یک دفتر کار خوب چه ویژگی هایی دارد

به گزارش طفره، فضای فیزیکی محیط کار یکی از عوامل بسیار مهم در اندازه کارایی کارکنان است تا جایی که کارشناسان معتقدند محیط فیزیکی می تواند تا 20درصد موجب بهبود و یا کاهش عملکرد کارکنان شود. در این مطلب قصد داریم ویژگی های فیزیکی محیط کار مناسب را با شما در میان بگذاریم، تا اگر قصد خرید یا اجاره دفتر کار را دارید با استفاده از این ویژگی های انتخاب دست تری داشته باشید، یا حتی دفتر کار فعلی خود را به محیط بهتری تبدیل کنید.

یک دفتر کار خوب چه ویژگی هایی دارد

به صورت کلی برای انتخاب یک محیط کار باید به دو عامل زیست محیطی مانند روشنایی، صدا، کیفیت هوای داخلی و… و عامل زیبایی شناختی مانند چیدمان فضای کار، مبلمان، رنگ خبرنگارانها و… توجه کرد.

روشنایی

کیفیت روشنایی در محیط کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. روشنایی مناسب می تواند بازده کار را بالا ببرد. همچنین می توان از این طریق با کاهش حوادث ناشی از نور ناکافی، به ایمنی محیط کار کمک کرد. بنابراین سعی کنید دفتر کاری را انتخاب کنید که به مقدار کافی پنجره دارد و نورگیر است. نور طبیعی می تواند تأثیر مثبت بسیار زیادی بر محیط کار بگذارد. اگر هم دفتر کار مورد نظر دارای پنجره کافی نبود حتما باید از سیستم های نور دهی کافی و مناسب برخوردار باشد تا بتواند نور مورد احتیاج در محیط را تامین کند.

صدای محیط کار

صدا نیز یکی دیگر از عواملی ست که در انتخاب یک دفتر کار مناسب به آن توجه کنید، اگر احتیاج به تمرکز زیاد در کار دارید دفتری را انتخاب نکنید خیلی به خیابان های اصلی و شلوغ نزدیک باشد، یا اگر دفتر در مکانی بسیار شلوغ بود باید پنجره هایش دارای عایق صوتی باشد.

  • بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دفتر کار ارزان در تهران

کیفیت هوای داخلی و مقدار حرارت

از آنجائیکه کیفیت هوا و مقدار حرارت محیط کار می تواند بر بازدهی و کارایی کارکنان تاثیر مستقیم بگذارد، هنگام خرید یا اجاره یک دفتر کار، مطب و… حتما سیستم های گرمایشی و سرمایشی و تهویه هوا را به خوبی بررسی کنید.

آگهی های اجاره اداری و تجاری تهران در خبرنگاران

فضای محیط کار

اگر دفتر کار را با وسایل اجاره می کنید حتما پیش از انتخاب دفتر کار به چیدمان فضای محیط کار توجه داشته باشید تا بعدا مجبور نباشید هزینه اضافی برای سامان دهی فضای دفتر انجام دهید. همچنین اگر خودتان قصد دارید دفتر کارتان را تجهیز کنید باید در انتخاب شکل و رنگ مبلمان و جایگاه ها، پرده، میز و سایر وسایل بسیار دقت کنید زیرا راحتی و زیبا بودن محل کار تأثیر زیادی در روحیه و بازدهی کارمندان دارد. از طرفی محیط کار باید به گونه ای طراحی شود که علاوه بر استاندارد و راحت بودن زیبا جلوه کند. همچنین باید در انتخاب رنگ وسایل و رنگ خبرنگارانهای دقت لازم را انجام دهید زیرا هر رنگ اثر مشخصی بر محیط و افراد حاضر در آن محیط می گذارد پس در انتخاب رنگ ها شتاب زده و بدون فکر عمل نکنید.

در ویدیوی زیر، نکاتی را می بینید که برای بررسی و پیدا کردن یک دفتر کار، کاربردی و حتی حیاتی هستند.

موقعیت مکانی دفتر کار

در انتخاب موقعیت مکانی دفتر کار خود، نحوه دسترسی به وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و… را ارزیابی کنید. چرا که دسترسی سریع و آسان به وسایل حمل و نقل عمومی برای کارمندان شما حائز اهمیت است.

بهتر است دفتر کار شما در کوچه های باریک و پر ازدحام یا یک طرفه و بن بست نباشد تا اگر خودتان یا کارمندانتان از اتومبیل شخصی استفاده می کنید برای رفت و آمد یا پیدا کردن جای پارک دچار مشکل نشوید.

  • مطلب مرتبط: راهنمای اجاره کوتاه مدت دفتر کار و فضای آموزشی در خبرنگاران

با توجه به احتیاج و نوع کارتان ساختمان انتخاب کنید

باید حتما ساختمان مناسب برای کار را با توجه به احتیاج و نوع کارتان انتخاب کنید، مثلا اگر به سکوت در کار احتیاج دارید واحدهایی که بسیار پرتردد و شلوغ هستند را انتخاب نکنید. یا اگر در پی اجاره مطب هستید سعی کنید ترجیحاً در ساختمان پزشکان مطب اجاره کنید. در نتیجه باید پیش از جست وجو احتیاجسنجی کافی انجام دهید.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 6 مرداد 1401 بروزرسانی: 6 مرداد 1401 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 21239

به "یک دفتر کار خوب چه ویژگی هایی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک دفتر کار خوب چه ویژگی هایی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید