حیات احتمالا در فضای عمیق شکل گرفته است

به گزارش طفره، یک گروه از ستاره شناسان، سفر فسفر را که یک عنصر اصلی در دی .ان .ای است، از مناطق ستاره ساز در فضا تا ستاره های دنباله دار ردیابی نموده اند و به شواهدی از شکل گیری حیات در فضای عمیق دست یافته اند.

حیات احتمالا در فضای عمیق شکل گرفته است

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، تحقیقات جدید اخترشناسان رصدخانه جنوبی اروپا نشان داد که یک ماده کلیدی و مهم برای تشکیل دی .ان .ای که ماده ای بسیار نادر در دنیا است، ممکن است در فضای عمیق شکل گرفته باشد.

گروه اخترشناسان با استفاده از پروژه آلما(ALMA) و کاوشگر آژانس فضایی اروپا موسوم به روزتا(Rosetta) سفر فسفر را از مناطق ستاره ساز در فضا تا ستاره های دنباله دار ردیابی کردند.

آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما(Atacama Large Millimeter Array) معروف به آلما نام یک پروژه مهم نجوم رادیویی است که در تاریخ 24 اسفند 91 در مناطق بیابانی آتاکاما در شیلی به طور رسمی راه اندازی شد.

اخترشناسان با یاری آلما توانستند هنگامی را که مولکول های فسفر مانند فسفر مونواکسید شکل می گیرند، نشان دهند.

فسفر هنگام ایجاد ستاره ها شکل می گیرد

مشاهدات نشان داد که مولکول های دارای فسفر با تشکیل ستارگان عظیم ایجاد می شوند. گازهای موجود در این ستارگان عظیم و جوان باعث ایجاد حفره هایی در ابرهای میان ستاره ای می شوند. مولکول های فسفر بر روی دیواره های این حفره ها شکل می گیرند. اخترشناسان همچنین دریافتند که فسفر مونوکسید فراوان ترین مولکول در دیواره های این حفره ها است.

ستاره شناسان پس از آن، رد پای ترکیبات فسفر را پس از تشکیل یک ستاره و فروپاشی دیواره های این حفره ها دنبال کردند. آنها این مولکول را در یک دنباله دار که در اطراف سیاره مشتری قرار گرفته است، پیدا کردند که نشان می دهد ستاره های دنباله دار ممکن است عنصر اصلی دی .ان .ای را به زمین آورده باشند.

آیا دنباله دارها عناصر لازم برای حیات را به ما تحویل داده اند؟

کاترین آلتویگ نویسنده این مطالعه گفت: همانطور که می دانیم فسفر برای حیات لازم است. از آنجا که احتمالاً دنباله دارها مقادیر زیادی از ترکیبات آلی را به زمین تحویل داده اند، فسفر مونواکسید موجود در دنباله دار 67P ممکن است ارتباط بین ستاره های دنباله دار و اسجاد حیات در زمین را تقویت کند.

دنباله دار چوریوموف-گراسیمنکو که 67P نامیده می گردد، یک دنباله دار با یک جریان تناوب مداری از 6.45 سال و یک دوره چرخش حدود 12.7 ساعت است. این ستاره دنباله دار اختصارا به دنباله دار چوری نیز شهرت دارد.

در حالی که فسفر عنصر رایجی در دنیا نیست، برای تشکیل حیات مهم است. این عنصر همه نوکلئوتیدهایی را که دی .ان .ای را تشکیل می دهند، در کنار هم نگه می دارد.

ویکتور ریویلا یک از اخترشناسان در این مطالعه می گوید: حیات حدود چهار میلیارد سال پیش در زمین ظاهر شد، اما ما هنوز فرآیندهای آن را نمی دانیم.

وی اضافه نمود: ترکیب داده های آلما و روزتا نوعی از ماده شیمیایی را در کل مراحل شکل گیری ستاره نشان داده است که فسفر مونواکسید در آن نقش اصلی را ایفا می نماید.

مطالعه اخترشناسان در مجله Monthly Notices of Royal Royal Astronomical Society منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 اسفند 1398 بروزرسانی: 15 اسفند 1398 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 7231

به "حیات احتمالا در فضای عمیق شکل گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیات احتمالا در فضای عمیق شکل گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید