آیا سرتان همواره در گوشی است؟

به گزارش طفره، شما هم از جمله کسانی هستید که دائما سرتان در تلفن است؟ اگر ترس از دست دادن یا فراموش کردن تلفن خود را دارید بهتر است در اینجا نشانه هایی که ممکن است به شما بگوید مبتلا به نوموفوبیا یا هراسی بدون تلفن همراه بودن هستید را آنالیز کنید.

آیا سرتان همواره در گوشی است؟

به گزارش طفره، به هرجایی بروید، افراد زیادی را می بینید که همواره مشغول کار با تلفن شان هستند.

تمرکز شدید دنیای امروز بر روی تکنولوژی، موجی از مسائل رفتاری و روانی را به بار آورده است که می تواند بر کیفیت زندگی و سلامتی افراد آسیب برساند.

نوموفوبیا چیست؟

سال 2019 نوموفوبیا در فرهنگ لغت انگلیسی آکسفورد جا گرفت: اضطراب عدم دسترسی به تلفن همراه یا خدمات تلفن همراه. در حقیقت این یک مشکل جدید نیست، این واژه در سال 2008 توسط اداره پست انگلیس برای مشخص اینکه آیا تلفن های همراه از اضطراب تغذیه می نمایند، استفاده شد.

طبق یک مطالعه در سال 2009 در مجله پزشکی خانواده و مراقبت های اولیه، تقریباً نیمی از پاسخ دهندگان اظهار داشتند که وقتی در تماس با تلفن خود نیستند، احساس استرس می نمایند. حالا دوازده سال به جلو بیایید.

نوموفوبیا می تواند به خواب شما آسیب برساند

متأسفانه، نوموفوبیا ارتباط مستقیمی با اختلال در خواب، خواب آلودگی در روز و عادات بهداشتی ضعیف دارد. مطالعه ای که در سال 2020 در ژورنال خواب منتشر شد نشان داد که 90 درصد از 327 دانشجوی مورد آنالیز، می توانند دارای نوموفوبیای متوسط تا شدید باشند.

چگونه به خودتان کمک کنید

جالب اینجاست که اگر فردی مبتلا به نوموفوبیا باشد و از او خواسته گردد برای داشتن خواب بهتر، تلفن همراه را خارج از اتاق بگذارد، فرد به قدری دچار اضطراب می گردد که خواب او بسیار مختل خواهد شد.

پزکا به این افراد توصیه می نماید: تنظیمات تلفن خود را تغییر دهید تا امکان استفاده شما از آن محدود گردد. به عنوان مثال، عملکرد مزاحم نشوید را تنظیم کنید تا در طول زمان خواب روشن باشد. اعلان یا همان نوتیفیکیشن را خاموش کنید تا با دریافت پیغامک یا ایمیل، گوشی روشن نگردد. در این شرایط شما تلفن همراه خود را کنار خود خواهید داشت و احساس ترس نمی کنید در عین حال که امکان استفاده از آن به حداقل رسیده است.

آیا ابتلا به نوموفوبیا هستم؟

آیا کوشش شما برای جستجوی اخبار و دنبال کردن شبکه های اجتماعی باعث می گردد، دیر بخواب بروید؟ آیا ترجیح می دهید مکالمات دوستان خود را در سرانجام روز ادامه دهید یا پیغام های کاری خود را در اواخر شب چک کنید؟ اگر اعلان های تلفن را در طول شب روشن نگه می دارید تا مطمئن شوید چیزی را از دست نداده اید، یا تلفن خود را همواره در کف دست خود قرار می دهید، ممکن است به داشتن نوموفوبیا شک کنید.

محققات در سال 2010 پرسشنامه ای کوتاه و اختصاص را طراحی نموده اند که می تواند شما را در آنالیز این موضوع کمک کند. اگر بیشتر پاسخ های شما به این گزاره های مثبت است، شما احتمالا دچار نوموفوبیا هستید.

- بدون دسترسی مداوم به اطلاعات به وسیله تلفن هوشمند احساس ناراحتی می کنم.

- عدم توانایی دریافت اخبار به وسیله تلفن هوشمند باعث عصبی شدن من می گردد.

- تمام شدن شارژ باتری تلفن هوشمند باعث ترس من می گردد.

- اگر در محیطی قرار بگیرم که باعث قطع شبکه اینترنت تلفن همراه من گردد، دائما در حال چک کردن گوشی برای پیدا کردن سیگنال هستم.

- اگر تلفن هوشمند خود را همراه نداشتم، عصبی می شدم زیرا از هویت آنلاین خود جدا شده ام.

اگر نشانه های داده شده از این اختلاف در شما نیز دیده می گردد پس باید روی بهبود خواب خود تمرکز کنید البته این موضوع تنها مربوط به خواب شما نیست، بلکه بر کیفیت زندگی نیز اثر دارد. مانند بیشتر اضطراب ها، اختلال نوموفوبیا هم در صورتی که با تهدید واقعی متناسب با موضوع همراه نباشد و اقدامات شما برای جلوگیری از قرار دریافت در موقعیتی بدون تلفن باعث اختلال در عملکرد شما گردد، مسئله ساز است.

به نظر می رسد که این امر مانند ممانعت از مسافرت هوایی به دلیل قانون خاموش نگه داشتن تلفن همراه یا روشن نگهداشتن آن در داخل هواپیما و نقض قوانین باشد. به یاد داشته باشید که روان درمانی مطمئناً گزینه ای برای هر مسئله ای است که توانایی شما را در داشتن یک زندگی شاد و مثمر را مختل می نماید.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 آبان 1399 بروزرسانی: 8 آبان 1399 گردآورنده: tafreh.ir شناسه مطلب: 10581

به "آیا سرتان همواره در گوشی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سرتان همواره در گوشی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید