واکنش مقامات اروپایی به تصمیم ترکیه برای دخالت نظامی در شمال سوریه

مقامات اروپایی انتقاد شدیدی به تصمیمات ترکیه برای دخالت نظامی در شمال سوریه وارد نموده اند.

واکنش مقامات اروپایی به تصمیم ترکیه برای دخالت نظامی در شمال سوریه

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، به نقل از روزنامه هانوفرشه آلگماینه سایتونگ، بعد از افشای تصمیمات ترکیه برای حمله نظامی به منطقه کرد نشین شمال سوریه بسیاری مقامات و مسولین اروپایی و آلمانی به این مسئله واکنش نشان دادند.

حزب سبز آلمان در واکنش به این مسئله خواهان تجدید نظر آلمان در ادامه عملیات ارتش آلمان در ائتلاف ضد داعش در شمال سوریه شد. این حزب اعلام نمود که تصاویر شناسایی که توسط تورنادوهای آلمانی مستقر در اردن برای ناتو گرفته می گردد نباید دیگر در اختیار ترکیه قرار گیرد.

ترکیه تصمیم دارد با دخالت نظامی در شمال سوریه یک منطقه حفاظت شده در این منقطه تاسیس نموده و پناهندگان سوری را از ترکیه به این کشور بازگرداند.

امید نوری پور، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان هم در این باره گفته است که حداقل اکنون زمان آن است که ما تحویل تصاویری به ترکیه را که با آن این کشور می تواند جنگی تشدید کننده و غیر قانونی را در سوریه راهنمایی کند سرانجام دهیم.

وی تاکید نمود که در صورت عدم کنترل برای دسترسی ترکیه به تصاویر شناسایی گرفته شده توسط تورنادوهای آلمانی این عملیات باید لغو گردد.

البته دولت ائتلافی آلمان نظر دیگری دارد و نیلز اشمیدت، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون حزب سوسیال دموکرات آلمان در این باره گفته است که شرایط فعلی بسیار نگران کننده است اما تاثیری بر عملیات ارتش آلمان در منطقه ندارد. به گفته وی قواعد برای ارزیابی داده ها از پروازهای شناسایی ارتش آلمان همچنان معتبر است.

یورگن هاردت، سخنگوی سیاست خارجی فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی آلمان هم در این باره گفته است من هیچ اختلافی بین این شرایط با عملیات ارتش آلمان در منطقه نمی بینم. به وسیله یک فرآیند دو مرحله ای اطمینان حاصل می گردد که داده های به دست آمده از پروازهای شناسایی آلمان بر فراز سوریه تنها برای مبارزه با داعش به کار برده می گردد.

در این میان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از بازگشت نیروهای آمریکایی از شمال سوریه حمایت نموده است.

الکساندر گراف لامبسدورف، معاون رئیس فراکسیون حزب لیبرال دموکرات آلمان هم در این باره ابراز نگرانی نموده و گفته است که دولت ترکیه باید حالا هر چه سریع تر تصمیمات خود را شفاف کند. وی در عین حال ابراز اطمینان کرد که یک عملیات نظلمی ترکیه در این منطقه خلاف قوانین بین المللی است.

ین آزلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هم از رئیس جمهور ترکیه درخواست نموده است که در تصمیمات خود در این باره بازنگری کند.

نوربرت روتگن، از نمایندگان بلند پایه مجلس آلمان هم در این باره گفته است که با بازگشت نیروهای آمریکایی از شمال سوریه ما شاهد یک تغییر ناگهانی و بی ثبات کننده در سیاست خارجی ایالت متحده هستیم. آمریکا متحدان کرد خود که نقش اساسی در مبارزه با داعش داشته اند را تنها گذاشته و این به اعتبار ایالات متحده و ثبات منطقه آسیب می رساند.

دیوید مک لیستر، رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس اروپا هم اظهارات مشابهی را ایراد نموده و ضمن ابراز نگرانی در این باره گفته است که اتحادیه اروپا باید حالا هر گونه کوشش دیپلماتیک برای تاثیر گذاشتن بر راه چاره سیاسی در این راستا را در پیش گیرد.

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا در دیداری که هفته آینده برگزار خواهد شد به این موضوع خواهند پرداخت.

یک سخنگوی دولت آلمان هم به ترکیه درباره دخالت نظامی در سوریه هشدار داده و گفته است که مداخله نظامی در سوریه به تشدید بیشتراوضاع این کشور منجر می گردد. وی در عین حال منافع امنیتی ترکیه در منطقه را قابل درک دانسته است.

اتحادیه اروپا هم از همه طرفهای درگیر در سوریه خواست تا خصومت ها را کنار بگذارند.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این باره گفت که اتحادیه اروپا به منافع امنیتی و قانونی ترکیه احترام می گذارد، اما ما بر این باوریم که هیچ راه چاره نظامی برای سوریه وجود ندارد.

وزارت کشور آلمان هم اخیرا این مسئله را برای ترکیه آشکار نموده بود که دولت آلمان با تصمیمات ترکیه برای تاسیس یک منطقه امن و حفاظت شده در سوریه برای اسکان پناهندگان سوری مسئله دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 آبان 1398 بروزرسانی: 10 آبان 1398 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 4519

به "واکنش مقامات اروپایی به تصمیم ترکیه برای دخالت نظامی در شمال سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش مقامات اروپایی به تصمیم ترکیه برای دخالت نظامی در شمال سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید