هند و پاکستان در مورد اختلافات بر سر منابع آبی مصاحبه می نمایند

به گزارش خبرنگاران به نقل از بلومبرگ، کمتر از دو هفته پس از شروع بکار دولت جدید پاکستان به رهبری عمران خان، حال مقامات رسمی در پاکستان از توافق برای شروع مذاکرات با همتایان هندی خود پیرامون اختلافات در حوزه های آبی مشترک خبر داده اند.

هند و پاکستان در مورد اختلافات بر سر منابع آبی مصاحبه می نمایند

گفته گردیده این گفتگوها از روز چهارشنبه، 29 آگوست (7 شهریور ماه) و به مدت دو روز در شهر لاهور پاکستان برگزار خواهد شد، هرچند مقامات دو طرف جزئیات بیشتری پیرامون این مذاکرات ارائه نداده اند.

با این حال یک مقام هندی که تمایلی به افشای نام خود نداشت به بلومبرگ گفته است موضوع اصلی در این دور از مذاکرات اختلافات مقامات اسلام آباد با دهلی نو بر سر ساخت دو سد بر رودخانه چناب توسط هند خواهد بود.

رودخانه چناب یکی از شش رودخانه مشترک میان هند و پاکستان است که ساخت دو سد در مسیر آن توسط هند با نگرانی اسلام آباد روبرو گردیده است.

با وجود آن که هند و پاکستان براساس توافق 1960 ، بهربرداری مشترک از منابع آبی شش رودخانه مرزی را مورد تاکید قرار داده اند، اما اختلافات بر سر این منابع آبی به تنش های جاری و سیاسی میان دو کشور دامن زده است.

از سوی دیگر اختلافات دو کشور در منطقه کشمیر و همچنین رقابت های سیاسی باعث گردیده تا هروقت این اختلافات اوج بگیرد، دو طرف بر لزوم لغو توافقات پیشین از جمله در حوزه تقسیم منابع آبی مرزی تاکید نمایند.

گفتگوهای قبلی هند و پاکستان در مورد اختلافات دو جانبه از دسامبر 2015 و پس از تشدید تنش ها در کشمیر به حالت تعلیق درآمد، اما حال عمران خان نخست وزیر جدید پاکستان از عزم دولت خود برای از سرگیری مذاکرات با مقامات هندی خبر داده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هند و پاکستان در مورد اختلافات بر سر منابع آبی مصاحبه می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هند و پاکستان در مورد اختلافات بر سر منابع آبی مصاحبه می نمایند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید