روبان تبریز 2018 را بالاخره بریدند

به گزارش طفره، روبان تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی بالاخره بریده شد.

روبان تبریز 2018 را بالاخره بریدند

به گزارش طفره، آیین رونمایی از پایتخت گردشگری 57 کشور عضو سازمان همکاری های اسلامی که با سفر رییس جمهور به استان آذربایجان شرقی همزمان شد، درحالی چهار ماه دیرتر از موعد مقرر برگزار گردید که آیین افتتاح تبریز 2018 دو بار به تعویق افتاد، نخستین تاریخ برای زمستان و همزمان با شروع سال 2018 تنظیم شده بود که به خاطر سردی هوایِ تبریز به سوم فروردین 97 موکول شد تا با حضور رؤسای جمهور کشورهای همسایه و اسلامی باشد که سپس تحریکات عربستان در منطقه، در به تعویق انداختن این رویداد نقش داشت.

علی اصغر مونسان - رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری - در حاشیه آخرین نشست خبری مرتبط با رویداد تبریز 2018 ، جابه جایی این تاریخ و تاخیر در اجرای این رویداد را مانع از دعوت رؤسای جمهور کشورهای اسلامی و سایران بیان کرد.

با این حال این سازمان بیان کرد که مهمانان ویژه ای از کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان و نخجوان، پاکستان، افغانستان، بنگلادش، اندونزی، عراق، ازبکستان، تاجیکستان، قزاقستان، ارمنستان، بلغارستان و سوئیس در این مراسم حضور داشتند و 60 خبرنگار داخلی و خارجی آن را پوشش خبری دادند، درحالی که حضور بعضی از این طفره و عکاسان رسانه های خارجی و داخلی برای ورود به محل برگزاری و حتی پوشش آن با سختگیری هایی روبه رو شد.

طفره رسانه های داخلی و خارجی که برای پوشش این رویداد به تبریز آمدند، بازدید رسانه های حاضر به ربع رشیدی که کاووش و مرمت آن یکی از مهمترین پروژه های در جریان این رویداد است، بازار تبریز که ثبت جهانی شده و بازار مظفریه آن مرمت شده و سد امند که بخش خصوصی با صرف 80 میلیارد تومان درحال ساخت دهکده گردشگری و تفریحی در آن است، محدود شد و آثار شاخص این شهر همچون ارگ علیشاه و مسجد کبود که هر یک با تحولاتی در محیط پیرامونی شان روبه رو هستند، قلم گرفته شد.

در شهر تبریز تبلیغات محدود تبریز پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سطح و معابر شهر و محوطه های گردشگری کمتر به چشم می آید، حتی سالن های ورودی و خروجی فرودگاه بین المللی تبریز نیز تنها به تابلوهای نئونی از لوگو این رویداد مزین شده اند و از دیگر نشانه های گردشگری شهر و مشوق های هدایتگر برای جلب نظر مخاطبان به این رویداد خبری نیست و شهر تبریز هنوز رنگ و بوی پایتخت گردشگری را آنچنان که مردم در جریان آن نیز باشند، به خود نگرفته است.

در افتتاحیه این رویداد مجری مراسم که با لباس زنان آذری و روسری چاب باتیک گوشه ای از پوشش خطه آذربایجان را به نمایش می گذاشت و مورد توجه رییس جمهور واقع شد، درحالی که در وصف تبریز سخن می گفت، اظهار کرد: تبریز اولین شهر دانشگاهی ایران و هم قدمت با آکسفورد است که رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سخنرانی خود متذکر شد که جندی شاپور نخستین دانشگاه ایران به شمار می آید.

اما رییس جمهور که غذا، شیرینی ها، خیابان های پاکیزه، لهجه و شاعران این شهر را مهمترین جاذبه گردشگری آن دانست، به لباس مجری مراسم اشاره نمود و خطاب به مردم و مسوولان تبریز، گفت: انواع هنرمندی ها را به نمایش بگذارید؛ مثل لباس زیبای خانم مجری، هرچند که لباس شما (آذربایجان) مفصل تر از اینها است و این لباس نیمه سنتی است.

روحانی در این مراسم یک جام زرین که هنر دست هنرمندان خطه آذربایجان شرقی بود هم از استاندار هدیه گرفت.

رییس جمهور در بخشی از سخنانش با مردم این شهر درباره برخورد با مسافران مزاح کرد و گفت: روی رفتار راننده تاکسی و اتوبوس خیلی کار کنید، چون آبروی شهر است. آنچه در خاطر مسافر می ماند، رفتار و برخورد است، مثلا در بعضی کشورها وقتی آدرس می پرسند، می گویند؛ نمی دانیم. این در فرهنگشان است. درست آدرس بدهید!

او از مردم و مسؤولان این شهر خواست که فقط در سال 2018 پایتخت گردشگری نباشند و این عنوان را برای تمام دوره ها و قرن ها داشته باشند.

در افتتاحیه تبریز 2018 مقامات و شخصیت هایی چون رییس جمهور، وزیر کشور، رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری، صنایع دستی، امام آدینه تبریز، استاندار آذربایجان شرقی در کنار تعدادی از نمایندگان مجلس و هنرمندانی چون سیف الله صمدی و رضا ناجی حضور داشتند.

شهر تبریز در نهمین اجلاس کارشناسان ارشد و وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی که اول دی 1394 (22 دسامبر 2015) در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر برگزار گردید، از میان رقبایی چون تالینگ در مالزی، پالقا و سیلد در بنگلادش، ماردین در ترکیه و مدینه در عربستان به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب شد و تا هشت ماه دیگر این عنوان را یدک می کشد هرچند که مقامات استانی آن را نقطه ای برای شروع کارِ می دانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 7417

به "روبان تبریز 2018 را بالاخره بریدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روبان تبریز 2018 را بالاخره بریدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید