ساختمان های خود را با پنجره های خورشیدی زیبا کنید

به گزارش طفره، محققان دانشگاه ایالت کارولینای شمالی با همکاری دانشگاه سوچو چین سلول های خورشیدی شفافی ساختند که می تواند به عنوان پنجره در ساختمان ها بکار گرفته گردد.

ساختمان های خود را با پنجره های خورشیدی زیبا کنید

جهت دریافت خدمات مهندسی ساختمانی با گروه ساختمانی در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای ساخت، بازسازی، معماری، محوطه سازی و خرید مصالح ساختمانی را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار فناوری طفره، گروهی از محققان دانشگاهی به سرپرستی دانشگاه میشیگان رکورد بهره وری جدیدی برای سلول های خورشیدی شفاف و طبیعی ثبت نموده اند. این گروه به 8.1 درصد بهره وری و 43.3 درصد شفافیت با طراحی ارگانیک برپایه کربن بجای سیلیکون های معمولی دست یافت. با اینکه سلول ها میزان کمی رنگ سبز دارند، بسیار شبیه به رنگ خاکستری عینک های آفتابی و پنجره های اتومبیل هستند.

پنجره ها جلوه ساختمان و بهترین مکان برای سلول های خورشیدی ارگانیک هستند. این سلول ها برعکس سلول های سیلیکونی ترکیبی از بهره وری بالا و شفافیت قابل دیدن بسیار زیاد هستند.

ساختمان هایی که نمای شیشه ای دارند بطور معمول روکش آن ها بخشی از نور مرئی و مادون قرمز طیف الکترومغناطیس را منعکس و جذب نموده تا روشنایی و گرمای داخل ساختمان را کم کند. به جای تلف کردن این انرژی، پنل های خورشیدی شفاف می توانند از این انرژی استفاده تا برق مورد احتیاج ساختمان را تامین نمایند. شفافیت بعضی از پنجره های موجود شبیه به سلول های خورشیدی شفاف این گروه است.

ساختار دستگاه و ماده جدیدی که این گروه ایجاد نموده اند باید در چندین مورد تعادل ایجاد کند. این ساختار باید جذب مناسب نور خورشید، ولتاژ بالا، جریان زیاد، مقاومت کم و شفافیت طبیعی را همزمان داشته باشد.

این ماده جدید ترکیبی از مولکول های ارگانیک مهندسی شده است تا نور مرئی را عبور داده و نور مادون قرمز نزدیک که بخش اعظمی از انرژی خورشید را دارد، جذب کند. علاوه براین، محققان پوشش نوری را ساخته اند تا هم فراوری نیرو از نور مادون قرمز و هم عبور نور مرئی را بهبود بخشد. این دو کیفیت نوری معمولا در رقابت با هم هستند.

نسخه این دستگاه با رنگ طبیعی از الکترود اکسید قلع ایندیوم ساخته شده است. نسخه الکترود نقره نیز بهر ه وری را تا 10.8 درصد و عبور را تا 45.8 درصد بهبود می دهد. با این حال، وجود کمی رنگ سبز ممکن است در بعضی کاربرد های پنجره قابل قبول نباشد.

سلول های خورشیدی شفاف با بهره وری میزان نورشان سنجیده می شوند. این میزان بیان می نماید که چقدر از انرژی نور به عنوان الکتریسیته در دسترس است و چه میزان از پنجره عبور می نماید. سلول های خورشیدی شفاف بهره وری تقریبا 2-3 درصد دارند، اما سلول های اکسید قلع ایندیوم 3.5 درصد و نسخه نقره دارای بهر ه وری 5 درصد هستند.

هر دو نسخه این سلول ها در مقیاس عظیم قابل فراوری هستند. سلول های خورشیدی ارگانیک می توانند برای استفاده محلی مورد استفاده قرار گرفته و در قسمت های زاویه دار بیشترین بهره وری را داشته باشند. این پنل ها می توانند در پنجره های دوجداره نیز استفاده شوند.

هدف این گروه افزایش راندمان و طول عمر سلول ها به حدود 10 سال است. آن ها همچنین در حال آنالیز شرایط مالی استفاده از این سلول ها در ساختمان های موجود هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 9694

به "ساختمان های خود را با پنجره های خورشیدی زیبا کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساختمان های خود را با پنجره های خورشیدی زیبا کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید