کلاغ ها با صدای بلند چه می گویند؟

به گزارش طفره، کلاغ ها نیز می توانند با صدای بلند بشمارند و فرایند یادگیری آن ها نقریباً مشابه خردسالان نوع بشر است.

کلاغ ها با صدای بلند چه می گویند؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، براساس گزارش دیجیاتو، انسان تنها موجودی نیست که می تواند بشمارد؛ شامپانزه ها، قورباغه ها و مورچه ها نیز چنین توانایی دارند. بااین حال یک پژوهش تازه نشان داده است که کلاغ ها می توانند با صدای بلند بشمارند و فرایند یادگیری آن ها نیز نقریباً مشابه خردسالان نوع بشر است.

براساس گزارش CNN و مقاله منتشرشده در Science، محققان دانشگاه توبینگن آلمان دریافتند که کلاغ های لاشه خوار (Corvus corone) می توانند تعداد خاصی قارقار را برای شمارش به کار گیرند. این پرندگان باهوش درواقع می توانند با صدای بلند از یک تا چهار بشمارند.

روشی که این پرندگان برای شمارش استفاده می نمایند، شبیه به فرایندی است که ما انسان ها از آن استفاده می کنیم. به همان صورت که یک کودک یاد می گیرد تعداد اشیایی را که به آن ها نگاه می نماید بشمارد، کلاغ ها نیز قادر به انجام چنین کاری هستند. به عبارت دیگر، مشابه کودک که اگر سه اسباب بازی روبه روی او باشد، از کلمات یک، دو، سه یا یک، یک، یک برای شمارش استفاده می نماید، کلاغ ها نیز با صدای قارقار خود چنین سیستمی دارند.

آموزش مهارت شمردن به کلاغ ها

محققان در این پژوهش در بیش از 160 جلسه، به سه کلاغ لاشه خوار آموزش دادند. در طول فرایند آموزش، کلاغ ها باید ارتباط بین یک سری نشانه های دیداری و شنیداری اعداد 1 تا 4 را یاد می گرفتند و تعداد خاصی قارقار را برای هر کدام فراوری می کردند.

به وسیله آزمون وخطا، این سه کلاغ متوجه شدند که هر نشانه با تعداد مشخصی از قارقار (بین یک تا چهار صدای قارقار) مطابقت دارد. پس از نشان دادن یک رقم یا صدایی خاص، به کلاغ ها آموزش داده شد که ظرف 10 ثانیه باید جواب درست را بدهند؛ به عنوان مثال برای نشانه بصری عدد چهار، باید چهار قار فراوری شود. سپس باید به صفحه نمایشی نوک بزنند تا علامت خاتمه کار را نشان دهند. اگر کلاغ ها تعداد مناسبی قارقار نموده بودند، پاداشی به آن ها داده می شد.

پس از خاتمه آموزش، کلاغ ها توانستند به دقت از یک تا چهار را بشمارند. حتی زمانی که کلاغ ها پاسخ های اشتباه می دادند، اغلب اشتباهات آن ها بین اعداد نسبتاً نزدیک به هم (مانند سه و چهار، و نه یک و چهار) بود. محققان می گویند که مهارت شمارش کلاغ ها مانند مهارت بچه ها نوپا است که اغلب از تکرار یک آوا برای شمارش استفاده می نمایند، مثلاً به جای گفتن عدد دو، دوبار عدد یک را تکرار می نمایند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 خرداد 1403 بروزرسانی: 6 خرداد 1403 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 27063

به "کلاغ ها با صدای بلند چه می گویند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کلاغ ها با صدای بلند چه می گویند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید