوچرخه سواری کم است

وی گفت: اگر شخصی که در حال پیاده روی، دویدن یا دوچرخه سواری و ورزش است از کنار شما عبور کند احتمال سرایت ویروس کم است. ولی نه این که شانه به شانه هم راه بروید، شانه به شانه هم ورزش کنید یا در یک خط دوچرخه سواری کنید که در این حالت احتمال سرایت افزایش خواهد یافت.

خطر انتقال ویروس در زمان خرید کردن متوسط است

هنگام خرید مواد غذایی خطر انتقال متوسط است که می توان با محدود و کوتاه کردن زمان خرید و استفاده از ماسک، خطر انتقال را از متوسط به کم تبدیل کرد. عباسی گفت: رستوران ها، محل کار، مدارس، محل تجمع ها مانند همایش ها، تالار های عروسی، مهمانی، حمام های عمومی، رختکن های مشترک و محل استراحت مشترک خطر بسیار بالایی دارند. وی تاکید کرد: قرار دریافت در مکان های محصور بدون تهویه مناسب و با تراکم و تعداد افراد بالا و نیز حضور در تماس طولانی با افراد خطر سرایت ویروس کرونا را افزایش می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 9583

به "احتمال انتقال کرونا در محیط های مختلف چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال انتقال کرونا در محیط های مختلف چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید