جزئیات شروع 2 پروژه گردشگری استان سمنان در سفر رئیس جمهوری

همزمان با سفر دکتر حسن روحانی به استان سمنان، شروع مرمت و احیا دو بنای تاریخی در این استان شامگاه سه شنبه 13 آذر با دستور رئیس جمهوری به وسیله ویدئوکنفرانس و توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صورت گرفت.

جزئیات شروع 2 پروژه گردشگری استان سمنان در سفر رئیس جمهوری

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی صندوق احیا و بهره برداری از اماکن فرهنگی تاریخی، کاروانسرای ایوانکی از جمله بناهای صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی است که چندی پیش طی مراحل قانونی به مدت 25 سال با هزینه مرمت 2میلیارد و 500هزار تومان به بخش خصوصی واگذار شده است.

کاروانسرای ایوانکی در ‪ کیلومتر 82 جاده تهران به گرمسار و یک کیلومتری جنوب روستای ایوانکی است. این کاروانسرا در سمت شمال غربی بخش ایوانکی واقع شده و از بناهای دوره صفوی است. ساختمان این کاروانسرا از سنگ و آجر بنا شده و دارای تزیینات آجر کاری است. فرم کاروانسرا از نظر معماری چهار ایوانی است.

خانه تدین نیز از دیگر بناهای صندوق احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی است که چندی پیش طی مراحل قانونی به بخش خصوصی واگذار شده است و متعلق به یکی از تجار معتبر سمنانی بوده در خیابان طالقانی شهر سمنان واقع شده و ساخت آن مربوط به اواخر دوره قاجاریه است. این بنا دارای حوضخانه، تالارهای زمستان نشین و تابستان نشین، اصطبل، آشپزخانه، حیاط مرکزی و معماری گودال باغچه است که یکی از تکنیک های معماری سنتی ایران به شمار می رود.

بادگیر بلند و حجیم بخش تابستان نشین نیز یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این بناست. این بنا در عکس های میرزا عبدالله قاجار، عکاس مخصوص ناصرالدین شاه، که درسال1284 هجری قمری گرفته شده هم دیده می گردد .

منبع: میراث آریا

به "جزئیات شروع 2 پروژه گردشگری استان سمنان در سفر رئیس جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شروع 2 پروژه گردشگری استان سمنان در سفر رئیس جمهوری"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید