گردشگران خارجی در عزاداری امام حسین (ع)

به گزارش طفره، گردشگرانِ سیاه پوش، گاه سربند بسته با چهره ای کنجکاو به میان جمعیت عزاداران امام حسین (ع) آمدند تا همراه با مردم کشورمان در جریان فرهنگی عاشورا همدل و همراه شوند.

گردشگران خارجی در عزاداری امام حسین (ع)

اگر علاقمند به سفر با بهترین مسافرت به کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگاران، خیلی از آنها اولین بار است به ایران آمده اند، بیشترشان حتی اولین بار است که دسته های بزرگ سیاه پوش عزاداری را می بینند و نوای حزن انگیزی را در میان بافت تاریخی شهرهای ایران می شنوند و با مفهوم تازه ای از غذای نذری روبه رو می شوند.

برای بسیاری از آنها، ادامه این جریان عزاداری همچنان بعد از 1400 سال، عجیب است و درباره آن بسیار کنجکاوند.

این روزها که تمام موزه ها و سایت های تاریخی ایران تعطیل هستند، در میان جمعیت عزاداران امام حسین (ع)، به ویژه در تکیه ها و مساجد تاریخی که هنوز به شیوه ای سنتی مرثیه سرایی می نمایند، حتما گردشگران خارجی را می توان دید که بیشترشان به خواست خود و داوطلبانه در چنین مراسم هایی که گوشه ای از فرهنگ و باور مردم ایران را به نمایش می گذارد شرکت نموده اند.

نوشیدن چای و خوردن غذای نذری به همان اندازه برای این گردشگران جذاب و لذت بخش است که شنیدن نوحه ای آهنگین در دستگاه موسیقی اصیل ایرانی و دیدن مراسم عزاداری به شیوه ای سنتی و گاه متنوع.

برخی از آنها حتی لباس مشکی پوشیدند و سعی کردند به چهره شان حالتی حزن انگیز بدهند تا با مردم همدل شوند. برخی ها هم بدشان نمی آید سربند مشکی ببندند تا حس یک شیعه غمگین در عزای امام حسین (ع) را پیدا نمایند. در دِه بسطام آذربایجان غربی هم گروهی از گردشگران آلمانی با دسته های زنجیرزنی همراه شدند.

محرم که چندسالی است با فصل گردشگری ایران همزمان شده، رویدادی جذاب برای گردشگران خارجی است. برای همین سال جاری علاوه بر راهنماهای تور که معمولا مکانی را برای بازدید گردشگران از مراسم های عزاداری درنظر می گیرند، برخی از اداره های میراث فرهنگی و گردشگری مثل استان یزد برای حضور گردشگران خارجی در مراسم تاسوعا و عاشورا برنامه ریزی هایی نموده بودند و گروهی از این گردشگران را به تماشای یکی از سنتی ترین مراسم های عزاداری در حسینیه خویدک شهر یزد دعوت کردند.

آتشکده اصفهان هم در روز تاسوعا میزبان تعدادی از گردشگران آلمانی بود و درحالی که همه آنها لباس سیاه به تن داشتند، مهمان قیمه نذری آتشکده زرتشتیان شدند.

تصاویر زیر گوشه ای از همراهی گردشگران آمریکایی، کانادایی، آلمانی و سوئیسی را با مراسم عزاداری امام حسین (ع) در ایران نشان می دهد. این تصاویر توسط راهنمایان تور (زهرا اسلامی، شکوه شهبازی، عباس پیرمرادیان، محمد رزمخواه و میثم امامی) تهیه شده و در اختیار خبرنگاران قرار داده شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 29 بهمن 1398 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 7019

به "گردشگران خارجی در عزاداری امام حسین (ع)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگران خارجی در عزاداری امام حسین (ع)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید