چگونه درب چوبی را تمیز کنیم!

به گزارش طفره، بدون شک درب های چوبی در اکثر خانه ها وجود دارند. شاید دغدغه بسیاری از افراد چگونگی تمیز کردن آن ها می باشد. تمیز کردن درب های چوبی کار آسانی است و تنها رعایت چند نکته برای انجام این کار الزامی می باشد. آن چه که در تمیز کردن این گونه درب ها باید به یاد داشته باشید، گردگیری مداوم این گونه درب ها و استفاده از بعضی پاک کننده ها می باشد. آن چه که در ادامه این مطلب از ما به بیان آن می پردازیم، ارائه راهکارهایی برای تمیز کردن درب های چوبی می باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

چگونه درب چوبی را تمیز کنیم!

گردگیری سطح درب چوبی

درب های چوبی نیز مانند سایر قسمت های خانه احتیاج به گردگیری دارند. بهتر است این کار را به صورت مداوم و منظم انجام دهید. انجام این کار می تواند به تمیز نگه داشتن درب یاری کند. اهمیت این امر برای درب های چوبی که در بیرون از ساختمان مورد استفاده قرار گرفته اند بیش تر می باشد. چرا که از اجتماع حشرات و عنکبوت در نزدیکی درب ورودی جلوگیری به عمل می آورد.

استفاده از مایع ظرفشویی

اگر میزان کثیفی درب چوبی کم می باشد، می توانید از مایع ظرفشویی و آب گرم برای تمیز کردن آن استفاده نمایید. برای انجام این کار از یک اسفنج استفاده نمایید. هم چنین در این جهت می توان از یک قلمو کوچک یا مسواک نیز استفاده کرد. با استفاده از مسواک می توانید تمام گوشه های درب های چوبی را نیز تمیز کنید. توجه داشته باشید مایع ظرفشویی به خوبی از روی درب پاک گردد و لکه ای از آن به جا نماند.

پاک کردن لبه های درب

به یاد داشته باشید که در هنگام تمیز کردن درب، لبه های آن را نیز به خوبی پاک کنید. برای انجام این کار ابتدا نسبت به گردگیری آن ها اقدام نموده و سپس از طریق آب گرم و مایع ظرفشویی آلودگی های سطح آن را پاک کنید.

پاک کردن آلودگی های بیش تر

در صورتی که میزان آلودگی سطح درب چوبی به اندازه ای می باشد که با استفاده از آب و مایع ظرفشویی نمی توان آن را تمیز کرد، می توانید از تینر رنگ برای انجام این کار استفاده نمایید. برای انجام این کار چند قطره از این محلول را بر روی پارچه تمیزی ریخته و از آن برای پاک کردن درب چوبی استفاده نمایید. استفاده از پولیش چوب بعد از استفاده از تینر نکته اساسی است که باید به آن توجه داشته باشید.

استفاده از پولیش مبلمان چوبی

از دیگر راه چارههایی که می توان برای تمیز کردن سطح درب چوبی مورد استفاده قرار داد، استفاده از پولیش مبلمان چوبی می باشد. استفاده از این ماده یاری می نماید لکه های آلودگی از روی درب چوبی پاک شده و چوب به حالت طبیعی خود برگردد.

استفاده از دستگاه بخارشور

از دیگر راه چارههایی که می توانید برای تمیز کردن درب های چوبی مورد استفاده قرار دهید، استفاده از بخارشور می باشد. برای انجام این کار بخارشور را بر روی سطح درب و بیش تر در محلی که آلودگی وجود دارد می کشیم. سپس از طریق یک دستمال تمیز سطح درب را پاک می کنیم.

پاک کردن لکه های رنگی قدیمی

چند راه چاره برای تمیز کردن لکه های رنگ باقی مانده بر روی سطح درب های چوبی وجود دارد. یکی از این راه چارهها استفاده از سمباده برای رفع کردن لکه رنگ می باشد. هم چنین می توانید از پاک کننده های شیمیایی برای از بین بردن لکه های رنگ نیز بهره ببرید. به یاد داشته باشید که استفاده از پاک کننده های شیمیایی مناسب مکان هایی است که از تهویه هوای خوبی برخوردار باشد. استفاده از این روش برای درب هایی که در بیرون از ساختمان هستند بسیار مناسب می باشد.

جلوگیری از آسیب های احتمالی

برای جلوگیری از هرگونه آسیب های احتمالی به درب های چوبی بعد از هربار تمیز کردن آن ها از طریق آب یا مواد تمیز کننده مایع، اجازه دهید درب به صورت کامل خشک گردد. چرا که در صورتی که از سیلر بر روی سطح درب استفاده نشده باشد، به مرور زمان وجود رطوبت باعث آسیب زدگی به درب می گردد.

استفاده از سیلر و رنگ آمیزی درب

به یاد داشته باشید که برای نگهداری از درب چوبی، بهتر است نسبت به سیلر زدن آن ها اقدام نمایید. رنگ آمیزی درب نیز می تواند برای جلوگیری از آسیب به آن مورد استفاده قرار گیرد. در صورتی که تمایل به استفاده از روش رنگ آمیزی داشته باشید باید قبل از انجام این کار از طریق سمباده سطح درب را سمباده بزنید.

پاک کردن دستگیره درب

در هنگام پاک کردن درب به این نکته توجه داشته باشید که المان های درب مانند دستگیره آن را نیز تمیز کنید. برای انجام این کار می توانید از پاک کننده های مختلف استفاده نمایید. از دیگر راه چارههایی که می توانید به این منظور مورد استفاده قرار دهید، به کارگیری آب و سرکه می باشد. استفاده از این ترکیب به شما یاری می نماید که دستگیره درب را به خوبی از هرگونه آلودگی پاک کنید.

منبع: ساختمانچی
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 بهمن 1398 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 6558

به "چگونه درب چوبی را تمیز کنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه درب چوبی را تمیز کنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید