شرح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن

به گزارش طفره، رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درباره بیماری قارچ سیاه، افراد در معرض خطر آن و بعلاوه عدم ارتباط آن با کرونا، شرح داد.

شرح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن

دکتر بهزاد امیری در گفت وگو با خبرنگاران، درباره بیماری قارچ سیاه، گفت: عامل این بیماری یک قارچ تحت نام موکورمایکوزیس است و علت نام گذاری قارچ سیاه این است که در مخاط بینی باعث تغییر رنگ و آسیب بافت می شود که در نهایت منجر به ایجاد رنگ سیاه در مخاط بینی و سینوس ها می شود.

وی با تاکید بر اینکه بیماری قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست، اظهار کرد: این بیماری از سال های بسیار دور وجود داشته است. این قارچ معمولا درون خاک و توده های پوسیده گیاهان و بافت مرده بعضی از حیوانات وجود دارد و به وسیله استنشاق (تنفس) و یا تماس پوستی در مواقعی که پوست آسیب دیده باشد، انتقال می یابد؛ اما بیشترین راه انتقال به وسیله تنفس است.

امیری ادامه داد: این قارچ همیشه در محیط زندگی انسان وجود دارد اما اگر سیستم ایمنی بدن انسان سالم باشد می تواند از ایجاد بیماری به وسیله این قارچ در بدن جلوگیری کند؛ یعنی علی رغم اینکه این قارچ به وسیله تنفس وارد بدن می شود اما در انسان هایی با سیستم ایمنی سالم بیماری به وجود نمی آید. بیماری قارچ سیاه یک عفونت فرصت طلب در بین بیمارانی است که به هر علت دچار نقص سیستم ایمنی بدن می شوند.

وی گفت: این بیماری بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده دیده می شود. بیماری دیابت به دلایل مختلف می تواند سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. از دیگر افرادی که در معرض خطر قارچ سیاه قرار دارند مبتلایان به سرطان یا بیماری های بدخیمی هستند که در آنها هم سیستم ایمنی بدن تضعیف شده است . افرادی که تحت پیوند مغز استخوان یا پیوند عضو قرار می گیرند هم در معرض خطر ابتلا به قارچ سیاه هستند زیرا در بیمارانی پیوندی برای پیشگیری از دفع عضو پیوند شده (از سوی بدن فرد گیرنده پیوند)، داروهای تضعیف نماینده سیستم ایمنی تجویز می شود، به همین علت این افراد مستعد ابتلا به عفونت های فرصت طلب برای بروز عفونت هایی از جمله قارچ سیاه هستند. بنابراین بیماری عفونت با قارچ سیاه صرفا در بیمارانی که به هر علت دچار تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند رویت می شود.

رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: از سوی دیگر افرادی که دچار سوء تغذیه شدید هستند و کسانی که طولانی مدت از داروهای استروئیدی و کورتون ها استفاده می نمایند هم در معرض خطر ابتلا به عفونت قارچ سیاه قرار دارند. در حال حاضر یکی از داروهایی که در فرم های شدید کووید19 مورد استفاده قرار می گیرد، کورتون ها هستند تا با استفاده از آنها از التهاب و طوفان سیتوکینی که در بدن رخ می دهد جلوگیری نمایند؛ تجویز دُوز بالای کورتون باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. در افرادی که بیماری دیابت دارند و به علت ابتلا به فرم شدید کووید19 تحت درمان با کورتون قرار می گیرند بیشتر از سایر بیماران مستعد ابتلا به عفونت با قارچ سیاه هستند. بعلاوه مبتلایان به HIV، معتادین تزریقی و کسانی که دچار سوختگی شدید شدند هم در خطر ابتلا به قارچ سیاه قرار دارند.

وی اضافه نمود: این قارچ قرار نیست برای همه افراد سبب بیماری شود و تنها کسانی را هدف قرار می دهد که سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند. بعلاوه گروه دیگری که ممکن است به بیماری مبتلا شوند کسانی هستند که در اثر حوادث طبیعی نظیر طوفان، زلزله و یا سیل و یا حوادث ساخته دست بشر نظیر جنگ و یا انفجار دچار آسیب شدید پوست و بافت نرم بدن می شوند. در اثر آسیب به لایه محافظتی پوست، هاگ های قارچ به بافت آسیب دیده نفوذ می نماید و امکان ابتلا به فرم پوستی بیماری فراهم می شود.

امیری درباره علت بروز قارچ سیاه در هندوستان، شرح داد: علاوه بر شیوع بسیار بالای کرونا در این کشور باید بدانیم جمعیت زیادی از آنها از سوء تغذیه هم رنج می برند و کسانی که به قارچ سیاه مبتلا شدند آنهایی بودند که مبتلا به دیابت بودند و در عین حال دچار کرونا هم شدند و تحت درمان با استروئید و کورتون ها قرار گرفتند و علاوه بر آن بیشتر این افراد دچار سوء تغذیه هم بودند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه عفونت قارچ سیاه قابلیت سرایت از انسان به انسان را ندارد، اظهار کرد: شایع ترین راه انتقال استنشاق هاگ های قارچ است که در خاک یا گیاهان در حال پوسیدگی قرار گرفته است و راه دوم انتقال به وسیله تماس پوستی با قارچ است.

وی اضافه نمود: قارچ سیاه بیشتر سبب درگیری در مخاط بینی، سینوس ها، کره چشم، ریه ها و مغز می شود. اگر فردی دچار عفونت قارچ سیاه شود باید داروی ضد قارچ قوی به صورت تزریق داخل رگ دریافت کند و بعلاوه بافت های مرده و سیاه شده به وسیله جراح از بدن خارج شود.

امیری درباره اندازه مبتلایان به قارچ سیاه پس از شیوع کرونا در کشور، اظهار کرد: بروز قارچ سیاه در پی ابتلا به کرونا شایع نبوده است. این در حالی است که در سال های گذشته (پیش از بروز کووید 19 در دنیا) در بیماران مبتلا به دیابت ابتلا به قارچ سیاه مشاهده می شده است. خوشبختانه دارو و درمان قارچ سیاه در کشور وجود دارد و اگر به موقع شناسایی شود امکان بهبودی مبتلایان وجود دارد.

وی اضافه نمود: توصیه ما به مبتلایان دیابت و سایر گروه های در معرض خطر قارچ سیاه این است که در محل های پر گرد و غبار نظیر اماکنی که در حال تخریب ساختمانی و ساخت و ساز هستند تردد ننمایند تا مبادا هاگ های قارچ به وسیله تنفس وارد بدنشان شود و اگر مجبور به حضور در چنین مکان هایی هستند از ماسک استفاده نمایند. در مواردی که احتمال ابتلای پوستی وجود دارد هم به افراد در معرض خطر توصیه می کنیم از کارهای ساختمانی، باغبانی، خاکبرداری، نظافت و جاروب خودداری نمایند و اگر ناگزیر به انجام این فعالیت ها هستند از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 14918

به "شرح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید