بعضی حقایق عجیب درباره ویروس ها و کووید 19

به گزارش طفره، کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 ویروسی که سال جاری دنیا را ویران نموده است، یک ارگانیسم زنده نیست. ویروس ها زنده نیستند. آنها مثل ماشین های بیولوژیکی بسیار کوچک هستند.

بعضی حقایق عجیب درباره ویروس ها و کووید 19

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، ویروس دقیقا چیست؟ بسیاری از افراد زیاد با مباحث علمی و پزشکی آشنایی ندارند، بنابراین امروز می خواهیم چند ویژگی اساسی ویروس را توضیح دهیم.

به طور کلی ویروس ها فقط دو عملکرد دارند: آنها به سلول های افراد حمله می نمایند و سپس ماشین های سلول های افراد را قرض می گیرند تا خودشان را کپی نمایند. به زبان ساده ویروس ها ارگانیسم هایی هستند که انسان را آلوده می نمایند اما در واقعیت آنها تقریبا همه موجودات زنده از باکتری گرفته تا گیاهان وحیوانات را آلوده می نمایند. پس از ایجاد نسخه های بسیار از بین می فرایند و معمولاً سلول مورد نظر خود را نیز از بین می برند و دوباره آن کار را انجام می دهند.

حال طی این بخش به توضیح یک مورد عجیب در خصوص ویروس ها می پردازیم. تمام موجودات زنده در این سیاره از دستورالعمل های رمزگذاری شده در دی.ان.ای ساخته شده اند.

بعضی ویروس ها همچنین از دی.ان.ای ساخته شده اند اما بسیاری از آنها به جای آن از آر.ان.ای ساخته شده اند. آر.ان.ای بسیار شبیه دی.ان.ای است اما آن ساختار مارپیچ معروف دو رشته ای را ندارد و در عوض تک رشته ای است با این حال می توانید در نظر بگیرید که چقدر کوچک هستند.

ویروس کووید 19 که کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 نام دارد، فقط 29 ژن دارد که تحت 30 هزار حرف آر.ان.ای رمزگذاری می شوند. ویروس های دیگر می توانند حتی کوچکتر باشند: ویروس آنفلوآنزا تنها 10 ژن دارد که با 13 هزار و 588 حرف آر.ان.ای رمزگذاری شده است. در مقابل، ژنوم انسان حدود 3 میلیارد حرف دی.ان.ای و بیش از 20 هزار ژن دارد. به عبارت دیگر ژنوم ما 100 هزار برابر اطلاعات بیشتری که در آن رمزگذاری شده نسبت به ویروس کووید 19 دارد.

با این حال این ساختارهای ساده با تعداد انگشت شماری از ژن ها می توانند ما را نابود نمایند. ویروس ها از نظر فیزیکی نیز کوچک هستند. در واقع آنقدر کوچک که در زیر میکروسکوپ معمولی دیده نمی شوند. باکتری ها در مقایسه با ویروس ها بسیار بزرگتر هستند. در حقیقت، باکتری ها نیز مانند انسان دچار عفونت ویروسی می شوند.

فناوری جدید هیجان انگیز معروف به کریسپر در واقع مکانیسمی است که توسط باکتری ها برای مقابله با عفونت های ویروسی ایجاد شده است.

یکی از نتایج کوچک بودن ویروس این است که وقتی آنفولانزای 1918 در دنیا شیوع پیدا کرد، هیچ کس نمی دانست که این بیماری توسط یک ویروس ایجاد شده است. دانشمندان در آن موقع فناوری لازم برای دیدن ویروس را نداشتند. ویروس آنفلوآنزا 15 سال بعد و در سال 1933 کشف شد.

باکتری به نام هموفیلوس آنفلوآنزا به این دلیل نامگذاری شده که دانشمندان در آن موقع تصور می کردند باعث ایجاد آنفلوانزا می گردد که اینطور نبود. این باکتری می تواند باعث عفونت گوش و گاهی اوقات مننژیت کشنده گردد و به همین دلیل واکسن هموفیلوس آنفلوانزا که از عفونت جلوگیری می نماید یکی از واکسن های مهم است که در دوران کودکی افراد دریافت می نمایند.

واقعیت عجیب دیگر درباره ویروس ها این است که آنها سلول نیستند. آنها دیواره سلولی مناسبی ندارند، به همین ترتیب فقط یک پوسته هستند که از چند پروتئین ساخته شده است. این پوسته ها کد ژنتیکی ریز ویروس را در پوشش کپسول خود قرار می دهند. ما آنها را به دلیل نداشتن یک کلمه بهتر ، ذرات می نامیم.

ویروس ها در همه جا وجود دارند و به مراتب بیشتر از باکتری ها هستند. باکتری ها به نوبه خود بسیار بیشتر از گیاهان و حیوانات هستند.

ویروس ها همچنین در آنچه انجام می دهند ویران نماینده هستند (آلوده کردن سلول های زنده و ربودن آن سلول ها برای ایجاد ویروس های بیشتر)، به همین دلیل ما هرگز نمی توانیم از شر آنها خلاص شویم. در حالی که ما نمی توانیم از شر آنها خلاص شویم، می توانیم با ویروس هایی که باعث بیماری های انسانی مانند کووید 19 می شوند، مبارزه کنیم.

بهترین راه برای انجام این کار جلوگیری از حمله ویروس ها به سلول های ما است اما چطور؟ تنها یک راه خوب وجود دارد که اطلاعاتی از آن در دست داریم و آن اینست که از سیستم ایمنی بدن انسان برای مقابله با آنها در سطح مولکولی استفاده کنیم. در حالی که ویروس ها ساده هستند، سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است.

این جایی است که واکسیناسیون وارد می گردد. وقتی ویروس به ما حمله می نماید، سیستم ایمنی بدن ما سلول های طراحی شده ای ایجاد می نماید که ویروس را تشخیص داده و از بین می برد سپس این دو وارد مرحله نهایی می شوند که همانند یک مسابقه است که اگر سیستم ایمنی برنده گردد، تمام ذرات ویروسی را از بین می برد و اگر ویروس، بدن میزبان را تحت الشعاع قرار دهد، نتیجه می تواند کشنده و خطرناک باشد.

در خصوص بیماری کووید 19 سیستم ایمنی بدن بسیاری از افراد به اندازه کافی سریع پاسخ می دهند تا از بیمار شدن جدی فرد جلوگیری نمایند.

با این حال در بعضی موارد که سیستم ایمنی بعضی افراد این کار را انجام نمی دهند، نتایج تغییر نموده و بیماری فرد بسیار جدی می گردد.

یکی از راهکارهای مورد استفاده توسط بسیاری از واکسن های در دست تهیه کووید 19 این است که تنها یکی از پروتئین های کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 را تهیه نمایند.

پس از آن واکسن سیستم ایمنی بدن را آماده می نماید تا ویروس کووید 19 را پیش از ایجاد عفونت شناسایی کند سپس اگر آن شخص واقعاً آلوده باشد، سیستم ایمنی بدن به سرعت عمل می نماید و قبل از ایجاد عفونت با کووید 19 می جنگد.

کووید 19 توسط یک دستگاه بیولوژیکی خیلی کوچک با 29 ژن ایجاد می گردد. این ویروس می تواند بی رحمانه سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد، اما سیستم ایمنی بدن ما اگر قوی باشد و سرنخ های مهم را شناسایی کند، می تواند آن را از بین ببرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 10339

به "بعضی حقایق عجیب درباره ویروس ها و کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی حقایق عجیب درباره ویروس ها و کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید